راه حل های دکوراسیون داخلی برای آپارتمان های کوچک

10
۰
(۰)

آشپزخانه های کوچک آنقدر ها هم درد سر ساز نیستند!

برای قرار دادن میز ناهار خوری همیشه نیاز به اختصاص دادن یک فضای کاملا مجزا نیست. در خانه های کوچک می توانید قواعد همیشگی را بر هم بزنید و اینگونه به چیدمانی جذاب تر دست پیدا کنید. اگر طرز قرار گیری کاناپه ها در نشیمن به گونه ایست که به دیوار تکیه داده نشده اند، می توانید میز ناهار خوری را در پشت کاناپه ی بزرگتر قرار دهید و از میز های باریک تر با طولی بیشتر استفاده کنید.

در صورتی که قابلیت تغییرات اساسی در منزل را دارید می توانید با حذف اپن آشپزخانه، میز ناهارخوری را در آن جایگاه قرار دهید تا هم فضای بیشتری در اختیار داشته باشید و هم از چیدمان به سبکی نو پیروی کنید. و یا در غیر این صورت میز ناهارخوری را به کلی حذف کنید و اپن آشپزخانه را با قرار دادن صندلی های کانتر یا همان صندلی اپن در اطراف آن به یک میز غذاخوری تبدیل کنید.

دیوار ها مهم تر از همیشه می شوند!

اگر به اطرافتان دقت کنید متوجه می شوید بخش هایی وجود دارند که تا کنون به استفاده از آنها به عنوان فضایی کاربردی در چیدمان داخلی توجه نکرده اید. در فضاهای کوچک استفاده از دیوار ها که پتانسیل بالایی برای استفاده عمودی در چیدمان دارند نقش جدی تری پیدا می کنند و بسیار کاربردی تر می شوند. برای مثال اگر برای قرار دادن کتابخانه فضایی در دسترس ندارید و می خواهید آن را از لیست وسایل منزلتان خارج کنید، دست نگه دارید! برای بهره وری بیشتر از فضای داخلی می توانید از کتابخانه های دیواری استفاده کنید. سعی کنید تا به صورت افقی کتابخانه ای در نظر بگیرید که تمام دیوار پوشانده نشود. در این صورت برای قاب ها و تابلوها نیز فضای کافی خواهید داشت. همچنین اگر مایل هستید تا در اتاق نشیمن یا اتاق خوابتان از میز کوچکی برای کار و مطالعه استفاده کنید، میز های دیواری که قابلیت باز و بسته شدن دارند، بهترین گزینه برای شما هستند. این راه حل فقط مختص فضای نشیمن نیست و درکلیه فضاها منجمله اتاق خواب و سرویس بهداشتی هم می توانید از آن بهره بگیرید.

فضاهای کوچکی که به چشم نمی آیند را فراموش نکنید!

پشت درب های اتاق یا حمام و سرویس های بهداشتی و یا آشپزخانه هایی که اپن نیستند می توانند بسیار کارآمد باشند. اگر فضایی برای آویزان کردن حوله و دستمال های متنوع بر روی دیوار ندارید، از آویز هایی که بر روی در نصب می شوند استفاده کنید. علاوه بر آن فضای بالای در از جمله قسمت هایی است که به چشم نمی آید و اغلب فراموش می شود؛ در صورتی که می تواند فضای بسیار مناسبی برای نصب طبقه هایی باشد که مناسب قرار گیری حوله های میهمان، وسایل بهداشتی و … می باشد.

جلو مبلی های بزرگ قدغن!

بر خلاف قاعده ی همیشگی که در اکثر خانه ها در مقابل کاناپه ها یک میز جلومبلی بزرگ وجود دارد، این بار آنها را از چیدمان فضای کوچکتان حذف کنید و در عوض از میز های کوچک در کنار مبل ها استفاده کنید. میز های کوچک تنوع فراوانی دارند. بسیاری از این میز ها به گونه ای تاشو در نظر گرفته شده اند که در صورتی که به آنها نیاز ندارید، می توانید آنها را جمع کنید و در زیر کاناپه و فضاهای خارج دید قرار دهید.

میز های تک نفره ی کوچک هم انتخاب بسیار مناسبی میباشند. این میز ها به راحتی در بازار پیدا می شوند و حتی با کمی خلاقیت نیز خودتان می توانید نمونه های متنوعی از آنها بسازید. این میز ها قابلیت قرار گیری بر روی دسته های کاناپه و یا روی قسمت نشیمن را دارا هستند.

همچنین اگر چیدمان نشیمن تان به گونه ای است که کاناپه را به دیوار تکیه داده اید، میتوانید میز جلو مبلی را به گونه ای دیگر برای این فضا در نظر بگیرید. با باریک تر کردن میز و در نظر گرفتن ارتفاع بیشتر می توانید میز را در پشت کاناپه قرار دهید و فضای بیشتری در دسترس داشته باشید.

رنگ ها ویژگی هایی استثنایی دارند!

دیوار ها و کف پوش ها به رنگ های طبیعی و روشن و مات به بزرگتر نشان دادن اتاق کمک می کنند. در فضاهای کوچک از به کار بردن رنگ تیره در وسعت زیاد خودداری کنید. اما می توانید در جزییات چیدمان از رنگ های تیره نیز استفاده کنید تا تضاد با رنگ های روشن را بوجود بیاورد و مانع ایجاد یکنواختی بشود. دلیل اصلی که موجب تاکید بر استفاده از رنگ های روشن در وسعت زیاد است ویژگی عمق بخشیدن این رنگ ها به فضا می باشد. می توانید به جای رنگ از کاغذ دیواری نیز استفاده کنید. بهترین راه برای استفاده از کاغذ دیواری در فضاهای کوچک استفاده در مقدارهای کم در نقاط برگزیده ای از فضاست که موجب می شود کانونی متفاوت و زیبا ایجاد شود. همیشه توجه داشته باشید که در اتاق رنگ و جنس پوشش دیوار و کف را همزمان در نظر بگیرید. این دو اگر متناسب با یکدیگر انتخاب شوند می توانند در چیدمان داخلی معجزه کنند!

امروزه رنگ های پاستلی طرفداران بسیاری دارند. رنگ های صورتی مات، سفید نعنایی، آبی آسمانی و بژ گزینه های مناسبی برای رنگ دیوار هستند و در کنار آنها می توان از کف پوش های طبیعی و مصنوعی چوبی به رنگ های کرم و قهوه ای روشن و چوب طبیعی استفاده کرد. اگر تمایل به استفاده از سنگ برای کف پوش دارید انتخاب سنگ هایی به رنگ طوسی روشن و یا سفید گزینه ی مناسب تری برای این طیف رنگی می باشد.

به گوشه ی دیوار ها فکر کرده اید؟

اگر به اطراف خانه تان نگاهی بیاندازید در اغلب موارد گوشه های دیوار را بی استفاده می بینید. گوشه های دیوار پتانسیل بالایی برای مورد استفاده قرار گرفتن دارند. اما چگونه؟! برای استفاده کاربردی از گوشه های دیوار و یا ستون ها می توانید از شلف های دیواری استفاده کنید و با این کار کنسول های بزرگ که فضای زیادی اشغال می کنند را از چیدمان حذف کنید. شلف های دیواری علاوه بر آنکه فضایی برای قرار دادن تزئینات دکوری ایجاد میکنند، از فضای ناکارآمد اتاق بهترین استفاده را می برند. همچنین میتوان از شلف های دیواری برای جایگزین کردن میز های پاتختی نیز استفاده کرد. میز های پا تختی اغلب محل قرار گیری آباژور ها و کتاب و لیوان و وسایل دم دستی هستند که در کنار تخت خواب قرار می گیرند؛ با جایگزین کردن طبقه هایی که در گوشه ی دیوار نصب می شوند استفاده بیشتری از فضای اتاق خوابتان میبرید.

فضایی چند منظوره خلق کنید!

اگر خانه تان بیش از حد کوچک است می توانید از یک سالن به عنوان فضایی چند منظوره استفاده کنید. با رعایت اصول مدرنیته می توانید قواعد چیدمان سنتی را تغییر دهید و فضای نشیمن و استراحت و کار را با یکدیگر تلفیق کنید. در این نوع چیدمان استفاده از کاناپه های تخت خواب شو و میز هایی که قابلیت نصب شدن به دیوار و باز و بسته شدن دارند استفاده کنید.

جادوی آینه های بزرگ را دست کم نگیرید!

وجود یک آینه ی بزرگ با قابی ساده که به صورت ایستاده بر دیوار تکیه کند و یا کاملا روی دیوار نصب شود، برای ایجاد عمق در فضاهای کوچک بسیار مناسب است. حتی اگر از آینه های کوچک نیز استفاده شود در گسترش و انعکاس نور تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت. با وجود یک آینه ی بزرگ، اتاق دلباز تر و بزرگ تر نشان داده می شود.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد افراد امتیاز دهنده: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.