۶۰ ثانیه با طراح معاصر مبلمان، دامیان ویلیامسون

5
۰
(۰)
صندلی
صندلی

سوال اول: از شما می خواهم ما را به گذشته و آغاز کارتان ببرید. سال ۱۹۹۸ است و شما به تازگی از دانشگاه کینگ استون فارغ التحصیل شده اید. چالش ها و موفقیت هایی را که به عنوان طراح تازه کار با آنها مواجه شدید، چه چیزهایی بودند؟

سال ۱۹۹۸ تصمیم گرفتم از لندن به استکهلم نقل مکان کنم. به خاطر این که به تازگی فارغ التحصیل شده بودم شک داشتم چه مدت طول می کشد تا شغلی در راستای طراحی پیدا کنم. خوشبختانه، چند ماه پس از فارغ التحصیلی توانستم در اولین شغلی که درخواست داده بودم مشغول به کار شوم. جایگاه من طراح تولید در دفتر معماری یک شرکت پیشرو در اسکاندیناوی بود. دوره هیجان انگیزی بود و پروژه های چالشی گسترده ای داشتم. کاری که با طراحی صنعتی برای شرکت های بی اند بی ایتالیا و آرتماید شروع شده بود، به سرعت به نیمکت های سفارشی ساخت شرکت کاریان برای منطقه روپونگی هیلز در توکیو توسعه پیدا کرد. همچنین به اندازه کافی خوش شانس بودم که در طراحی دفتر و کارگاه مرکز جدید اریکسون در لندن مشارکت پیدا کردم.

در این دوره نه تنها اهمیت کار دسته جمعی در یک گروه را یاد گرفتم بلکه همچنین فهمیدم که چقدر رویکرد مشارکت جامع و سخت کوشانه برای کار کردن حیاتی است تا بتوان از اشتباهاتی که هر دانشجو ممکن است در کارش مرتکب شود، جلوگیری کرد.

در سال ۲۰۰۵ یعنی تقریبا یک سال پس از این که کار طراحی خودم را راه اندازی کردم، از سوی مادالنا د پادووا که درباره پروژه تحقیقاتی من مقاله ای را خوانده بود، دعوت شدم به میلان بروم. مادالنا به پروژه تجربی من علاقمند شد که هدف از آن افزایش راحتی صندلی چوبی با استفاده از انعطاف پذیری طبیعی الیاف چوبی بود.

د پادووا حقوق تولید صندلی اسپرینگ را به دست آورد و طی برگزاری نمایشگاه ۲۰۰۶ میلان از آن طرح رونمایی کرد. این پروژه نخستین طرح من برای ورود به بخش تولید بود و آغاز کار من به عنوان طراح مستقل به شمار می رفت.

طراحی حرفه ای

طراحی حرفه ای

سوال دوم: آیا فکر می کنید این تجربه برای طراحان جوان امروزی کاربرد دارد؟

گرچه تجربه من متفاوت است، فکر می کنم به همان اندازه که در گذشته طراحی حرفه ای دشوار بود برای طراحان جوان نیز چالش برانگیز باشد. طراحی مداوم تولیدات خوب اصلا کار آسانی نیست. به نظر من، شاید فقط تعداد معدودی طراحان معاصر در دنیای امروز وجود دارند که در هنر طراحی به استادی رسیده اند. این تخصص صرف نظر از سن، به استانداردهای غیرمعمول نیاز دارد.

زانوتا

زانوتا

سوال سوم: همکاری شما با زانوتا از کجا شروع شد؟ و رابطه شما طی ۹ سالی که با هم همکاری می کردید، چگونه بود؟

وقتی با طراحی های مجموعه زانوتا آشنا شدم و تحت تاثیر کیفیت و زیبایی فنی آنها قرار گرفتم به این نتیجه رسیدم که ایده جدید مربوط به مجموعه کاناپه را برای زانوتا بفرستم. واکنش مثبت آنها موجب گفتگو درباره دو پروژه با نام های الا و ویلیام شد که هر دو مورد در نمایشگاه ۲۰۱۰ میلان به نمایش گذاشته شدند. از آن پس رابطه ما تقویت شد و همکاری بر اساس اعتماد متقابل شکل گرفت.

ویلیام

ویلیام

سوال چهارم: کاناپه ویلیام یکی از پرفروش ترین کاناپه های زانوتا به شمار می رود. نکته شما برای ایجاد طرحی که مشمول زمان نشود، چیست؟

وقتی ایده قوی در سر دارم به زمان کافی برای اجرای آن نیاز دارم. اول باید ارزیابی و بعد پیشرفت کار را بررسی مجدد کنم تا تغییرات جزیی اعمال شوند.

در این دوره بررسی هرگز قانع نمی شوم تا پروژه بارها بازنگری شود. واقعا روند تکراری است اما هرگز کسل کننده نیست. اصلاحات لازم را انجام می دهم و سپس ارزیابی می کنم. گاهی اوقات اصلا قادر نیستم کار را بهتر کنم و آنوقت می فهمم که به تکمیل پروژه نزدیک شده ام.

هیرو

هیرو

سوال پنجم: چه نکته ای در پس کار جدید شما با نام هیرو نهفته است و انتظار دارید چگونه استقبال شود؟

هیرو یک اثر تندیس گونه است که با دقت بسیار زیاد طراحی شد. سعی کردم طرح این کاناپه مانند هاورکرافت باشد. برای این که حس بی وزنی را منتقل کند پایه ها را درون نشیمنگاه قرار دادیم تا دیگر لازم نباشد پایه ها را به لبه محکم کنیم. پایه بخش مهمی است و زمان زیادی به خود اختصاص می دهد.

برگزیت

برگزیت

سوال ششم: به عنوان یک انگلیسی که در سوئد زندگی می کند فکر می کنید خروج انگلستان از اتحادیه اروپا چه تاثیری بر صنعت طراحی در سطح بین المللی می گذارد؟

من خودم را شهروند جهانی می دانم و معتقدم مردم به همکاری با یکدیگر ادامه خواهند داد. اتحادیه اروپا از کمال خود فاصله زیادی دارد، از نتیجه رای گیری درباره خروج انگلیس از این اتحادیه مایوس شدم. البته هنوز خیلی زود است که درباره تاثیر برگزیت صحبت کنیم.

توصیه

توصیه

سوال هفتم: آیا توصیه ای دریافت کرده اید که برای کار طراحی شما بسیار موثر بوده باشد؟

توصیه چارلز ایمز درباره تعریف طرح و طراحی برای من بسیار مفید بود. «وقتی محصولات کاربردی و مفید طراحی می کنید نباید فراموش کنید که سعی می کنید چه چیزی به دست آورید و برای چه افرادی این کار را انجام می دهید.»

صندلی Ovo اثر طراح مبلمان بریتانیایی

صندلی Ovo اثر طراح مبلمان بریتانیایی

آخرین اثر این طراح مبلمان جوان صندلی Ovo است. این واژه تلفظ انگلیسی واژه ایتالیایی Uovo به معنی تخم مرغ است. کمپانی دانمارکی اریک جورجگنسن (Erik Jørgensen) این محصول را به تولید انبوه رساند. یک صندلی که برای کاربری خانگی و به عنوان مبلمان منزل طراحی شده بود اما پس از تولید دامیان به این نتیجه رسید که محصول مناسبی برای فضاهای عمومی نظیر هتلها و لابی های انتظار است. دامیان معتقد است طراحی خوب از مرزهایی که از پیش برایش تعریف شده فراتر خواهد رفت.

منبع: خوگرنیوز

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.