۶۰ ثانیه با طراح مبلمانی که آثارش رنگ و بوی آفریقا را دارند

9
۰
(۰)
بوراتی
بوراتی

همانطور که گفته شد تمامی آثار هنری جومو تریکو که بسیاری از ویژگی های لازم در فرم، طراحی و تولید را برای جلب توجه مخاطب معاصر جهانی دارند، از میراث فرهنگی جامعه اش الهام گرفته شده اند و ریشه های آفریقایی دارد. دو صندلی مهم در طراحی های او به دلیل علاقه اش به صندلی های سه پایه سنتی آفریقا ساخته شدند. صندلی «نیالا» برداشت او از شاخ های زیبای بز کوهی ماده است و صندلی «می‌کوآمیا» نیز از یک شیء به شکل تی انگلیسی الهام گرفته است که در مراسم مذهبی کلیسای ارتدوکس اتیوپی برای دعا کردن مورد استفاده قرار می گیرند. طرح «آشانتی» نیز برداشت مجدد از صندلی سنتی کشور غنا و طرح «بوراتی» از صندلی راحتی چوبی منطقه اورومیا در اتیوپی الهام گرفته شد.

می‌کوآمیا

می‌کوآمیا

آفریقا؛ همچنان ناشناخته

جومو شروع موفقیت آمیزی در صنعت مبلمان نداشت. سخت ترین مانع جومو برای ورود به تجارت مبلمان این بود که تعریف استاندارد از مبلمان آفریقایی یا به مبلمان اروپایی با طرح های رنگارنگ محدود می شد و یا این که این مبلمان را بازیافتی به حساب می آوردند. این طرز فکر با نگرش جومو درباره طراحی مبلمان مدرن آفریقایی هیچ همخوانی نداشت. بازار مبلمان در سال ۲۰۰۸ -زمانی که جومو به تازگی کار خود را آغاز کرده بود،- مانند سال های اخیر آمادگی استقبال از طرح های آفریقایی را نداشت. همین موضوع موجب شد که جومو و شریکش نمایشگاه مبلمان خود را کمی پس از افتتاح تعطیل کردند و در آن زمان به طور کلی از تلاش بیشتر دست کشیدند و کار خود را متوقف کردند.

آشانتی

آشانتی

حضور کمرنگ طراحان آفریقایی در صنعت مبلمان

کمبود طراحان سیاهپوست در صنعت لوازم و مبلمان خانه و دکوراسیون مشهود بود. جومو در نمایشگاه هایی که برگزار می کرد و یا در سفرهای کاری خود، متوجه شد جزو معدود طراحان سیاهپوست شاغل در رشته طراحی مبلمان است. اوایل این پیشرو و تک بودن برایش جالب بود اما با تکرار این روند دریافت تنها بودن او در این عرصه به این معنی است که وظیفه بسیاری مهمی بر عهده دارد. چرا که مهمترین و تاثیرگذارترین افراد در صنعت مبلمان معمولا در سده های مختلف، طراحان و شرکت های اهل کشورهای اسکاندیناوی، آلمان، ژاپن، اسپانیا، ایتالیا و یا برزیل بودند و حالا اوست که طرح های مبلمانش با تاریخ و میراث فرهنگی گره خورده که تا کنون سهم چندانی در صنعت مبلمان نداشته و این موضوع کارش و جلب توجه به آن را دشوارتر می کرد.

نیالا

نیالا

آینده ای روشن برای جومو و مبلمان آفریقایی

حالا اما مدتی است که تغییرات مثبتی در کسب و کار جومو از زمان تاسیس صنف طراحان و هنرمندان سیاهپوست ایجاد شده است. به مرور زمان جومو توانست با دیگر طراحان سیاهپوست ارتباط برقرار کند و دیگر احساس نمی کند در جزیره تنهایی خود به سر می برد و فعالان بسیاری از صنعت مبلمان از گوشه و کنار دنیا مانند «اله دکور» به او مراجعه کردند و ارتباطات بیشتر و قوی تری در این حوزه پیدا کرد و شناخته شده تر شد. اخیرا نیز از او دعوت شد تا در نمایشگاه صنعت مبلمان در یک موزه شرکت کند؛ اتفاقی که از نظر جومو تا چند هفته پیش از آن، غیرممکن به نظر می رسید. هرچند جومو معتقد است هنوز نیز به طور کامل کیفیت کارهای او درک نشده، اما در این سفر دور و دراز توانسته است به جایگاه شناخته شده ای برسد.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.