باغ کتاب کجاست؟(بخش اول)

37
۳
(۲)

باغ کتاب تهران در یک نگاه

باغ کتاب تهران بزرگترین مرکز سرگرمی های علمی و فرهنگی کشور است که توسط معمار
ایرانی سام طهرانچی طراحی و توسط شرکت کیسون اجرا شده
است.ایده ی اولیه ی طراحی باغ کتاب در سال ۱۳۸۳ شکل گرفت و از تیرماه سال
۱۳۸۶طراحی و ساخت آن پیگیری شد و سرانجام این پروژه ی جذاب و دیدنی در ۱۲
تیرماه ۱۳۹۶ توسط شهردار تهران افتتاح شد.این بنا به وسعت ۶۵ هزار مترمربع
در زمینی به وسعت ۱۱ هکتار واقع شده وسرتاسر بام آن که چیزی در حدود ۲
هکتار است با فضای سبز پوشیده شده است.بام سبز علاوه بر زیبایی از اتلاف انرژی جلوگیری به عمل می آورد.در باغ کتاب تهران علاوه بر فضاهای فرهنگی و سرگرمی ، فضاهای دیگری مثل سالن های سینما،تئاتر ،تالار علمی کودک و نوجوان ، کافی شاپ و فضاهای جانبی دیگری نیز در نظر گرفته شده است.

باغ کتاب تهران چرا به وجود آمد؟

باغ کتاب تهران در سه طبقه و چهار بلوک طراحی شده است.هریک از بلوک ها کاربری مشخصی دارند و در آن فضاهایی برای گروه های سنی مختلف طراحی شده است.به طور کلی در باغ کتاب مجموعه ای از عملکردها و کاربری ها را با محوریت کتاب شاهد هستیم که به خوبی در کنار یکدیگر چیده شده اند. طراحان این پروژه امیدوارند با ایجاد فضایی دائمی برای نمایشگاه و فروشگاه کتاب از شلوغی نمایشگاه ۱۰ روزه ی کتاب کاسته شود و فرهنگ کتاب و کتابخوانی در میان مردم رواج بیشتری پیدا کرده و عطش خرید و مطالعه کتاب تنها منحصر به ده روز نبوده و تداوم یابد.

معماری داخلی بنا

باغ کتاب تهران دارای معماری داخلی باز و شفاف است و عناصر داخلی بنا بسیار پویا و انعطاف پذیر به نظر می رسند.فضای داخلی به ارتفاع ۱۳ متر ، فضای پر نور و انرژی است و استفاده از رنگ های شاد و جذاب نظیر: زرد ، آبی و بنفش حس جوانی و نشاط را در فضای مجموعه به نمایش می گذارد.استفاده از نمای شیشه ای ۴ لایه با زاویه ی مناسب در نمای غربی جهت کنترل تابش خورشید و ویژگی آکوستیک بودن در ۵ نقطه از فضای داخلی که توسط شرکت دانش بنیان امپدانس انجام شده از دیگر نکات جالب معماری داخلی باغ کتاب است.

ورودی بنا

با توجه به آمارهای موجود حدود ۳ درصد از جمعیت کشورمان را معلولین تشکیل می دهند و همین آمار حکایت از نیاز و توجه برنامه ریزان و طراحان به مسئله ی طراحی مناسب برای استفاده همه از امکانات و خدمات شهری را دارد. از نکات جالب توجه طراحی باغ کتاب تهران ، ورودی مناسب آن و در نظر گرفتن رمپ برای استفاده و دسترسی راحت معلولین به مجموعه است.

فضاهای سبز عمودی

یکی دیگر از ویژگی های جذاب این بنا استفاده از دیوار سبز در کنار درب اصلی بنا است.دیوار های سبز علاوه بر زیبایی بصری موجب خنک شدن و تهویه ی بهتر هوا در فصول گرم سال می شوند.پوشش‌های سبز مجموعه بسیار با شکوه هستند و نمای دلنشینی را ایجاد کرده اند.

مبلمان

یکی از نکاتی که هنگام مراجعه به باغ کتاب نظر شما را به خود جلب می کند مبلمانهایی مدرن با رنگهایی شاد و جذاب است.در این مجموعه با توجه به اینکه فضاهایی برای کودکان در گروه های سنی مختلف طراحی شده ، علاوه بر مبلمان هایی با رنگ های شاد و پر انرژی برای بزرگسالان ، توسط سازمان زیباسازی شهر تهران مبلمان هایی متناسب با بحث کتاب و کتابخوانی مخصوص کودکان طراحی و به کار رفته است.سالن ها و فضاهای مختلف مجموعه ی باغ کتاب تهران ، با محصولاتمبلمان اداری لیو ، از جمله سری کازویتجهیز شده است.

برای دیدن سایر محصولات شرکت لیو از لینک زیر استفاده کنید.

khoo.gr/live

مجسمه های نوستالژیک

استفاده از مجسمه های شخصیتهای کارتونی نوستالژیک یکی از جاذبه های باغ کتاب هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان است. بسیاری از این شخصیتها در فضاهای مختلف به گونه ای به کار رفته اند که علاوه بر ایجاد جاذبه ی بصری کودکان را به مطالعه تشویق کنند.

مجسمه های مفاخر علمی و فرهنگی

در باغ کتاب هنر مجسمه سازانی را شاهد هستیم که به زیبایی هرچه تمام تر در بخش های مختلف آن نصب شده اند.به عنوان مثال در بلوک C مجسمه هایی از مفاخر علمی ، فرهنگی و ادبی مثل دهخدا و قیصر امین‌پور، پروفسور سمیعی و علی نصیریان نصب شده است.

تونل تعاملی

یکی از بخش های جذاب باغ کتاب، تونلی تعاملی به طول ۶۰ متر در بلوک B طبقه ی همکف است. استفاده از این تکنیک داینامیک جدید نورپردازی در فضای داخلی می تواند تجربه ای لذت بخش برای خانواده ها باشد.در این تکنیک کاربر می کوشد خود را بامحیطی که در آن واقع شده هماهنگ کرده و در واقع مخاطب حس انس والفتی خاص نسبت به محیط خود پیدا می کند و این همان چیزی است که فضایی مثل باغ کتاب بدان احتیاج داشته است.

درباره تونل های تعاملی بیشتر بدانید.

khoo.gr/tunnel

در بخش دوم این مطلب به معرفی بخشهای مختلف باغ کتاب به تفکیک پرداخته ایم. برای دیدن بخش دوم کلیک کنید.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۳ / ۵. تعداد نظرات: ۲

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.