۲۵ آرشتیکت (معمار) که باید بشناسیم (بخش یک :پنج معمار نخبه از متولدین نیمه دوم قرن نوزدهم)

0 75
۴.۱
(۹)

هرم بزرگ جیزه در مصر، غرفه طلایی در ژاپن، تاج محل در هند و یا مجموعه تخت جمشید و تمامی تمدن های تاریخی اصولا توسط آثار بازمانده از معماری در دوران طلائی تمدن ها شناخته شده هستند. اما در اینجا، دورانی که مورد نظر است محدود به ۱۵۰ سال گذشته می باشد و شناخت استادان واقعی که مهارت کاملی در این حوزه از خود به جای گذاشته اند و تاثیرات اساسی در ورود هنر معماری و دکوراسیون به میان مردم داشته اند.

از ” Louis Sullivan” لوئیس سولیوان به عنوان خالق آسمان خراش های مدرن و پدر مدرنیسم نام برده می شود. او مربی و مرشد فرانک لوید رایت و شخصیتی تاثیرگذار بر گروه معماران شیکاگو بوده است. وی در سال ۱۸۵۶ در بوستون متولد شد. سالیوان قبل از ترک MIT دراین دانشگاه معماری تحصیل می کرد ، اما MIT را بعد از یکسال ترک نمود تا بتواند به مطالعه هنر در École des Beaux بپردازد. معروف ترین آثار سالیوان بانک ملی کشاورزان از Owatonna، بازرگانان بانک ملی، و صندوق پس انداز فدرال مردمی است ، ” Louis Sullivan” در سال ۱۹۴۴ موفق به کسب مدال طلا AIA گردید.

ساختمان ” Wainwright” وین رایت از اولین آسمان خراشهای ساخته شده در جهان است که در سنت لوئیس از ایالت میسوری قرار دارد. این ساختمان توسط دنکمارآلدر و لوئیس سولیوان در سبک پالازو بین سالهای ۱۸۹۰ تا ۱۸۹۱ طراحی و ساخته شد. انتخاب نام این ساختمان به دلیل نام پیمانکار وسرمایه گذارآن به نام الیس وین رایت بوده است.
ساختمان “وین رایت” به عنوان نقطه عطفی محلی و ملی شناخته شده است و به عنوان “یک نمونه اولیه بسیار با نفوذ از ساختمان اداری مدرن” ، ” توسط ثبت ملی اماکن تاریخی ” توصیف شده است.
معمار فرانک لوید رایت در مورد این ساختمان می گوید “این ازاولین تجلیات معماری انسانی درساختمانهای بلند اداری با اسکلت فلزی میباشد.”
در سال ۲۰۱۳ طی یک برنامه با نام “PBS” این ساختمان به عنوان یکی از “ده ساختمانی که امریکا را تغییرداد ” شناخته شد. و به دلیل اینکه اولین آسمانخراش در این رده بود ، به سالیوان طراح آن لقب “پدر آسمان خراش” را دادند.

فرانک لوید رایت در ویسکانسین آمریکا در سال ۱۸۶۷، فقط دو سال پس از پایان جنگهای داخلی آمریکا به دنیا آمد. تربیت روستایی،درایجاد عشق مادام العمر و قدردانی او از طبیعت تعیین کننده بود . رایت مسلما معروف ترین معمار در ایالات متحده می باشد. او در طول عمر خود ۱۴۱ اثر آفرید ، از جمله او خانه ها، دفاتر، کلیساها، مدارس، کتابخانه ها و موزه های متعددی طراحی نموده است ،وی جایزه انستیتو سلطنتی معماران بریتانیا و انستیتوی معماری آمریکا را دریافت نمود . بیشتر ساختمان هایی که طراحی نموده است در میان مهم ترین آثار معماری در ۱۰۰ سال گذشته در نظر گرفته شده است . ۴۰۹ عدد از آثار او که خودش تکمیل نموده است هنوز هم بر پا ایستاده است. رایت موضوع طراحی فضای باز در طبقات را به نحوی که اتاق ها بتوانند به یکدیگر مرتبط باشند ، ایجاد نمود . احترام و وابستگی او به طبیعت در آثارش کاملا مشخص است و به همین دلیل است که هیچ معمار دیگری به اندازه او مسائل محیط زیست را رعایت ننموده است. یک نمونه از احترام او به محیط زیست را می توان در پروژه “Fallingwater,” یکی از معروف ترین طرح های او مشاهده نمود ، این رویکرد همچنین در موزه گوگنهایم در شهر نیویورک و خانه شخصی او در Taliesin نیز دیده می شود.

موزه گوگنهایم در نیویورک با رمپ زیبائی که همه طبقات را به هم متصل می نماید.

عکس های زیبائی از خانه شخصی فرانک لوید رایت

آبنمای طراحی شده توسط رایت که بیانگر علاقه ویژه او به طبیعت می باشد.

Walter Gropius والتر گروپیوس به عنوان طراحی معتبر و اولین مدیر مدرسه باوهاوس در آلمان شناخته شده است . Gropius در واقع مکان دومین مدرسه باوهاوس را در دسائو، آلمان طراحی نمود . پس از خروج از باوهاوس در سال ۱۹۲۷، Gropius به انگلستان نقل مکان کرد. در سال ۱۹۳۷، او به تدریس در دانشگاه هاروارد دعوت شد. Gropius و معلم سابق دیگر باوهاوس ، مارسل بروئر یک شرکت معماری مشترک تاسیس نمودند. آنها با هم بسیاری از آثار قابل توجه از جمله غرفه پنسیلوانیا برای نمایشگاه جهانی سال ۱۹۳۹ و محل اقامت خصوصی Gropius در لینکلن، ماساچوست را طراحی کرده اند. او مدال طلا از انستیتو سلطنتی معماران بریتانیا و انستیتوی معماری آمریکا دریافت نموده است.

ساختمان باوهاوس در دسائو “آلمان”
Gropius، بنیانگذار باوهاوس در سال ۱۹۱۹ و مدیر در آن سازمان تا سال ۱۹۲۸، به نمایندگی از شهرستان دسائو و در همکاری با Fieger و Neufert این ساختمان را طراحی نموده است.

“Met Life ” مت لایف ساختمان آسمان خراشی در شهر نیویورک در ۵۹ طبقه در میدتاون منهتن، شهر نیویورک است.
سال افتتاح : ۱۹۶۳
ارتفاع : (۲۴۶ متر)
سبک معماری: بین المللی سبک معماران: والتر Gropius، پیترو Belluschi

“Ludwig Mies van der Rohe” لودویگ میس ون درروهه متولد آلمان به عنوان پدر معماری مدرن شناخته شده است. یکی از معروف ترین آثار میس غرفه بارسلونا در نمایشگاه بین المللی بارسلونا می باشد (آنجا که او صندلی بارسلونا را نیز طراحی و عرضه نموده بود.) در سال ۱۹۳۷ به دلیل فشار دولت نازی مدرسه باوهاوس بسته شد، (جایی که او مدیر بود)، و به همین جهت به آمریکا مهاجرت نمود. در سال ۱۹۴۴، او یک شهروند ایالات متحده شد و یکی از موفق ترین دوره های کار خود را شروع نمود . در طول این مدت ، او طراحی و ساخت “Farnsworth House” را تکمیل نمود (خانهای که با سبک مینیمالیستی طراحی و ساخته شده بود.) در سال ۱۹۵۴، او ساختمان Seagram در نیویورک را(با فیلیپ جانسون) به اتمام رساند ، و در سال ۱۹۵۷ساخت برج های دوقلو در شیکاگو را به پایان رساند و این دو ساختمان از معروفترین آثار او می باشند. او هم مدال طلای AIA و مدال طلا سلطنتی برای کار معماری خود دریافت نموده است .

بین سالهای ۱۹۰۸ تا ۱۹۱۱ لودویک ون در روهه در شرکت معماری پیتر برنر استخدام شد . در همین دوره معماران مشهور دیگری به نامهای والتر گروپیوس “Walter Gropius” ,و هانس میر “Hannes Meyer” و از همه مشهورتر لو کوربوزیه “Le Corbusier ” در همین شرکت مشغول به کار بودند و البته همکاری با این طراحان صاحب سبک بین المللی تاثیرات بسیاری در رشد افکار و اندیشه های او داشت . در سالهای بعد از مهاجرت او به ایالات متحده آمریکا ، اثرات همراهی با این طراحان بزرگ در افکار و ساخته های این آرشیتکت صاحب سبک بیشتر نمایان گردید.

میس ون درروهه نماینده آلمان در نمایشگاه بین المللی بارسلونا در سال ۱۹۲۹ بود. هدف از طراحی این فضا ارائه نمادی از شخصیت مترقی و دموکراتیک جمهوری وایمار جدید، بعد از جنگ جهانی اول بود .

Seagram ساختمان آسمان خراش درمیدتاون منهتن در شهر نیویورک
مساحت: (۵۶۶۶ متر مربع)
طبقات: ۳۸
ارتفاع :(۱۵۷ متر)
معماران: لودویگ میس ون درروهه، فیلیپ جانسون
سبک های معماری: سبک بین المللی، معماری مدرن

“Le Corbusier” لوکوربوزیه یکی از پیشگامان معماری مدرن می باشد ، عملیات حرفه ای لوکوربوزیه طی پنج دهه قاره های مختلف را در فرا گرفته است.
“Le Corbusier” لوکوربوزیه در سال ۱۸۸۷ در لشودفوند سوئیس در نزدیکی مرز فرانسه متولد شد. وی علاقهٔ زیادی به هنرهای بصری داشت و نزد شخصی به نام چارلز لپلاتنیه، به آموختن مبانی هنر پرداخت.
اولین خانه‌هایی که او طراحی کرد در لشودفوند و متعلق به خود وی بودند، این خانه‌ها یادآور سبک معماری رایج، منطبق بر طبیعت کوه‌های بومی در آن منطقه، یعنی رشته کوه‌های آلپ بودند. لوکوربوزیه دائماً برای فرار از محدودیت‌های حاکم در شهرش، به دورتا دور اروپا سفر می‌کرد.
وی در حدود سال ۱۹۰۷ به پاریس رفت و در آنجا در دفتر دو تن از معروف‌ترین معماران آن دوره یعنی آگوست پره و پیتر بهرنز چند سال کار کرد. وی در اواخر سال ۱۹۱۱ به بالکان، آسیای صغیر، یونان و رم سفر کرد و نقاشی‌های بسیاری از این سفر با خود به همراه آورد که بعد ها تاثیرات بسیاری در افکار و طراحی های او به جا گذاشت.

نمای غرب و جنوب فاساد ویلای لوکوربوزیه در پوآسی، فرانسه با سبک مدرن بین المللی سال ساخت ( ۱۹۲۹ -۱۹۳۱)
آنچه که لوکوربوزیه به عنوان پنج نکته در معماری جدید ذکر کرده است ،در این ویلا هم رعایت شده است ، این اصول عبارتند از: پیلوت ، باغچه بام (روف گاردن ) ، پلان باز ، نمای آزاد و پنجره های کشیده که با کمی دقت رعایت همه این اصول در طرح این ویلا مشاهده می شود.

در طراحی به این سبک ، چیدمان اصلی فرم ها و فضاها بسیار ساده است:یک مکعب با ارتفاع کم و در پلان تقریبا مربعی شکل ،دارای پنجره های طولانی در چهارطرف که توسط پیلوت از سطح زمین بالا آمده است. در عین زیبائی بسیار نیز ساده است .

لوکوربوزیه در طی فعالیت حرفه‌ای خود، استفاده از یکی از شاخص‌ترین مصالح ساختمانی مدرن یعنی بتن را به نهایت زیبایی رساند و کارهای وی مورد تقلید جهانی قرار گرفت.

استفاده از رمپ یکی از اصول اولیه طراحی های انجام شده توسط لوکوربوزیه می باشد .

در معماری مدرن، pilotis به معنی استفاده از ستون برای قرار دادن ساختمان بالاتر از سطح زمین می باشد.یکی از مثال های نخست از pilotis ویلای لوکوربوزیه در پوآسی، فرانسه است. این نوع اتصال یک ساختمان با زمین که توسط تعدادی ستون انجام می شود امکان ایجاد پارکینگ، باغ و یا هرنوع فضای آزاد دیگری را می دهد ، و یک حس شناوربودن و سبکی در معماری ساختمان ایجاد می نماید ، در مناطق طوفان خیز، pilotis به منظور بالا بردن فضای مسکونی در یک سطح بالاتر از سطح موج و طوفان را ایجاد می نمایند.

او در سال ۱۹۱۶ و در ۲۹ سالگی برای همیشه به پاریس نقل مکان کرد و در سال ۱۹۲۰، لقب لوکوربوزیه را که اسم پدربزرگ مادری اش بود به عنوان نام مستعار خود انتخاب کرد.

لوکوربوزیه به طور کلی از مفهوم باز بودن فضا ، در همه ابعاد سود برده است .در طبقات این دیدگاه به صورت فضای باز و بخش های قابل ارتباط با هم و همچنین در طراحی روف گاردن ( ایجاد فضای سبز قابل استفاده در پشت بام )نیز این اشتیاق به فضای باز خود را نموده است . بدینترتیب بسیاری از طرح های لوکوربوزیه در روح و بنیاد خود باز بودند، اتصال بازدید کننده به طبیعت و ایجاد یک پل ارتباطی بین ساختار ایجاد شده و جهان خارج از اصول طراحی های او می باشد.

کلیسای سنت پیر از طراحی های معروف لوکوربوزیه می باشد. ساخت این کلیسای مدرن در شهرستان Firminy در سال ۱۹۷۱ آغاز شد و این شش سال پس از مرگ لوکوربوزیه بود. لیکن به دلیل درگیری های سیاسی و با این استدلال که دولت نمی باید در کارهای مذهبی دخالت کند ، از سال ۱۹۷۵ لغایت ۲۰۰۳ ساخت این بنا متوقف شد ، در سال ۲۰۰۳ ساخت این بنا دوباره با عنوان یک بنای فرهنگی با نظارت یکی از شاگردان لوکوربوزیه آغاز گردید و ساخت این بنا در سال ۲۰۰۶ پایان یافت.

لوکوربوزیه از معدود طراحانی است که در هر دو زمینه معماری ساختمان و طراحی کالای مبلمان در اوج هنر بوده است ، لذا لازم است به صورت جداگانه تعداد محدودی از کالاهای طراحی شده توسط او را که به عنوان سر فصل برخی از محصولات دکوراسیون مشهور شده اند ، معرفی می نماییم.

ابداع استفاده تلفیقی از فلز و چرم و یا پارچه در طراحی مبلمان ، در حقیقت به میس ون در روهه منصوب می باشد ، لیکن شاید بتوان گفت که لوکوربوزیه این روش را ارتقاء داد و کالاهای بسیار زیبائی در این گروه طراحی نمود.

برای شناخت چهره های برجسته و کلیدی معماری در ۱۵۰ سال اخیر ،لیستی از ۲۵ تن از ایشان توسط رسانه های معتبر معرفی شده است که برای هر آنکس که با این حوزه سرو کاری دارد آشنائی با ایشان ضروری است . این لیست منتخب ، گروه وسیعی از تفکرات معماری را از زاها حدید “Zaha Hadid” ، لئو مینگ پی “Leo Ming Pei” ، فیلیپ جانسون “Philip Johnson” ، اسکار نیمر “Oscar Neimeyer” سام “SOM” دانیل لیبسکایند Daniel Libeskind” دربر می گیرد. برای آشنائی کامل با افراد معرفی شده دراین لیست ، به شرح مختصری از تفکرات هر یک و آثار برجسته باقیمانده از ایشان می پردازیم.

انتخاب ۵ نفر اول جهت ارائه شرح حال مختصرشان بر اساس قدیمتر بودن تاریخ تولد ایَشان بوده است ، اولین نفر سولیوان متولد ۱۸۵۶ است و بقیه هر یک با حدود ده سال اختلاف متولد شده اند تا لوکوربوزیه که متولد ۱۸۸۷می باشد.اگر در میان این ۵ نفر قرار به قضاوت باشد ، شاید لوکوربوزیه به دلایل مختلف اولین باشد و زیاد هم به انحراف نرفته ایم اگر که میان ۲۵ نفر هم این برتری محسوس را به او بدهیم ، البته از توانائی های میس ون در روهه هم نباید گذشت ، او هم مواردی را خلق نموده است که تاثیرات عمیقی بر همه معماران مینیمالیست بعد از او داشته است ، ضمن آنکه از میان سایر نفرات که به عنوان برترین های طراحی مبلمان در ۱۵۰ سال اخیر انتخاب شده اند ، تنها ۵ نفر در دو لیست معماران و طراحان مبلمان مشترک هستند که دو نفرشان ، لوکوربوزیه و میس ون در روهه می باشند و این یکی دیگر از نشانه های توانائی های این دو بزرگ علم معماری و طراحی می باشد.
از سوی دیگر به جز سولیوان از این میان که متولد آمریکا بوده است ، از ۴ نفر باقیمانده دو نفر متولد آلمان ، یکنفر فنلاند و لوکوربوزیه هم که سوئیسی فرانسوی بوده است و در بازخوانی دقیقتر تاریخ معماری این سالها ، به تاثیرات عمیق معماران بزرگ اروپائی و بیشتر از همه کشور های آلمان ، فرانسه ، فنلاند و سوئیس در پیشرفت معماری جهان واقف می شویم.

ساختمان “کارسون پیراسکات” در شیکاگو، که امروز سولیوان سنتر نامیده می شود.
مساحت: (۲۸۳۳ متر مربع) و ارتفاع : (۶۳ متر) می باشد
سال افتتاح : ۱۸۹۹
سبک معماری: جنبش معماری آمریکا در اواخرقرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰
معماران: “لوئیس سالیوان” و “دانیل برنهام”

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۴.۱ / ۵. تعداد نظرات: ۹

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

نظر بدهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد