نگهداری از گیاهان سبز در آپارتمان‌های مدرن امروزی

32
۰
(۰)

وقتی صحبت از نمایش و نگهداری گیاه در فضاهای آپارتمانی‌ست مسائل زیادی پیش روی ما قرار می‌گیرند. اکثر ما در طول روز غرق کار هستیم و شکایتمان از نداشتن وقت کافی برای رسیدگی به گل و گیاه است. از دیگر مواردی که ممکن است برایمان مشکل‌ساز شود، نداشتن نور طبیعی کافی‌ست. با درنظر گرفتن تمامی این نکات، بهتر است به سراغ گیاهانی برویم که مراقبت کم‌تری را نیاز دارند و راحت‌تر خود را با محیط تطبیق می‌دهند.

برای مثال همه‌ی ما کاکتوس‌ها را می‌شناسیم. آن‌ها محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی هستند. اما برای داشتن خانه‌ای سبز نمی‌توان تنها به یک نوع گیاه بسنده کرد. گزینه‌های دیگری نیز وجود دارند که مثل کاکتوس، شما را از شر مشکلات مراقبت و نور رها می‌کنند. یکی از آن‌ها گل چمچه‌ای (Peace Lily) ‌است. این گل‌ مانند بسیاری از گل های آپارتمانی دیگر می‌تواند زیر نور فلورسنت به‌راحتی به زندگی‌ خود ادامه دهد و گزینه بسیار خوبی برای فضاهایی است که از کمبود نور طبیعی برخوردارند. این گیاه و بسیاری از گیاهان مشابه آن تنها به یک بار آبیاری درهفته نیاز دارند.

ساکیولنت‌ها و یا همان گیاهان گوشتی خانواده‌ی بسیار بزرگی دارند. فراموش نکنید که گرچه کاکتوس نیز عضوی از این خانواده‌ی بزرگ است ولی ساکیولنت کاکتوس نیست. این گیاهان در شکل‌ها و طرح‌های مختلفی موجود هستند. می‌توان به‌راحتی آن‌ها را قلمه زد، گل‌دانشان را عوض کرد، با دیگر گونه‌های ساکیولنت ترکیبشان کرد و خلاصه با هر نوع سلیقه‌ای تطبیقشان داد. ساکیولنت‌ها نیز از گیاهانی هستند که مراقبت زیادی را نیاز ندارند. ولی بهتر است فراموش نکنیم که آن‌ها نور خورشید را بسیار دوست دارند. پس می‌توانیم این گیاهان را گزینه‌ی بسیار مناسبی برای تزیین پشت پنجره‌های نورگیر خانه بدانیم. می‌توانیم گل‌دان ساکیولنت را با انواع سنگ‌ریزه تزیین کنیم و از رنگ‌ها و شکل‌های متفاوت این گیاهان بیشترین استفاده را ببریم.

وقتی صحبت از گل‌دان‌های آپارتمانی‌ست خیلی از ما به سرعت به یاد گل‌دان‌های عظیم‌الجثه‌ی نخل آپارتمانی و بامبو می‌افتیم. بعضی دیگر نیز به جز بنسای‌ها و گل‌های شمعدانی انتخاب دیگری را برای‌ خود نمی‌بینیم. اما شاید جالب باشد که بدانیم، امروزه طراحی‌های بسیار جالبی برای فضای‌ سبز آپارتمانی وجود دارد. گلدان‌هایی که می‌توان آن‌ها را از سقف آویزان کرد و یا باغچه‌های دیواری از این قبیل هستند. اگر دستتان سبز است و برای نگه‌داری گل و گیاه دچار مشکلات بالا نمی‌شوید، می‌توانید از انواع و اقسام گیاهان در این طراحی‌ها استفاده کنید تا فضای خاص‌تری در اختیار داشته باشید.

سالن‌ و نهایتا آشپز‌خانه، تنها مکان‌هایی نیستند که می‌توانند میزبان باغبانی آپارتمانی شما شوند. سرویس‌بهداشتی و حمام از مکان‌هایی هستند که می‌توانید برای پرورش گل‌ و گیاه روی‌ آن‌ حساب ‌کنید. بهتر است در این فضاها از گیاهانی استفاده کنید که به رطوبت بیشتری نیاز دارند. به‌طور مثال بگونیا و یا آلئوورا گزینه‌های بسیار مناسبی هستند. اگر شما هم مثل من همیشه در نگه‌داری گل‌دان با شکست مواجه می‌شوید، آلئوورا گزینه‌ی بهتری‌ست. چرا که خراب‌ کردن آلئوورا از سخت‌ترین کار‌های دنیاست.

در آخر قصد دارم شما را با یکی از جذاب‌ترین طراحی‌های مدرن در باغبانی آپارتمانی آشنا کنم. این‌ روزها بسیاری از مردم طرف‌دار زندگی ارگانیک هستند. به‌این منظور ترجیح می‌دهند حتی الامکان از سبزی‌های خانگی استفاده کنند. شما می‌توانید به‌راحتی با داشتن چند گلدان و خاک مناسب، یه باغچه‌ی کوچک در آشپزخانه‌تان بسازید و سبزی‌های مورد نظرتان را در‌ آن پرورش دهید. فکر می‌کنم لذت آشپزی با سبزی‌هایی که خودمان هر روز به آن‌ها رسیدگی کرده‌ایم چیز دیگری‌باشد.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.