۵ عنصر کلیدی در سبک اسکاندیناویایی

26
۱
(۱)

در دنیای طراحی داخلی امروز سبک اسکاندیناویایی حسابی پر سر و صدا شده است. چه بحث بر سر سبک روستایی باشد یا خانه های کلاسیک مدرن به نظر می رسد بحث همیشه به سبک اسکاندیناویایی ختم می شود. در این مقاله به اصول کلی این سبک می پردازیم. در ابتدا پنج عنصر اصلی و کلیدی این سبک را معرفی می کنیم.

سبک اسکاندیناویایی

نورپردازی در سبک اسکاندیناویایی

بهترین نورپردازی برای این سبک نورپردازی طبیعی است که از پنجره به داخل خانه می تابد. البته یادتان باشد این نور در فصل زمستان کمتر می شود. اگر در حال ساخت خانه تان از صفر هستید و دکوراسیون اسکاندیناویایی را برای آن در نظر گرفته اید ساخت آن را طوری در نظر بگیرید که بیشترین نور طبیعی را داشته باشد. رنگ مبلمان، دیوارها و کف خانه را نیز باید به گونه ای انتخاب کنید که نور را منعکس کرده و فضا را روشن تر کند پس به سراغ رنگ های تیره نروید. همچنین نورپردازی با چراغ ها مخصوصا برای زمستان را از یاد نبرید. برای ایجاد یک حال و هوای خاص از چراغ های کم نور LED  و دیواری، برای نورپردازی متمایز از چراغ های رو میزی و کف و برای نورپردازی فعالیتی (با توجه به فعالیتی که انجام می دهید مثل مطالعه یا آشپزی ) قسمتی از خانه را روشن تر طراحی کنید. البته که همه این نورپردازی ها را یکجا استفاده نمی کنید اما همه آنها نقش مهمی را ایفا می کنند. همچنین استفاده از چراغ های قابل تنظیم یک راه حل عالی است. با اینکار نور خانه را لایه بندی کرده و در عین حال فقط از یک منبع نوری استفاده کرده اید. البته برای داشتن یک فضای متنوع تر بهتر است آباژور و چراغ های رومیزی ها را هم به نورپردازی خانه اضافه کنید.

سبک اسکاندیناویایی

پالت رنگی سبک اسکاندیناویایی

از آنجایی که اسکاندیناویایی سبکی روشن و پرنور است بیشترین رنگ استفاده شده در آن هم رنگ سفید است. برای جلوگیری از یکنواختی فضا می توانید دیگر رنگ های خنثی را با سفید ترکیب کنید. از دیگر رنگ های مناسب این سبک می توان به خاکستری کمرنگ، سبز آبی و سبز خاکستری اشاره کرد. همچنین می توانید این رنگ ها را با چوب طبیعی که در مبلمان یا کف خانه به کار رفته ترکیب کنید. اگر می خواهید از خاکستری برای رنگ دیوارها استفاده کنید بهتر است به سراغ یک طیف کمرنگ از این رنگ رفته و پایین دیوار را سفید نگه دارید. همچنین می توانید دیوار را با جزئیات تزئینی که در آنها چوب به کار رفته بیارایید. البته اگر عاشق رنگ های متفاوت هستید اصلا نیازی به صرف نظر از آنها نیست. می توانید از دیگر رنگ ها برای جزئیات تزئینی و متمایز خانه استفاده کنید. اما به دلیل اینکه این سبک بر پرنور بودن خانه تأکید دارد بهتر است پالت رنگی کلی خانه را سفید نگه دارید. با انتخاب پارکت های سفیدی که رنگ و رو رفته به نظر می رسند می توان حتی کف خانه را به رنگ سفید درآورد. برای کمی شخصیت بخشی به این پالت رنگی می توانید به سراغ رنگ متضادش یعنی مشکی بروید. قاب های مشکی روی دیوار سفید همراه با مبلمانی که کمی از رنگ مشکی روی سطح خود دارند ترکیبی عالی می سازد.

سبک اسکاندیناویایی

عناصر طبیعی در سبک اسکاندیناویایی

وقتی با یک پالت رنگی روشن سر و کار دارید بهتر است تا جای ممکن عناصر طبیعی را وارد خانه کنید. سبک اسکاندیناویایی سبکی پر لایه است و هر یک از عناصر طبیعی در بافت و طرح های مختلف وارد خانه می شوند. معمولا در این سبک از فرش های زیادی استفاده نمی شود و ترجیح بر این است کف چوبی خانه به شکلی خام خودنمایی کند. الیاف طبیعی مانند کنف و پشم در رنگ های ملایم خنثی از عناصر مهم این سبک هستند. همچنین با استفاده از این عناصر می توان کمی خاکستری ملایم نیز وارد دکوراسیون کرد. اگر نمی توانید خانه را بدون فرش تحمل کنید از قالیچه هاییی به رنگ خنثی و بافته شده از عناصر طبیعی استفاده کنید. برای تزئین تخت و مبلمان نیز می توان از کوسن و پتوهای پشمی و بافتنی استفاده کرد.

سبک اسکاندیناویایی

سادگی، کلید اصلی سبک اسکاندیناویایی

در این سبک هیچ گونه شلختگی وجود ندارد. همچنین در دکور اسکاندیناویایی از وسایل دکوری به شکلی افراطی استفاده نشده و تأکید بر سادگی و خطوط ظریف و مشخص است. جزئیات تزئینی در این سبک باید ساده، معتبر و خوش ساخت باشند. البته این بدان معنا نیست که دکوراسیون در این سبک به شکلی حوصله سر بر نمایان می شود بلکه با ترکیب درست وسایل با یکدیگر هر کدام به صورتی متمایز جلوه می کنند. می توان گفت علاوه بر فرم، کاربرد وسایل نیز اهمیت دارد. این اصل در واقع برگرفته از سبک مدرن میانه قرن بیستم است که تأثیر زیادی در به وجود آمدن سبک اسکاندیناویایی داشت. برای همین است که در این سبک ممکن است با وسیله ای بسیار قدیمی مربوط به هفتاد سال پیش رو به رو شوید اما این وسیله به شکلی هنوز کاربرد خود را خفظ کرده است.

سبک اسکاندیناویایی

عناصر متمایز

با پالت رنگی و فضای ساده ای که این سبک دارد عناصر متمایز از جلوه های مهم این سبک است. البته حتما نیاز به وسایل تزئینی چشمگیر نداشته و می توانید از چند صندلی متفاوت برای میز ناهارخوری یا اتاق نشیمن استفاده کرده و آنها را به عنصر متمایز خانه تبدیل کنید. برای مثال صندلی تخم مرغی یاکوبسون یا صندلی ویشبون وگنر در اتاق بالا را در نظر بگیرید. بدون شلوغ شدن فضا به عنصر متمایز خانه تبدیل شده اند.

 

پس برای داشتن این سبک در خانه خود نور زیاد، رنگ سفید، بافت های مختلف، عناصر طبیعی و سادگی را به یاد داشته باشید. با داشتن همه این موارد قطعا یک دکوراسیون اسکاندیناویایی دارید.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۱ / ۵. تعداد نظرات: ۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.