ایده‌هایی برای تزیین دیوار

24
۳
(۲)

اهمیت استفاده از تزیینات دیوار

تزییناتی که برای دیوارها استفاده می‌کنیم، کاربردهای فراوانی دارند. یکی از این کاربردها کمک به رنگ‌آمیزی فضای منزل شماست. انتخاب تنها یک یا دو رنگ از میان طیف بی‌انتهای رنگ‌هایی که می‌توانید در دکوراسیون داخلی خانه به‌کار ببرید کار سختی‌ست. شما می‌توانید با استفاده از دیگر رنگ‌های مورد علاقه‌تان در زمینه‌ی تابلوهایی که به‌عنوان تزیین به‌روی دیوارها نصب می‌کنید، رنگ‌های بیشتری را وارد دکوراسیون منزل کرده و از یک‌نواختی فضای سالن جلوگیری کنید. همین تابلو، علاوه‌ بر اینکه به فضا رنگ می‌بخشد، می‌تواند به‌عنوان نقطه‌ی تمرکز به‌کار رود. چرا که یکی از اصول اصلی در طراحی دکوراسیون داخلی وجود یک نقطه‌ی تمرکز در تمام اتاق‌های خانه است. همچنین تزییناتی که برای دیوارها استفاده می‌کنید، به‌ این دلیل که معمولا برجسته هستند، می‌توانند از لحاظ بصری در فضای خانه‌ی شما ایجاد عمق کنند. توجه داشته باشید که این تزیینات در صورتی که اشکالی مقطع داشته باشند می‌توانند فضا را کمی رسمی‌تر جلوه دهند، درحالی که اشکال گردتر به فضا حس و حالی آرامش‌بخش می‌دهند. علاوه بر همه‌ی این‌ها هیچ خانه‌ای بدون تزیینات دیواری کامل نیست. دکوراسیون چیزی بیش از چیدن همه‌ی اشیا‌ی حیاتی در کنار یک‌دیگر است. اشیایی که برای تزیین دیوارها به‌کار می‌برید به منزلتان شخصیت می‌بخشد و آن را کامل می‌کند.

چگونه دیوارها را تزیین کنیم؟

پس از آن‌که به اهمیت استفاده از تزیینات برای دیوارها پی بردیم، وقت آن رسیده‌ است که با توجه به سلیقه‌ی شخصی و سبک دکوراسیون منزلمان به انتخاب اشیای تزیینی مناسب بپردازیم. در ادامه‌ ایده‌هایی را خواهیم دید که در انتخاب بهتر به ما کمک می‌کنند.

۱- استفاده از تابلوها

وقتی بحث تزیین دیوارهاست همیشه اول از همه تابلو‌ها در ذهنمان نقش می‌بندند. ولی پیش از آن‌که برای دیوارهای خانه‌مان تابلویی را در نظر بگیریم، باید سبک مورد پسندمان را بشناسیم. اگر از دکوراسیون مدرن لذت می‌برید، بهتر است از تابلوهای مدرن‌تر استفاده کنید. این تابلوها معمولا ساده هستند، با رنگ‌های مشخص و قوی رنگ‌آمیزی شده‌اند و در آن‌ها بازی با حرکت نقش بزرگی را ایفا می‌کند. برعکس اگر به سبک‌های کلاسیک‌تر علاقه‌مند هستید، می‌توانید از تابلو‌های نقاشی کلاسیک با قاب‌های پر زرق و برق استفاده کنید. قاب‌های عطیقه و یا مشابه به آن نیز در همین گروه جای می‌گیرند. امروزه تابلو‌های آبستره نیز توجه طراحان را به‌خود جلب کرده‌‌اند. در این تابلو‌ها اشکال و فرم‌های هندسی و رنگ‌ها و مواد مدرن به‌کار می‌رود. به‌همین دلیل آن‌ها قابلیت عمق‌ بخشیدن به فضا را دارند. همچنین می‌توانید این تابلوها را در انواع سه‌بعدی نیز تهیه کنید.

۲- جادوی استیکر‌های دیواری

برای تزیین دیوار‌های یک خانه‌ی مدرن و امروزی استیکر‌ها گزینه‌های بسیار مناسبی هستند. آن‌ها بسیار مقرون به صرفه و کاربردی بوده و به‌راحتی قابل استفاده‌اند. برای آن‌که به‌سرعت دیوارهای خالی را پر کنید و به خانه فضایی جدیدی ببخشید، ما به شما استیکرهای دیواری را پیشنهاد می‌کنیم. آن‌ها با طرح‌های مدرن و متفاوت و جالبی که دارند می‌توانند به سالن شما شخصیت ببخشند. انواع سه بعدی این استیکرها می‌توانند جایگزین خوبی برای کاغذدیواری که نسل قدیمی‌تر آن‌هاست باشند. نکته‌ی جالبی که درباره‌ی استیکرها وجود دارد این است که شما می‌توانید طرح اولیه‌ی آن‌ها را تغییر دهید. با برش دادن استیکر می‌توانید از قسمت‌های مختلف آن‌ در بخش‌های مختلفی از خانه استفاده کنید و خلاقیت خود را نشان دهید. همچنین با ترکیب استیکرهای مختلف بر روی یک دیوار می‌توانید مثل یک تابلوی نقاشی تصویری را خلق کرده و یک اثر هنری بسازید. استیکرهای دیواری به شکل نقاشی‌های دیواری نیز تولید می‌شوند. این استیکرها می‌توانند مثل کاغذ دیواری تمام دیوار را بپوشانند و به فضا رنگ و عمق ببخشند. گاهی در خانه نشسته‌اید و دلتان می‌خواهد که در همین لحظه سر از کوهستان و یا جنگل در بیاورید، این استیکرها با قوه‌ی تخیل شما همراه می‌شوند و حس و حال فضای مورد علاقه‌تان را به منزلتان می‌آورند. بعضی از این استیکرها شب‌رنگ هستند و انتخاب خوبی برای اتاق‌خواب- مخصوصا اتاق‌خواب بچه‌ها- به‌شمار می‌روند.

۳- hoop art ( هوپ آرت)‌

وقتی برای بار اول به ‌اسم هوپ آرت برخوردم، هیچ‌گونه تصوری از ماهیت آن نداشتم. شاید شما هم با خواندن این تیتر تعجب کرده باشید. هوپ آرت همان چیزی‌ست که مادربزرگ‌هایمان با نام حلقه‌ی گلدوزی از آن یاد می‌کنند. این هنر امروزه مدرن‌تر شده و در دکوراسیون خانه، برای تزیین دیوارها جایگاهی را به‌خود اختصاص داده است. هوپ آرتی که این روزها در دکوراسیون داخلی استفاده می‌شود با آنچه در خانه‌های قدیمی به رو‌ی دیوارها می‌دیدیم، بسیار متفاوت است. اما شکل و طرح آن باعث می‌شود که همچنان حالت نوستالژیک خود را حفظ کند و به‌ ما احساس شیرینی را که از به یاد آوردن خاطرات قدیمی پیدا می‌کنیم، القا کند. هوپ آرت‌ها هم به‌صورت آماده قابل تهیه هستند و هم‌ به‌راحتی قابل ساخت با دست. شکل گرد آن‌ها به شما کمک می‌کند که بتوانید با چینشی متفاوت آن‌ها را روی دیوار نصب کنید. ترکیب هوپ آرت‌ با بشقاب‌های دیوارکوب و یا آینه‌، ظاهری خاص و متفاوت را در اختیار شما قرار می‌دهد. برخی هوپ آرت‌ها با جملات الهام بخشی گلدوزی شده‌اند و می‌توانند برای بالای میز کارتان در خانه و یا جایی از سالن که بیشتر از بقیه به آن نگاه می‌کنید گزینه‌های خوبی محسوب شوند.

۴- استفاده از پارچه‌های تزیینی

پارچه‌ها گزینه‌های فوق‌العاده‌ای برای تزیین دیوارها هستند. آن‌ها دارای رنگ‌آمیزی، نقش و طرح و جنس‌های خاصی هستند که به دکوراسیون داخلی خانه‌ی شما ظاهری بی‌نظیر می‌بخشد. به‌طور کلی هر پارچه‌ای می‌تواند به‌عنوان تزیینی برای دیوار استفاده شود. این پارچه‌ها می‌توانند شامل فرش، پتو، قالیچه و پارچه‌های طرح‌دار مخصوص دیوار باشند. همه‌ی ما با تابلوفرش‌ها آشنا هستیم. قاب کردن پارچه‌ها یکی از راه‌هایی‌ است که برای استفاده از‌ آن‌ها وجود دارد. امروزه، در طراحی‌های مدرن‌تر پارچه‌ها بدون قاب و یا هر وسیله‌ی جانبی دیگری به‌طور تک به دیوار میخ می‌شوند. پارچه‌ها به فضای‌ خانه‌ی شما گرمای خاصی می‌بخشند. پارچه‌هایی که مخصوص تزیین دیوارها تولید می‌شوند انواع و طرح‌های زیادی دارند. برخی از آن‌ها تصاویر و عکس‌های بسیار مدرنی را نشان می‌دهند. بعضی‌ دیگر حالتی سنتی‌تر دارند و در‌ آن‌ها از طرح‌هایی مثل بته‌جقه استفاده شده است. این روزها طرح‌های شرقی و اورینتال در پارچه‌های دیوارکوب و تزیینی بسیار محبوب هستند.

مواردی که در بالا خواندید تنها بخش کوچکی از ایده‌های فراوانی‌ست که برای تزیین کردن دیوار‌های یک خانه وجود دارد. شما می‌توانید از آن‌ها کمک بگیرید و با سلیقه‌ی شخصی و خلاقیت منحصر به فردتان فضایی جدید را در منزلتان به‌وجود بیاورید. خوب است که خارج از چهارچوب فکر کنید. همه چیز می‌تواند برای دیوارهای شما نقش تزیینی داشته باشد. از چراغ‌ها و قفسه‌های دکوراتیو گرفته‌ تا تا پنل‌های فلزی و تکه‌های چوبی که کنار هم قرار گرفته اند. حتی یک پیراهن قدیمی که به‌دیوار میخ شده‌است می‌تواند حرفی نو برای گفتن داشته باشد و فضای سالن شما را متفاوت کند. پس همین امروز از دیوارها غافل نشویم.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۳ / ۵. تعداد نظرات: ۲

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.