۱۰ نقاشی بهاری برای جشن گرفتن پایان زمستان

17
۳.۷
(۳)
بهار اثر پیتر بروگل
بهار اثر پیتر بروگل

پیِتِر بروگل جوان، بهار

بسیاری از کارهای پیتر بروگل جوان جزئیات زندگی دهقانان فلمیش (فنلاند-بلژیکی) و کارهای روزانه‌شان را نشان می‌دهد. علاوه بر این او به گرته‌برداری از طرح‌ها و کارهای پدرش پیتر بروگل پیر مشهور است. «بهار» یکی از بازکشیدن‌های نقاشی پدرش است که سال ۱۵۶۵ کشیده شده بود و افرادی را نشان می‌دهد که کنار هم جمع شده‌اند تا خاک را برای کاشت بذر آماده کنند. در نقاشی، ما مردان و زنان را روی زمین‌های اشتراکی می‌بینیم که هر کدام بخشی از مسئولیت آماده کردن زمین را در روزهای بهار به عهده دارند. عده‌ای هم عقب تصویر مشغول جشن و پایکوبی هستند که احتمالا به مناسبت بهار و کاشت بذر برپا است.

سهره و گیلاس‌های آویخته هوکوسایی

سهره و گیلاس‌های آویخته هوکوسایی

هوکوسایی، سهره و گیلاس‌های آویخته

شکوفه‌های گیلاس، سیب، هلو و آلو مترادف با رسیدن بهار هستند. در ژاپن، شکوفه‌ها اهمیت خاصی به عنوان نماد طبیعت ناپایدار همه‌چیز دارند؛ در بهار شکوفا می‌شوند و بعدش زود از بین می‌روند. کاتسوشیکی هوکوسایی یکی از بزرگ‌ترین نقاشان ژاپن در سبک نقاشی روی چوب است. در مجموعه‌ی «گل‌های کوچک» که سال ۱۸۳۴ کشید، نقاشی‌‌ای هست که شاخه‌ای از درخت گیلاس در حال شکوفا شدن را با پرنده‌ای که روی شاخه نشسته در زمینه‌ای آبی نشان می‌دهد. کلمات کنار آن هم هایکویی از ستسومن هستند که می‌گوید: «پرنده‌ی تنها پدیدار می‌شود/ خیس شده از شبنم/نشسته روی شکوفه گیلاس.» این تصویر روی لحظه‌ی سکون و توقف زمان تمرکز کرده است.

دسته گل بهاری رنوآر

دسته گل بهاری رنوآر

پیر آگوست رنوآر، دسته‌گل بهاری

دسته‌گل بهاری جزو اولین کارهای رنوآر است که وقتی ۲۵ ساله بود کشید. سرپرستان او خانواده‌ی لاکور بودند و در دهه‌ی ۱۸۶۰ حمایتش کردند؛ در زمان خلق این اثر. او این اثرش را پیش از کارهای عالی امپرسیونیستی‌اش در دهه ۱۸۷۰ کشید و تاثیر گوستاو کربت و واقعیت در نقاشی‌اش محسوس است. در تابلوی دسته‌گل بهاری رنگ‌ها می‌درخشند و گل‌های درون گلدان در خود شور و زندگی دارند و با گلدان عالی هماهنگ شده‌اند. گلدان چینی سفید و آبی هم به سبک ژاپنی ساخته شده است.

دشت کوچک در بهار سیسلی

دشت کوچک در بهار سیسلی

آلفرد سیسلی، دشت کوچک در بهار

سیسلی شاید یکی از شناخته‌شده‌ترین هنرمندان سبک امپرسیونیسم باشد. او همراه با پیسارو و مونه از پیشگامان این سبک بود و هیچ‌وقت از کشیدن منظره‌ها به سبک امپرسیونیسم روی برنگرداند (چنانچه مونه و رنوآر گاهی سبک‌های دیگری انتخاب کردند). اثر «دشت‌های کوچک» هم‌اکنون در موزه تیت در لندن نگاه داشته می‌شود. سیسلی در سال ۱۸۸۰ مجبور شد به دلایل مالی پاریس را ترک کند و به حومه‌ی شهر برود. از همین زمان روح تازه‌ای به کارهایش دمیده شد. در دشت‌های کوچک او تصویری نامحسوس از بهار ارائه می‌دهد، درختان هنوز آن‌چنان سبز نشده‌اند و اثری از شکوفه گیلاس نیست. اما حضور دختر جوان نماد تولد دوباره و تصویری از زندگی تازه است.

باغی در بهار مونه

باغی در بهار مونه

کلود مونه، باغی در بهار

«باغی در بهار مونه» به عقیده‌ برخی منتقدان بهترین اثر امپرسیونیستی با موضوع بهار است. در این نقاشی باغ‌های جیورنی در نورماندی چسبیده به خانه‌ اجاره‌ای مونه در ۱۸۸۳ که بعدها آن را خرید به تصویر کشیده شده. این باغ‌ها با آب‌راه‌ها و پل‌هایشان منبع الهام او در کارهای بعدی او از جمله آثار گل سوسن شد. باغی که او در سال ۱۸۸۶ کشید، با شکوفه‌های گیلاس مسقف شده است. گفته می‌شود دختری که زیر شکوفه‌ها نشسته فرزند همسر دومش سوزان هوشد است.

درخت هلوی صورتی ون‌گوگ

درخت هلوی صورتی ون‌گوگ

وینسنت ون‌گوگ، درخت هلوی صورتی

اگرچه تابلوی گل‌های آفتابگردان ون‌گوگ هم بسیار زیباست و حس‌وحالی بهار دارد، اما چون زیاد به آن پرداخته شده سراغ اثر دیگری از ون‌گوگ رفتیم. ون‌گوگ فوریه ۱۹۸۸ به استان آرلس رسید. آن موقع هوا چندان مساعد نبود اما بعد از دو هفته وضعیت تغییر کرد و شکوفه‌ها روی درخت‌های میوه پیدا شد. ون‌گوگ هم شروع به کشیدن مجموعه‌ای از درختان شکوفا کرد و از همان زمان شکوفه نماد تولد دوباره‌ی روح و تصویری از زیبایی بعد از زمستانی سخت شد. «درخت هلوی صورتی» یکی از سه تابلوی مجموعه در کنار «باغ‌های صورتی» و «باغ‌های سفید» است که در بهار کشید. همه‌ی این تابلوها در موزه‌ ون‌گوگ در آمستردام نگه‌داری می‌شوند. با وجود باد شدید بهاری ون‌گوگ تا سه‌پایه‌اش را به زمین و در هوای آزاد محکم نمی‌کرد نمی‌توانست کارش را شروع کند.

بهار جورجیا اوکیف

بهار جورجیا اوکیف

جورجیا اوکیف، بهار

جورجیا اوکیف به همراه شوهرش آلفرد اشتایگلیتز عنصری کلیدی در مدرنیسم آمریکایی بود. بسیاری از تصاویر او از منظره‌ها و گل‌ها از جمله «بهار» را می‌توان در موسسه هنر شیکاگو دید. او تابستان سال‌های ۱۹۱۹ تا ۱۹۲۷ را به همراه شوهرش در لیک جورج نیویورک گذراند. در اثر بهار او استودیوی شوهرش را به شکلی ساده شده و بدون پنجره با حجم زیادی از شاخ‌وبرگ، پر از رنگ‌های یاسی، زرد و سبز نشان می‌دهد که انگار حبابی‌شکل هستند و باهم تشکیل ابر می‌دهند.

گل‌ها اندی وارهول

گل‌ها اندی وارهول

اندی وارهول، گل‌ها

مجموعه‌ی «گل‌ها» اثر اندی وارهول براساس عکس‌هایی که پاتریشیا کالفیلد گرفته و ژوئن ۱۹۶۴ در مجله مادرن فوتوگرافی چاپ شد کشیده شده. وارهول اثر خودش را با بریدن کاغذ به شکل گل‌ها و اضافه کردن رنگ‌های زنده و متضاد به چاپ‌های مربعی خلق کرد. گل‌ها در اثر وارهول بسیار ساده نمایش داده شده‌اند و ربط چندانی به شکلی که در طبیعت می‌بینیم ندارند.

رزها، نیلوفرها، شقایق‌ها و سایر گل‌ها ریچل رویش

رزها، نیلوفرها، شقایق‌ها و سایر گل‌ها ریچل رویش

ریچل رویش، رزها، نیلوفرها، شقایق‌ها و سایر گل‌ها

ریچل رویش نقاش طبیعت بی‌جان بود که در شمال هلند متولد شده بود. او متخصص ترسیم گل‌ها بود که سبک خودش را ابداع کرده بود و این سبک در طول زندگی برایش شهرت جهانی به ارمغان آورد. با توجه به سابقه کاری موفق و طولانی که ۶ دهه طول کشیده او به عنوان یکی از بهترین نقاشان مستند زن در دوره‌ طلایی داتچ معرفی شد. گل‌ها در آثار اول معمولا هرمی شکل چیده می‌شدند و او با رنگ و بافت و فرم به آثارش زیبایی می‌بخشد.

تماشای شکوفه‌های گیلاس، چیکانبو

تماشای شکوفه‌های گیلاس، چیکانبو

چیکانبو، تماشای شکوفه‌های گیلاس

اهمیت شکوفه‌ها در فرهنگ ژاپن را می‌توان در سنت هانامی، یا تماشای شکوفه‌ها دید که در آن افراد برای دیدن شکوفه‌ها از خانه خارج می‌شوند و بین درختان پیک‌نیک می‌کنند. یوشو چیکانبو هنرمند بزرگی در دوره‌ی میجی در سال‌های ۱۸۶۸ تا ۱۹۱۲ بود. در این نقاشی روی چوب، زنان در کاخ سلطنتی در چیودای توکیو که قصر را برای دیدن شکوفه‌ها ترک کرده‌اند به تصویر کشیده. شکوفه گیلاس در ژاپن بین ماه‌های مارس و می شکوفا می‌شوند.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۳.۷ / ۵. تعداد نظرات: ۳

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.