حمام و سرویس‌ بهداشتی مهم‌تر از آنچه می‌پندارید

20
۰
(۰)
مراحل نظافت حمام و سرویس بهداشتی
مراحل نظافت حمام و سرویس بهداشتی

مراحل نظافت حمام و سرویس بهداشتی

مرحله اول: اگر می‌خواهید برای نظافت حمام و سرویس بهداشتی به بهترین نتیجه برسید اولین مرحله این است که تمامی محتویات آن شامل حوله، پادری حمام و … را خارج کنید، اگر کمد و یا کابینت در داخل حمام دارید، تمامی وسایل موجود در آن را تخلیه کنید. زمانی می‌توان حمام را به خوبی تمیز کرد که خالی از هر گونه وسیله ای باشد.

مرحله دوم: تمام مواد قابل شستشو را در ماشین لباسشویی قرار دهید. مطمئن شوید پادری‌های حمام، لباس‌های کثیف، حوله‌ها، پرده حمام و … همه را در ماشین لباسشویی گذاشته‌اید.

مرحله سوم: گرفتن گرد و غبار وسایل موجود در حمام مرحله دیگر است؛ قبل از تمیز کردن حمام ابتدا باید با کمک یک جارو دسته بلند تمامی گرد و غبار حمام را پاک‌سازی کنید؛ و در نهایت کف حمام را جارو کنید.

از مواد شوینده مناسب برای تمیز کردن حمام استفاده کنید

از مواد شوینده مناسب برای تمیز کردن حمام استفاده کنید

از مواد شوینده مناسب برای تمیز کردن حمام استفاده کنید

مرحله چهارم: حالا که حمام را از گرد و غبار تمیز کردید، وقت آن است که حمام را برق بیاندازید. اول از همه باید بدانید که می‌خواهید از چه مواد شوینده‌ای برای تمیز کردن حمام استفاده کنید. اگر هر ماه حمام خود را تمیز می‌کنید اسپری‌های چندمنظوره برای این کار کفایت می‌کنند اما در صورتی که حمام را دیر به دیر تمیز می‌کنید باید شوینده‌های قوی‌تر را مدنظر داشته باشید. علاوه بر این می‌توانید از مواد طبیعی اسیدی مانند آبلیمو استفاده کنید. با این حال، مراقب باشید که از هر پاک کننده اسیدی بر روی سطوح کاشی استفاده نکنید، چرا که ممکن است در زمان استفاده، بندکشی کاشی ها را ضعیف کند. چاه تخلیه حمام را فراموش نکنید و با استفاده از محصولات چاه باز کن مسدودیت های کم و احتمالی گلوگاه را باز کنید.

تمیز کردن آیینه و شیرآلات

تمیز کردن آیینه و شیرآلات

تمیز کردن آینه و شیرآلات

مرحله پنجم: زمانی که کف حمام و دیوارها را با مواد شوینده شستید و خشک کردید، وقت آن است که تا زمان آب کشی نهایی به سراغ سطوح دیگر بروید. حواستان باشد که خیس بودن کف حمام و سرویس بهداشتی موقع خانه تکانی همانا و زمین خوردن و آسیب دیدن همانا. یکی از عناصر موجود در سرویس‌های بهداشتی آیینه‌ها و سطوح شیشه‌ای هستند که در اکثر مواقع لک دارند. به همین دلیل بهتر است با استفاده از محلول‌های شوینده و همچنین محصولات ضدبخار، آن‌ها را برق بیاندازید. بعد از آینه به سراغ شیرآلات بروید. برای تمیز کردن شیرآلات به هیچ عنوان از سفیدکننده استفاده نکنید چرا که به مرور زمان درخشش آنها را از بین می‌برند؛ شوینده‌های سطوح برای این کار مناسب هستند اما حواستان باشد که اسفنج نرم و تمیز را به کار ببرید.

 تمیز کردن دستشویی

تمیز کردن دستشویی

تمیز کردن روشویی

مرحله ششم: تمیز کردن دستشویی معمولاً ساده‌ترین قسمت در حمام است. برای این کار تنها به دو تکه پارچه از جنس میکروفیبر و یک تمیزکننده چندمنظوره نیاز دارید. اگر آب منطقه تان آهکی است، سرکه و آبلیمو برای حذف آهک و جرم ایجاد شده در سینک از روشویی گزینه مناسبی است. اسید موجود در سرکه به از بین بردن جرم‌های موجود بر روی روشویی کمک می‌کند. در ابتدای کار همه وسایل اطراف سرویس‌های بهداشتی را کنار گذاشته سپس روشویی را با آب گرم پر و بعد از خیس خوردن، آب را خالی کنید. ماده تمیز کننده را درون روشویی بریزید و در نهایت بعد از آبکشی کردن با کمک دستمال مرطوب یا پارچه میکروفیبر آن را خشک کنید.

 تمیز کردن کاسه توالت

تمیز کردن کاسه توالت

تمیز کردن توالت

مرحله هفتم: توالت از جمله قسمت‌های است که باید زود به زود تمیز و میکروب‌زدایی شود. برای این کار نیاز دارید به یک برس توالت، دستکش لاستیکی، تمیزکننده توالت مایع یا پودر، اسفنج و برخی از اسپری‌های ضد عفونی کننده. برای شروع کار مقداری از مایع پاک کننده توالت را درون کاسه توالت و همچنین زیر لبه‌های کاسه توالت بریزید و اجازه دهید از لبه‌ها پایین بیاید. پس از اینکه محلول را ریختید و بعد با کمک یک برس تمیز کردید اجازه دهید چند دقیقه مواد بر روی کاسه توالت باقی بماند تا اگر جرم و یا لکه سختی باقی مانده است از بین برود و بعد از چند دقیقه کاسه توالت را آبکشی کنید، این مراحل را ۲ و یا ۳ بار تکرار کنید.

به یاد داشته باشید، هرگز پاک‌کننده‌های توالت که اسیدی هستند را با اسپری‌های سفید کننده مخلوط نکنید. همچنین می‌توانید با استفاده از جوش‌شیرین هرگونه بوی نامطبوع را از سرویس بهداشتی خود از بین ببرید. تنها کافی است مقداری جوش‌شیرین در چاه فاضلاب بریزید. نوشابه هم یکی از گزینه های مناسب برای پاک کردن توالت است. البته به زمان بیشتری احتیاج دارد و حداقل نیم ساعتی بعد از ریختن نوشابه باید صبر کنید و بعد آن را آبکشی کنید.

و در آخر نکاتی که نباید فراموش کنید

 • بعد از شستشوی کف حمام و یا دستشویی آن را ضدعفونی کنید.
 • وسایلی که از کابینت‌ها خارج کرده‌اید را سر جای خود قرار دهید و جعبه‌های اضافی را به دور بیاندازید.
 • ضدعفونی کردن سطل زباله فراموش نشود.
 • برای نتیجه بهتر سعی کنید تمامی مراحل را هر هفته و یا هر دو هفته تکرار کنید. به این ترتیب تمیز کردن سرویس‌های بهداشتی راحت‌تر و سریع‌تر خواهد بود.
زیباسازی حمام و سرویس بهداشتی

زیباسازی حمام و سرویس بهداشتی

زیباسازی حمام و سرویس بهداشتی

مرحله هشتم: بسیاری از ما به زیباسازی حمام و دستشویی بی‌توجه هستیم اما حمام و سرویس بهداشتی را هم می‌توان مثل هر اتاق دیگری تزئین کرد. البته که باید اقداماتی برای زیباتر شدن سرویس بهداشتی انجام دهید:

 • قبل از هر چیزی برای نظم بخشیدن به سرویس‌های بهداشتی در این فضا یک کابینت قرار دهید.
 • با تقسیم‌کننده‌های مخصوص کشوهای کابینت را نظم دهید.
 • به جای قرار دادن یک حوله، با قرار دادن حوله‌های رنگی فضای سرویس‌های بهداشتی را پرانرژی‌تر کنید.
 • حوله‌ها را داخل سبدهای حصیری مخصوصی که در داخل کابینت گذاشته‌ایم، قرار دهید.
 • اگر دارای حمامی بزرگ هستید می‌توانید با نصب یک پرده حمام، ظاهر حمام خود را زیباتر کنید و شلوغی‌های ایجاد شده از وسایل حمام را در پشت پرده پنهان کنید.
 • یکی از بهترین عناصر برای تزیین دکوراسیون حمام و دستشویی قرار دادن شمع‌های معطر و صدف‌هایی دریایی هستند که دکوراسیون حمام و دستشویی شما را خاص و منحصربه‌فرد می‌کنند. علاوه بر این، شمع‌ها به فضای حمام گرما و روشنایی خاصی می‌دهند.
 • همچنین استفاده از گل‌های مصنوعی همرنگ با ماده شوینده می تواند تم رنگی مشخصی را در این فضا ایجاد کند.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.