۷ توصیه برای طراحی مناسب دفتر کار خانگی

14
۰
(۰)
7 توصیه برای طراحی مناسب دفتر کار خانگی
۷ توصیه برای طراحی مناسب دفتر کار خانگی

چرا دفتر کار خانگی؟

طبیعی است که هر فعالیت حرفه‌ای که به مدت طولانی انجام شود، به ابزارهایی برای افزایش بهره‌وری و جلوگیری از خستگی نیاز دارد. حتی نویسندگی که بسیاری تصور می‌کنند به فضای خاصی نیاز ندارد، دست‌کم یک میز و صندلی استاندارد و محیطی آرام برای تمرکز کردن لازم دارد؛ بنابراین واضح است که کارهایی نظیر طراحی یا برنامه نویسی در محیطی با میزهای مناسب برای قرار گرفتن تجهیزات، نورپردازی کافی و صندلی‌هایی برای حفظ سلامت افراد بهتر صورت می‌گیرند.
افزون بر موارد فوق، دفتر کار خانگی به لحاظ روحی نیز بر عملکرد افراد تأثیر می‌گذارد. کار کردن در محیطی نامناسب با تجهیزاتی که برای یک فعالیت حرفه‌ای طراحی نشده‌ است، به سرعت موجب خستگی روحی و دل‌زدگی خواهد شد. در مقابل یک دفتر کار خانگی احساس حرفه‌ای بودن را به شما القا می‌کند و انرژی ادامه کار را در شما تقویت خواهد کرد؛ اما سؤال اینجاست که در طراحی دفتر کار خانگی چه مواردی را باید در نظر گرفت؟ پاسخ این سؤال را در ادامه این مطلب خواهید یافت.

استفاده از مبلمان و طراحی داخلی منزل در دفتر کار خانگی

استفاده از مبلمان و طراحی داخلی منزل در دفتر کار خانگی

۱. زیبایی را قربانی عملکرد نکنید

میز، صندلی، کمد و قفسه‌های دفتر کار شما باید در دسترس باشند نه در اطراف شما؛ بنابراین پیش از خرید مبلمان، کمی به شیوه کار خود، میزان وسایلی که در اختیار شماست و تجهیزاتی که به طور مداوم با آنها سر و کار دارید، فکر کنید. همچنین دقت کنید که دفتر کار خانگی بخشی از خانه است و مبلمان آن به جای آنکه همچون دفاتر کار سلولی فضایی بی‌روح و کسل‌کننده را فریاد بزند، باید مکمل سایر بخش‌ها باشد. اگر خانه شما دارای تزئینات سنتی، طراحی چوبی، صندلی راحتی و دوست‌داشتنی است، دفتر کار خانگی شما نیز می‌تواند با قطعات هنری پر شود.

استفاده از صندلی اداری ارگونومیک در دفتر کار خانگی

استفاده از صندلی اداری ارگونومیک در دفتر کار خانگی

۲. یک صندلی مناسب سفارش دهید

تفاوتی ندارد که شما در اداره به فعالیت می‌پردازید یا یک دفتر کار خانگی. شما در هر محیطی که در آن ساعت‌های طولانی به کار مشغولید، به یک نشیمنگاه استاندارد نیاز دارید. با این وصف، وجود یک صندلی ارگونومیک و قابل تنظیم در دفتر کار خانگی اهمیت زیادی دارد.

نمای جذاب با نور طبیعی در دفتر کار خانگی

نمای جذاب با نور طبیعی در دفتر کار خانگی

۴. خلق یک نمای جذاب

اغلب ما فضاهایی بسته و دلگیر نظیر زیرزمین یا اتاق‌هایی بدون نور طبیعی را به عنوان دفتر کار خانگی انتخاب می‌کنیم، حال آنکه اگر قرار باشد به طور دائم در این محیط کار کنیم، باید کمی در این انتخاب تجدید نظر کنیم. با این وصف، نور طبیعی حاصل از یک پنجره و نمای مناسب به بیرون تأثیر زیادی بر عملکرد ما در دفتر کار خانگی خواهد داشت. همچنین اگر اتاقی با پنجره و نور طبیعی ندارید، می‌توانید از قاب عکس یا پوسترهای بزرگ برای خلق یک نمای غیریکنواخت در مقابل میز کار خود استفاده کنید. افزون بر این، شما بر خلاف دفاتر اداری، محدودیتی برای استفاده از تصاویر ندارید و می‌توانید از چهره همسر و فرزندان خود نیز برای زیبایی دفتر کار خانگی خود بهره گیرید.

دیوارهای دفتر کار خانگی را به رنگی که دوست دارید درآورید

دیوارهای دفتر کار خانگی را به رنگی که دوست دارید درآورید

۳. دیوارها را به رنگی که دوست دارید درآورید

شما در اداره کار نمی‌کنید، پس ملزم به رعایت قواعد خشک اداری در طراحی دکوراسیون دفتر کار خانگی خود نیستید. شما برای ایجاد جذابیت در این فضا به رنگی نیاز دارید که موجب افزایش میل و علاقه شما به کار شود که این رنگ می‌تواند برای هر یک از ما متفاوت باشد. عده‌ای رنگ‌های شاد و روشن نظیر نارنجی و سبز و برخی دیگر رنگ‌های آرام مانند سفید و آبی را ترجیح می‌دهند اما در مجموع آنچه بیش از هر چیز دیگر مهم است، علاقه شماست چراکه شما اغلب تنها کاربر دفتر کار خانگی خود هستید.

استفاده از فضای عمودی و افقی دفتر کار خانگی

استفاده از فضای عمودی و افقی دفتر کار خانگی

۵. استفاده از فضای عمودی و افقی

شاید تنها وجه اشتراک دفتر کار خانگی با محیط اداری استفاده بهینه از فضا باشد، چراکه در هر دو صورت ما با فضایی محدود مواجهیم؛ بنابراین بهتر است به جای چیدن فایلینگ و قفسه‌های متعدد بر روی زمین کمی هم از ظرفیت دیوارها استفاده کنید و با نصب باکس‌های ارزان قیمت دیواری هم وسایل خود را در آنها جای دهید و هم از دیواری یکنواخت و ساده، یک نمای زیبا برای دفتر کار خانگی خود خلق کنید. همچنین می‌توانید با قرار دادن یک فایلینگ کوچک بر روی میز خود بسیاری از پرونده‌ها، نامه و اسنادی که به آنها نیاز دارید در دسترس قرار دهید و در عوض کمدهای جمع و جورتری خریداری کنید.

۶. پنهان کردن بی‌نظمی‌ها

واقعیت این است که در یک دفتر کار چه از نوع خانگی و چه اداری نمی‌توانید تجهیزاتی نظیر کامپیوتر، پرینتر و تلفن را زیبا جلوه دهید، اما دست‌کم می‌توانید کمی جلوه ناخوشایند این قطعات مدرن را پنهان کنید. برای مثال بهتر است این لوازم تا حد امکان از دید خارج شوند. خرید میزهایی با فضای مخصوص کیس کامپیوتر و گذاشتن پرینتر در پشت میز به گونه‌ای که از ورودی دفتر کار خانگی قابل مشاهده نباشند، از جمله راهکارهای مؤثر هستند. همچنین سعی کنید با استفاده از نوارهای مخصوص به کابل‌ها ظاهر منظم‌تری پدید آورید و با توجه به شکل قرارگیری میز کار خود آنها را طوری به سمت پریز هدایت کنید که چندان دیده نشوند.

نورپردازی در دفتر کار خانگی

نورپردازی در دفتر کار خانگی

۷. نورپردازی را فراموش نکنید

اطمینان حاصل کنید که دفتر کار خانگی شما دارای نور کافی برای انجام بهتر کارها و جلوگیری از سردرد و فشار به چشم‌ها است. مانیتور کامپیوتر را در مکانی قرار دهید که نور چراغ‌ها یا پنجره را به چشم شما منعکس نکند. افزون بر این، می‌توانید از نور برای زیباسازی دفتر کار خانگی نیز استفاده کنید. به این منظور کافی است لامپ‌های کم‌مصرف در پشت میز، زیر باکس‌های دیواری و بالای قاب عکس‌ها نصب کنید. این نورپردازی موضعی و تأکیدی تأثیر زیادی در ایجاد عمق بیشتر در فضای کاری شما خواهند داشت.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.