بهترین چوب برای هر ساز + جدول

44
۵
(۱)

گوش‌دادن به موسیقی یکی از لذت‌بخش‌ترین کارهایی است که می‌توان در طول روز انجام داد.

سازهای مختلفی در دنیای موسیقی وجود دارد که چوب اصلی‌ترین ماده برای ساخت آن‌هاست. اگر اهل موسیقی و مطالعه درباره انواع سازها باشید، می‌دانید کیفیت چوب استفاده شده در هر ساز بر کیفیت صدای ساز تاثیر دارد. برای آنکه هر ساز بهترین صدا را خلق کند باید از مرغوب‌ترین چوب با فرایند درست آماده‌سازی استفاده شود. در ادامه بهترین نوع چوب را برای هر ساز که استادهای موسیقی از آن برای سازهای خود استفاده می‌کنند، بررسی می‌کنیم.

بهترین چوب برای گیتار

بهترین چوب برای گیتار

صدای گیتار که نمونه‌ای از سازهای زهی است، از ارتعاش سیم‌ها حاصل می‌شود که جنس، شکل و اندازه چوب بدنه ساز بر کیفیت صدا اثرگذار است. گیتار از اجزای متعددی تشکیل می‌شود که برای هر بخش آن، از چوب مخصوصی استفاده می‌کنند و درنهایت تمام اجزا در کنار هم قرار می‌گیرند. 

صفحه صدای گیتار مهم‌ترین بخش گیتار در ایجاد صدایی ماندگار است. بهترین چوب برای این بخش، چوب صنوبر و چوب سرو است. البته رنگ خاص سرو که قهوه‌ای متمایل به قرمز است، فاکتوری موثر در انتخاب آن برای گیتار است. در کنار چوب صنوبر و سرو برخی از چوب کاج برای این بخش از گیتار استفاده می‌کنند چون این درخت دارای چوبی سبک با مقاومت بالا در برابر کشش است.

برای دیواره‌های کناری و پشت گیتار معمولا از همان چوب صفحه صدا استفاده می‌‎شود اما اگر بخواهید گزینه بیشتری برای انتخاب داشته باشید، چوب بلسان هم برای دیواره پشتی گیتار مناسب است.

بخش مهم دیگر در گیتار، دسته گیتار است که چوب‌های افرا و ماهون برای این بخش مناسب هستند.

چوب افرا چوبی سخت و متراکم است که صدایی شفاف و پرحجم تولید می‌کند و تاثیر ویژه‌ای در اجراهای زنده دارد. چوب ماهون هم به‌دلیل بافت فشرده‌ای که دارد، گزینه مناسبی برای دسته گیتار است.

بهترین چوب برای سنتور

بهترین چوب برای سنتور

سنتور از سازهای سنتی ایرانی است که در دسته سازهای زهی-مضرابی قرار می‌گیرد. سنتور هم مانند دیگر سازها، بخش‌های مختلفی دارد که جنس جعبه تشدید صدا از چوب است. چوب فوفل آزاد و گردو برای جعبه ذوزنقه‌ای شکل سنتور مناسب است. البته در ایران چوب فوفل آزاد کمیاب است و اغلب در ساخت سنتور از چوب گردو استفاده می‌شود. 

یکی دیگر از اجزای سنتور، صفحه سنتور است که روی جعبه صدا قرار می‌گیرد. این صفحه چوبی باید صدای تولیدشده توسط سیم‌های سنتور را به درون جعبه هدایت کند؛ به‌همین دلیل مهم است از چه نوع چوبی برای صفحه سنتور استفاده می‌شود. چوب درخت کاج و چوب آزاد برای صفحه سنتور انتخاب‌های مناسب‌تری هستند.

بهترین چوب برای ویولون

بهترین چوب برای سنتور

ویولن از سازهای زهی آرشه‌ای است که به انواع مختلفی مانند ویولن سل، آکوستیک، الکتریک، آلتو و دابل باس تقسیم می‌شود. در کنار تقسیم‌بندی انواع ویولن، خود ویولن از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است که چوب اصلی‌ترین ماده در تولید آن است. برای هر بخش از ویولن با توجه به کارایی آن، از چوب مناسبی استفاده می‌شود که در زیر در این مورد بیشتر توضیح می‌دهیم.

  • جنس چوب جعبه طنینی ویولن: این جعبه شامل صفحه رویی، پشت و کناره‌ها می‌شود که گریف، خرک و سیم‌گیر از آن تشکیل می‌شود. چوب‌های سخت و متراکم مانند صنوبر، آبنوس و افرا برای ویولن مناسب هستند. معمولا برای صفحه رویی ویولن از چوب صنوبر که چوبی نرم با سختی بالاست، استفاده می‌شود. برای پشت، دیواره‌ها و بخش‌هایی که روی صفحه قرار می‌گیرند، چوب افرا انتخاب بهتری است.
  • جنس چوب دسته ویولن: برای این بخش از چوب آبنوس برای تکیه‌گاه سیم‌ها استفاده می‌شود. علت انتخاب چوب آبنوس، قوی بودن این نوع چوب است که البته با رنگ‌کردن این چوب در ویولن می‌توان جذابیت بیشتری برای ظاهر این ساز ایجاد کرد.

بهترین چوب برای تار

بهترین چوب برای تار

تار از سازهای زهی مضرابی است که در دویست سال گذشته به‌عنوان ساز اصلی در موسیقی ایرانی شناخته شده است. قسمت‌های مختلف تار از چوب، استخوان و پوست حیواناتی مانند بز و بره ساخته می‌شود که در این مطلب جنس چوب آلات موسیقی مانند تار را بررسی می‌کنیم.

کاسه طنینی در تار از دو حجم توخالی که به شکل گلابی نزدیک است، تشکیل شده است که قسمت بزرگتر را کاسه و حجم کوچکتر را نقاره می‌نامند. برای ساخت کاسه و نقاره در تار، چوب توت سیاه بهترین چوب است؛ چون رگه‌های چوب توت باعث زیبایی بیشتر این ساز می‌شود و در برابر آفات هم مقاومت بیشتری دارد. از آنجا که چوب توت سیاه کمیاب است، می‌توان از چوب درخت سنجد و گردو هم استفاده کرد.

بهترین چوب برای سه تار

بهترین چوب برای سه تار

سه تار یکی از سازهای زهی زخمه‌ای است که در اثر ارتعاش سیم‌ها، صوت موسیقی زیبایی تولید می‌کند. شکل کلی سه تار یک کاسه کروی شکل است که به یک دسته چوبی متصل می‌شود. جنس چوب استفاده شده در تولید سه تار نقش موثری بر تشدید صوت و افزایش کیفیت صدای سه تار دارد. چوب‌های گردو و توت که استحکام بالایی در بین چوب‌ها دارند برای ساخت این ساز انتخاب می‌شوند. اغلب کاسه سه تار و صفحه رویی آن را از چوب توت و دسته را از چوب گردو انتخاب می‌کنند.

کیفیت چوب در تولید ساز اولویت بالایی دارد

همان‌طور که در بالا به طور مفصل صحبت کردیم، چوبی که برای ساخت انواع سازها استفاده می‌شود می‌تواند بر کیفیت صدای موسیقی نواخته شده تاثیر بگذارد.  البته از حق نگذریم کیفیت چوب آلات موسیقی بر زیبایی ظاهری ساز چندان هم بی‌تاثیر نبوده و ظاهری زیباتر را درنهایت برای ساز به ارمغان می‌آورد. متاسفانه برخی از چوب‌هایی که کیفیت بالایی دارند کمیاب هستند و به‌همین دلیل در سازهای جدید از چوب درختان دیگر استفاده می‌شود. ولی جایگزین‌کردن نوع چوب باید براساس نیاز اصلی ساز از کیفیت و ویژگی‌های چوب انجام شود.

جدول بهترین چوب برای انواع ساز ها

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۵ / ۵. تعداد نظرات: ۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.