دکوراسیون آرامش بخش و کاربردی خانه

27
۰
(۰)
ایجاد فضاهایی در خانه برای رسیدن به آرامش
ایجاد فضاهایی در خانه برای رسیدن به آرامش

۱-ایجاد فضاهایی در خانه برای رسیدن به آرامش

در دنیای امروز کار در اولویت است و این تأثیر زیادی بر آرامش و سلامت می گذارد. در نتیجه چه خوب است که گوشه ای آرام و دنج در فضای خانه خود طراحی کنید. فضایی به دور از تلویزیون و هر نوع وسیله دیجیتالی برای یک تعامل سالم با خانواده و دوستان و همچنین فضایی که در آن با آرامش به مطالعه بپردازید و غروب خورشید را تماشا کنید. این فضا لزوماً به معنای یک اتاق مینیمالیستی نیست مثلاً می توانید یک بالکن و یا یکی از اتاق های خود را به این شکل طراحی کنید. زمانی که یک اتاق دنج و آرام داشته باشید از نظر روحی و روانی به آرامش می رسید و این امر بر روی زندگی‌ تان تأثیر مثبتی خواهد گذاشت.

وجود نور طبیعی در فضای خانه

وجود نور طبیعی در فضای خانه

۲-وجود نور طبیعی در فضای خانه

همه ما خوب می دانیم که قرار گرفتن در معرض نور برای حفظ ریتم طبیعی بدن بسیار اهمیت دارد. تابش نور خورشید در طول روز مهم است و نسبت به نور مصنوعی دارای ارجحیت بیشتری است. علم بینایی این هشدار را به ما می دهد که نور روز قدرت بیشتری نسبت به نور الکتریکی دارد. برای داشتن یک نور خوب با معماری و محل قرارگیری پنجره ها شروع کنید، مبلمان ها را مرتب کنید و پرده هایی نصب کنید تا اجازه ورود نور صبح را به داخل فضا بدهد و از ورود گرمای شدید جلوگیری و تاریکی را در شب فراهم کند. بزرگ ترین پنجره ها را در فضاهایی قرار دهید که در طول روز از آن فضا بیشترین استفاده را می‌کنید و مطمئن شوید که میز و مبلمان شما به اندازه کافی نزدیک به پنجره هستند تا از فضای بیرون و گرفتن نور خورشید بهره ببرید.

توجه به نور در ساعات دیگر روز

توجه به نور در ساعات دیگر روز

۳-توجه به نور در ساعات دیگر روز

درست است که داشتن فضایی پر نور بسیار خوب است اما این را فراموش نکنید که به حداقل رساندن نور در ساعات دیگر نیز بسیار مهم است. همه ما می دانیم که نور و تاریکی برای ساعت های بیولوژیکی یا ریتم شبانه روزی بدن ما بسیار اهمیت دارند. با این حال خانه های ما همیشه به دلیل وجود رایانه ها و یا تلفن های همراه از صبح تا شب در معرض نور قرار می گیرند. همیشه این را به یاد داشت باشید که در شب در معرض نور آبی و یا نور زیاد قرار نگیرید چرا که باعث بر هم زدن ریتم شبانه شما می شود و بر روی روحیه و حتی عادات غذایی و هضم غذا تأثیر زیادی دارد. یک نور پردازی با نور کم داشته باشید و تلویزیون و وسایل دیجیتالی خود را از اتاق خواب دور نگه دارید.

جلوگیری از ایجاد سر و صدا

جلوگیری از ایجاد سر و صدا

۴-جلوگیری از ایجاد سر و صدا

صدا در زمان های مختلف بر روی سلامت ما تأثیر می گذارد. علم روانشناسی به ما یادآوری می کند که آنچه در یک لحظه ممکن است صدای دلپذیری باشد ممکن است در لحظه ای دیگر آزار دهنده باشد. ما می توانیم خانه ها را با اصولی طراحی کنیم که صدا کنترل شود. به عنوان مثال در اتاق که در تصویر بالا مشاهده می کنید معماران برای جلوگیری از انتقال نویز بین این خانه و خانه همسایه از تخته های آکوستیک در دیوارهای مشترک استفاده کرده اند. آنها همچنین یک در کشویی (pocket door) نصب کرده اند که می تواند در شب بسته شود تا فضای آرام تری داشته باشند. برای مدیریت سر و صدا شما می توانید از آثار هنری در اتاق خود استفاده کنید تا صدا را جذب کند.

با طبیعت ارتباط برقرار کنید

با طبیعت ارتباط برقرار کنید

۵-با طبیعت ارتباط برقرار کنید

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که چرا درخشش برگ‌ها و درخشش آب به این حد جذاب یا آرامش‌ بخش هستند و چرا بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند در خانه‌هایی که دارای مناظر زیبایی است سرمایه‌گذاری کنند؟ در فرضیه biophilia (طبیعت بارگی) که توسط ادوارد ویلسون در دهه ۱۹۸۰ تعریف شده است، «نیاز به وابستگی با سایر اشکال زندگی» را بیان می کند. او در مطالعاتی که انجام داده بود اشاره کرد حال بیماران با اتاق دارای منظره طبیعی خیلی بهتر از بیماران دارای اتاق بدون منظره است. ما می توانیم با استفاده از مواد طبیعی در طراحی داخلی خانه و یا استفاده از شیشه های بزرگ از مناظر طبیعی بهره مند شویم. آب یکی از بهترین عناصری است که می تواند آرامش را در فضا ایجاد کند. نزدیک بودن به آب نیز برای سلامتی روحی و جسمی ما بسیار مفید است، البته که همه ما نمی توانیم در نزدیکی اقیانوس، رودخانه یا دریاچه زندگی کنیم اما با وارد کردن یک ویژگی آب در فضای بیرون، شما می توانید از اثرات نیروبخش آب لذت ببرید. اگر دارای فضای کوچکی هستید می توانید از حوض های پیش ساخته کوچک در فضای خود استفاده بکنید.

طراحی هوشمندانه فضا

طراحی هوشمندانه فضا

۶-طراحی هوشمندانه فضا

تحقیقات نشان داده است که افراد غالباً فضاهای باز را زیباتر از فضاهای محصور و بسته می بینند، اما به این معنی نیست که اتاق های شما باید حتماً بزرگ باشند که زیبا دیده شوند. بسیاری از فضاهای باز هستند که با طراحی اشتباهی که شده اند افراد ترجیح می دهند در آن فضاها نباشند و عکس این قضیه بسیاری از فضاهای کوچک و دنج به طوری طراحی شده اند که زیبا به نظر می رسند. نکته اصلی این است که به جای اینکه به اندازه اتاق توجه کنید اتاقی طراحی کنید که جادار و کاربردی باشد. به عنوان مثال اتاق نشیمن کوچکی که در تصویر بالا مشاهده می کنید با نصب شیشه های زیاد با فضای بیرون اتصال برقرار کرده و حس خوبی به فضا داده است.

جمع آوری شلوغی ها و ریخت و پاش ها

جمع آوری شلوغی ها و ریخت و پاش ها

۷-جمع آوری شلوغی ها و ریخت و پاش ها

گاهی اوقات وسایل زیاد باعث به هم ریختگی فضا می شود که استرس را جایگزین آرامش می کند. در مطالعاتی که شده است معمولاً افرادی که خانه های شلوغ و ریخت و پاش دارند از رضایت کمتری در زندگی برخوردار هستند؛ بنابراین منطقی است هنگام طراحی خانه خود ذخیره سازی را در صدر لیست قرار دهید و متناسب با نیازهای خود برنامه ریزی کنید.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.