۱۰ باغ وحش برتر جهان کجا قرار دارند؟

66
۴.۳
(۱۸)
باغ وحش اوماها
باغ وحش اوماها

۱.باغ وحش اوماها، نبراسکا، ایالات متحده امریکا

مساحت این باغ وحش ۴۳ هکتار است و بالای ۹۶۰ گونه‌ حیوان در آن زندگی می‌کنند. بزرگ‌ترین مجموعه‌ گربه در دنیا را دارد. بزرگ‌ترین مرداب و جنگل استوایی مصنوعی دنیا در داخل این باغ وحش قرار گرفته و بیابان داخل آن بزرگ‌ترین صحرای درون باغ‌وحشی در سراسر زمین است. باغ وحش هنری دولی هم‌زمان سردسته‌ زیستگاه و محل تحقیق و پژوهش بر روی حیوانات است. هم‌چنین این باغ وحش مکانی اعجاب‌انگیز برای بازدید و گذراندن اوقات فراغت است. اگر گذرتان به این باغ وحش افتاد، فراموش نکنید به منطقه‌ «پرواز آزاد» بروید و از زاویه‌ دید پرندگان از زیستگاه پروانه‌ها و فیل‌ها بازدید کنید.

باغ‌وحش ولینگتون

باغ‌وحش ولینگتون

۲.باغ وحش ولینگتون، نورث آیلند، نیوزیلند

این باغ وحش در نیوزیلند یکی از بزرگ‌ترین باغ‌وحش‌ها است که مساحتی به اندازه‌ ۱۰ هکتار دارد و خانه‌ بیش از ۵۰۰ حیوان و ۱۰۰ گونه‌ مختلف جانوری است که بیشتر گونه‌های آن در نیوزیلند در معرض انقراض هستند. حیوانات کمیاب این باغ وحش شامل ببرهای سوماتران و خرس سان مینیاتوری کوچک‌ترین گونه‌ی خرس است. باغ وحش ولینگتون در بخش‌هایی از آسیا گروهی مشارکتی تحت عنوان «خرس‌ها و شیرها را آزاد کنید» دارد. این باغ وحش به کیفیت و محیط مناسب مشهور است. گرما و انرژی خورشیدی و بازدید نفربه‌نفر از حیوانات برای آموزش اهمیت زیست آن‌ها از دلایل شهرت این باغ وحش است.

باغ وحش تورنتو

باغ وحش تورنتو

۳.باغ وحش تورنتو، انتاریو، کانادا

۵۰۰۰ حیوان از ۴۶۰ نوع از سراسر دنیا در این باغ وحش نگه‌داری می‌شوند. باغ وحش تورنتو مجموعه‌ای از امکانات خاص را در کنار هم دارد مانند شترسواری و تماس با ماهی استنگری. به علاوه از تعدادی توله‌‌های در حال انقراض مثل گاور، نوعی گاومیش هندی، میمون‌های عنکبوتی، گورخرهای گریوی، فیل‌های آفریقایی، گریتر کودو (نوعی آنتلوپ)، گوریل های وسترن و اسب آبی محافظت می‌کند. از همه جالب‌تر، حیوانات بومی کانادایی زیادی مثل خرس گریزلی، گاومیش وود، گوزن، راکون، سیاه‌گوش و شیر کوهی در این باغ وحش زندگی می‌کنند و پانداهای این باغ وحش نیز مشهور بوده‌اند.

باغ وحش استرالیا

باغ وحش استرالیا

۴.باغ وحش استرالیا، کوئینزلند

این باغ‌وحش در بندر سان‌شاین، شمال بریسبن، میراث استیو اروین شکارچی کروکودیل است. مجموعه‌ حیوانات استرالیایی این باغ‌وحش چشم‌گیرترین مجموعه است و حیواناتی نظیر کوالا، خارپشت، وامبت، دویل‌های تاسمانیایی و کروکودیل‌های عجیب در آن قرار دارد. این باغ‌وحش در صدر باغ‌وحش‌های تحقیقات کوروکودیل در دنیا است.

باغ وحش سن‌دیگو

باغ وحش سن‌دیگو

۵.باغ وحش سن‌دیگو، کالیفرنیا

این باغ‌وحش-پارک بدون قفس در پارک زیبای بالبوآ یکی از بهترین و پربازدیدترین مکان‌ها در جنوب کالیفرنیا واقع شده‌است. این باغ‌وحش به خاطر محافظت، زادوولد و آزادگذاشتن حیوانات در معرض خطر شهرت دارد. همچنین مکانی تفریحی برای بازدید و تحقیق است. در این باغ وحش ۴۰۰۰ حیوان از ۶۵۰ گونه‌ مختلف در مساحتی به اندازه‌ ۳۳ هکتار زمین زندگی می‌کنند. در تور بازدید از این زیستگاه، می‌توانید پانداهای بزرگ را ببینید. همچنین آموزش‌دهندگان به پیر و جوان کمک می‌کنند تا بیشتر درمورد خرس‌های نادر، فیل‌های ادیسه که می‌توانید بازی کردنشان در گل‌ولای، شستشو و آماده‌شدنشان را ببینید، بدانند. بازدید از این باغ وحش در همه ساعات روز از گرگ و میش طلوع آفتاب تا انتهای شب امکان پذیر است.

باغ‌وحش یوکوهاما

باغ‌وحش یوکوهاما

۶.باغ‌وحش یوکوهامای ژاپن

این باغ‌وحش ژاپنی که به زوراسیا شهرت دارد سال ۱۹۹۹ بنا شد. مساحت آن ۳۳ هکتار است و بیش از ۱۵۰۰ حیوان از ۱۵۰ گونه‌ی مختلف را در خود جای داده. طراحی‌اش بسیار سبز است و شامل ۷ منطقه‌ جداگانه محیط زیستی می‌شود: منطقه‌ استوایی اقیانوسی آسیایی، جنگل، ارتفاعات آسیای مرکزی، جنگل‌های استوایی آفریقایی، محوطه‌ روستایی ژاپنی و جنگل‌های آمازون که همگی برای تقلید زیستگاه‌های طبیعی طراحی شده‌اند.

مزرعه حیات وحش کنگو

مزرعه حیات وحش کنگو

۷.مزرعه حیات وحش کنگو، آفریقای جنوبی

این باغ‌وحش رسم ناز و نوازش حیوانات را به طور وسیعی عملی کرده. افراد می‌توانند بچه‌ببر را بغل کنند و کنار چیتا ژست بگیرند. البته که همه‌ این کارها باید با راهنمایی مسئول حرفه‌ای باغ‌وحش انجام گیرد. ماجرا وقتی جالب‌تر می‌شود که به قفس کراک دیو رفته و خودشان را میان خزندگان ببینید و با کوروکودیل نیل چشم‌درچشم شوند. پوزه‌ آن‌ها از قفس هم بیرون می‌آید اما انقدر جلو نمی‌آید که به کسی آسیب برساند. برای حفظ سلامت بازدیدکنندگان، باغ‌وحش همیشه استاندارد بین‌المللی‌اش را رعایت می‌کند. این باغ وحش-پارک به عنوان زیستگاه چیتا و چندگونه‌ در حال انقراض دیگر سرآمد است.

باغ‌وحش چستر

باغ‌وحش چستر

۸.باغ‌وحش چستر، انگلستان

این باغ‌وحش باغ‌وحش-پارکی بی‌نظیر است. بیش از ۱۱ میلیون حیوان در مساحت ۳۴ هکتاری آن زندگی می‌کنند. البته فعالیت‌های این باغ‌وحش محدود به این محل نیست و آن‌ها در زمینه‌ زیست‌گاه‌های حیوانات سراسر دنیا فعالیت می‌کنند. ۴۰۰ گونه از حیواناتی که در باغ‌وحش زندگی می‌کنند، نادر، جالب و از گونه‌های درحال انقراض هستند. در باغ وحش چستر کارمندان باغ‌وحش بازدیدکنندگان را به یادگیری بیشتر و آشنا شدن با حیوانات تشویق می‌کنند.

باغ‌وحش سنگاپور

باغ‌وحش سنگاپور

۹.باغ‌وحش سنگاپور، سنگاپور

نهمین باغ‌وحش در این لیست باغ‌وحشی استوایی است. این باغ‌وحش یکی از پارک‌های سرآمد و برتر برای ایجاد بهشتی مدرن برای حیوانات است و محیط آن کاملا شبیه محیط زیست و زیستگاه‌های طبیعی ساخته شده. هم حیوانات و هم بازدیدکنندگان از این روش بازدید بدون قفس لذت می‌برند. باوجود اینکه قفسی درکار نیست لزومی ندارد که بترسید چون باغ‌وحش خندق‌هایی نامرئی دارد که نمی‌گذارد حیوانات بیش از حد معینی به جمعیت مشتاق انسان‌ها نزدیک شوند. بیش از ۳۰۰ گونه‌ جانوری در این باغ‌وحش وجود دارند، که شامل گونه‌های درمعرض خطر انقراض مثل اورانگوتان‌ها، خوک خرطوم‌دراز مالایی و ببرهای سفید می‌شوند.

باغ‌وحش برلین

باغ‌وحش برلین

۱۰.باغ‌وحش برلین، آلمان

این باغ‌وحش، قدیمی‌ترین و پربازدیدترین باغ وحش در آلمان است. این باغ‌وحش به همراه آکواریومش مساحتی به اندازه‌ی ۲۸ هکتار دارد و خانه‌ ۱۷۰۰۰ حیوان از گونه های مختلف است. باغ‌وحش به کمک شاه فردریک ویلیام پنجم پراشا ساخته شد که ۸۵۰ حیوان از مجموعه‌ شخصی‌اش را در آن قرار داد. در جنگ جهانی دوم باغ وحش آسیب شدیدی دید و صدها حیوان کشته شدند. اگرچه باغ‌وحش دوباره بازسازی شد و بازماندگان شامل شیرها، کفتارها، فیل و یک دوجین میمون و شامپانزه به محیط طبیعی‌تری منتقل شدند.

بازدید از باغ‌وحش یکی از بهترین راه‌های تخلیه استرس و استراحت است. وقتی حیوانات نادری را می‌بینید که در جغرافیای سرزمین شما وجود ندارند، ماجرا جالب‌تر هم می‌شود. باغ‌وحش موزه‌ای طبیعی است که به ما کمک می‌کند با دیدن گونه‌های مختلف جانوران دوباره به طبیعت بازگردیم. همچنین باعث می‌شود قدردان حیوانات باشیم و اهمیت‌شان را برای خودمان درک کنیم. از همه‌جالب‌تر هنگام بازدید از باغ‌وحش و دیدن تعداد زیادی از حیوانات که حتی نمی‌دانستید وجود دارند هم‌زمان می‌توانید یاد بگیرید و تفریح کنید. دفعه‌ بعدی که برای برای تعطیلات، ماه عسل، تولد یا هرمورد دیگری سفر کردید باغ‌وحش را از قلم نیندازید.

طراحی بزرگترین بیابان مصنوعی درون باغ وحشی در اوماها

طراحی بزرگترین بیابان مصنوعی درون باغ وحشی در اوماها

باغ وحش ولینگتون

باغ وحش ولینگتون

باغ وحش تورنتو

باغ وحش تورنتو

باغ وحش استرالیا

باغ وحش استرالیا

باغ وحش سن‌دیگو

باغ وحش سن‌دیگو

باغ وحش یوکوهاما

باغ وحش یوکوهاما

قفس کراک دیو در باغ وحش کنگو

قفس کراک دیو در باغ وحش کنگو

طرحی از باغ وحش چستر

طرحی از باغ وحش چستر

باغ‌وحش سنگاپور

باغ‌وحش سنگاپور

باغ وحش برلین

باغ وحش برلین

نقشه 4 باغ وحش برتر جهان

نقشه ۴ باغ وحش برتر جهان

باغ وحش به جز سرگرمی کارکردهای دیگری نیز دارد از جمله آشنا کردن مردم با گونه‌های مختلف جانداران، پژوهش و تحقیق در مورد حیوانات و حفاظت از گونه‌های در حال انقراض. امروزه تقریبا در بیشتر کشورهای گردشگرپذیر دنیا پارک-باغ‌وحش وجود دارد. اگرچه، تعداد کمی‌ از آن‌ها به حفاظت بهتر از حیوانات، تلاش برای زادوولد گونه‌های در معرض انقراض و آموزش و آگاهی به عموم درمورد اهمیت حیوانات می‌پردازند. اما باغ‌وحش‌هایی که در این لیست برترین‌ها قرار دارند، تقریبا شامل نمونه‌هایی از همه‌ موجودات هستند، قدمت تاریخی دارند و محل زندگی رهبران حیات وحش بوده‌اند و هدف حفاظت از محیط زیست را نیز دنبال می‌کنند.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۴.۳ / ۵. تعداد نظرات: ۱۸

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.