دکوراسیون اداری

28
۵
(۱)
انتخاب‌های مناسب در زمینه رنگ، نورپردازی، تجهیزات صدا و ... اهمیت روزافزونی در دکوراسیون اداری دارند
انتخاب‌های مناسب در زمینه رنگ، نورپردازی، تجهیزات صدا و … اهمیت روزافزونی در دکوراسیون اداری دارند

دکوراسیون اداری چیست؟

دکوراسیون اداری و فضای داخلی یک محیط کاری باید به تمام نیازها پاسخ دهد. خلاقیت و توانایی را افزایش دهد و فضای بیشتری برای ارتباط متقابل کارکنان ایجاد کند و روی هم رفته دوست‌داشتنی باشد. آن قدر دوست داشتنی که هر روز صبح کارکنان دوست داشته باشند به آن جا بیایند. انتخاب‌های مناسب در زمینه رنگ، نورپردازی، تجهیزات صدا و حتی گل و گیاه، اهمیت روزافزونی در دکوراسیون اداری پیدا کرده اند. یک دفتر کار جذاب، نشانگر شخصیت و روند کاری شرکت شماست، که البته به شکل بالقوه روی کارکنان آینده شما نیز تاثیر می‌گذارد و افراد توانا و بااستعداد را به سوی فضایی که ساخته‌اید جذب می‎‌کند.

امروز نسبت به گذشته، ادارات فضای مخصوص بیشتری دارند، در گذشته وقتی واژه “اداره” به گوش می‌خورد، همه دیوارهای خاکستری و نورپردازی فلورسنت و میز و صندلی‌های فلزی را به یاد می‌آوردند. با انتخاب رنگ، نورپردازی، تزئینات، وسایل و گیاهان مختلف می‌شود قدمی مثبت در جهت ایجاد مناسب‌ترین دکوراسیون اداری برداشت، بعضی رنگ‌ها نظرگاه مثبتی را به ذهن متبادر می‌کنند و حضور آن‌ها در فضای دفتر ضروری است. همچنین به عنوان مثال دفاتر شرکت‌های بزرگ مثل گوگل و فیس‌بوک به جای صندلی‌های کلاسیک فلزی، از مبل‌های راحتی و تشکچه‌های رنگارنگ استفاده می‌کنند تا کارمندان با راحتی روی آن‌ها هرجور که خواستند بنشینند و از نهایت خلاقیت و توانایی خود استفاده کنند.

در دکوراسیون اداری امروز به انعطاف افراد و مدیران در محیط کار و ساعات کار، استراحت و تفریح توجه می شود

در دکوراسیون اداری امروز به انعطاف افراد و مدیران در محیط کار و ساعات کار، استراحت و تفریح توجه می شود

آشنایی با دکوراسیون اداری

دکوراسیون اداری در سال‌‌های اخیر شاهد پیشرفت و تغییر بسیار زیادی بوده‌ است. با هوشمندسازی اشیا و پیشرفت سیستم‌های شخصی الکترونیکی، امروز کارکنان بیشتر از مدیران روی طراحی اداره‌ای که در آن کار می‌کنند تاثیرگذار هستند. وسایل سازگار با محیط زیست و داشتن گیاهان مختلف، انعطاف افراد و مدیران در محیط کار و ساعات استراحت و تفریح، چند مورد از مباحثی هستند که امروز در دکوراسیون اداری خیلی به آن‌ها پرداخته می‌شود.

از اوایل قرن بیست و یکم توجه کارمندان و به تبع آن مدیران شرکت‌های بزرگ و کوچک، بیش از پیش به مسائل محیط زیستی جلب شد و این به معنای داشتن فضایی سبز و با وسایل قابل بازیافت بود. طراحی داخلی دکوراسیون اداری شامل مواد طبیعی و مبلمان و میزهایی بود که زیست‌تجزیه‌پذیر بودند. این وسایل در هر یک از شرکت‌ها منحصر به فرد هستند و معمولا به یک مشخصه در آن دفتر تبدیل می‌شوند. مثلا تشکچه‌های پنبه‌ایِ اوگیلوی یا سرسره‌های بزرگ در دفاتر فیس‌بوک. همچنین امروز گیاهان بیشتری را در فضای دفاتر کاری می‌بینیم، فرقی ندارد که این گل‌ها یا گیاهان کجا باشند، فقط باید حضور داشته باشند. در کنار فواید محیطی و زیبایی، یک گیاهکاری جذاب می‌تواند دفتر کاری شما را در میان دفاتر کاری منحصر به فرد کند.

دکوراسیون اداری مدل باز؛ در این مدل تمام سیستم‌‌ها و افراد روی یک یا چند میز طولانی کنار هم می‌نشینند

دکوراسیون اداری مدل باز؛ در این مدل تمام سیستم‌‌ها و افراد روی یک یا چند میز طولانی کنار هم می‌نشینند

انواع دکوراسیون اداری

برای شرکت‌های امروزی، ارتباط متقابل کارمندان و شادی و رضایت آنان از محیط کار اهمیت بسیار زیادی دارد. در نتیجه بیشتر آن‌ها، در حد توان و با توجه به فرهنگ منطقه‌ای که در آن کار می‌کنند در دکوراسیون اداری خود دست می‌برند و منطبق با نیازهای کارمندانشان، آن را تغییر می‌دهند. این جا دو مدل از رایج‌ترین انواع دکوراسیون اداری در قرن بیست و یکم را با هم می‌بینیم:

مدل سلولی؛این مدل به سلول زندان یا سلول‌های زیستی ربطی ندارد اما در مفهوم با هر دو آن‌ها یکی است. احتمالا این شکل دفتر را در فیلم‌ها دیده‌اید، در این مدل هر کدام از کارمندان در یک اتاقک کوچکِ بدون در که با پارتیشن‌های کوتاه از دیگر اتاقک‌ها جدا شده حضور دارند و سیستم و وسایل شخصی‌شان هم درون همان «سلول»ها هستند. با این طراحی، هم همه می‌توانند ارتباط داشته باشند و حتی صدای یکدیگر را بشنوند، هم فضای خصوصی مربوط به خودشان را حس کنند.

مدل باز؛در این مدل تمام سیستم‌‌ها و افراد روی یک یا چند میز طولانی کنار هم می‌نشینند. بیشتر شرکت‌های خلاق و فناوری ارتباطات در استرالیا از این مدل استفاده می‌کنند و ارتباط سیال و تاثیرگذار میان کارکنان را با استفاده از ان حفظ می‎‌کنند. این مدل ارتباط، شفافیت و همکاری را در میان کارمندان بیشتر خواهد کرد.

در دکوراسیون اداری زیبایی مینیمال باعث می‌شود احساس آرامش بیشتری به افراد حاضر در دفتر دست دهد

در دکوراسیون اداری زیبایی مینیمال باعث می‌شود احساس آرامش بیشتری به افراد حاضر در دفتر دست دهد

دکوراسیون اداری و نکات مهم آن

یک دفتر کار حرفه‌ای که خوب طراحی شده باشد، روزهای عادی کاری را به روزهایی شگفت‌انگیز تبدیل می‌کند. دکوراسیون اداری توانایی این را دارد که حس شما را نسبت به شغلتان تغییر دهد. بنابراین همیشه باید به نکات مهم این طراحی دقت کرد:

نورپردازی؛نورپردازی بهینه یکی از ساده‌ترین راه‌های افزایش انرژی کارکنان است، از آن جایی که بیشتر زمان اداری در طول روز و قبل از تاریک شدن هوا سپری می‌شود، داشتن نور طبیعی به جای چراغ‌، به کارمندان کمک می‌کند بهتر بخوانند و کمتر چشمشان را خسته کنند.

خلوتی و سادگی؛زیبایی مینیمال باعث می‌شود احساس آرامش بیشتری به افراد حاضر در دفتر دست دهد. برای مثال اگر میزهای شرکت پر از خرده ریزهایی مثل جامدادی، سیم و شارژر باشد خودبخود انرژی افراد کم می‌شود و فضای ذهنی‌شان به هم می‌ریزد، تا حد ممکن فضا را ساده و خلوت نگه دارید.

رنگ‌های الهام‌بخش؛ چه چیزی بهتر از این است که بعد از طی کردن مسیر میان خانه و دفتر کار، در را باز کنیم و به محیطی وارد شویم که پر از رنگ و نقش است. طیف رنگ‌های آبی، خلاقیت را افزایش می‌دهند و سبز آرامش را بیشتر می‌کند، پس هوشمندانه از رنگ‌ها در دکوراسیون اداری خود استفاده کنید.

با گسترده تر شدن ارتباطات از راه دور و دورکاری، دفاتر خانگی نیز اهمیت پیدا کردند

با گسترده تر شدن ارتباطات از راه دور و دورکاری، دفاتر خانگی نیز اهمیت پیدا کردند

آموزش دکوراسیون اداری

این روزها، نسبت به گذشته شرکت‌ها و دفاتر بیشتری به دکوراسیون اداری و داخلی خود اهمیت می‌دهند. از کلینیک‌های زیبایی گرفته تا شرکت‌های بزرگ خلاقیت و تبلیغات. بیشتر مدیران در نظر دارند که با استفاده از متخصصان این حوزه، بهترین محیط را برای کارمندان خود فراهم کنند. دکوراسیون اداری و طراحی داخلی را، از طریق رشته‌های دانشگاهی و آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای و دوره‌های اینترنتی آنلاین می‌شود یاد گرفت و در جهانی که بیش از هر زمان دیگری به این علم نیازمند است، امتیاز رقابتی مفیدی در بازار کار به دست آورد. همچنین خیلی از شرکت‌های بزرگ برای کارکنان خود دوره‌های طراحی و حضور موثر در فضای کار را برگزار می‌کنند. دوره‌هایی که کارمندان، مدیران، معاونان و حتی نیروهای خدماتی در آن‌ها آموزش می‌بینند که با چیدمان مناسب وسایل شخصی و سیستم‌های کاری، فضای کوچک مخصوص به خودشان را مطابق شخصیت و علاقه‌هایشان تغییر دهند تا بهترین بازدهی را در محیط کار داشته باشند. علاوه بر این ها با گسترده تر شدن ارتباطات از راه دور و دورکاری، دفاتر خانگی نیز اهمیت پیدا کردند و شناخت دکوراسیون اداری دیگر فقط مختص مدیران نیست و هر کسی که محیط کارش را به خانه منتقل کرده است نیازمند آگاهی از نکاتی مهمی در مورد دکوراسیون اداری است. وبسایت خوگر پیشتر در مقالاتی مراحل طراحی دکوراسیون دفاتر خانگی و بهترین دکوراسیون ها برای این محیط را ارائه کرده است که خواندن آن ها نیز خالی از لطف نیست.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۵ / ۵. تعداد نظرات: ۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.