۱۴ سبک محبوب دکوراسیون داخلی

23
۵
(۲)
سبک مدرن
سبک مدرن

۱-سبک مدرن

سبک مدرن یک سبک با طیف معنایی وسیع است که به‌طور معمول به استفاده از خطوط صاف و واضح، پالت رنگی ساده و استفاده از موادی که شامل فلز و شیشه می‌شوند، اشاره دارد. در تمامی عناصری که در سبک مدرن مورداستفاده قرار می‌گیرند ازجمله مبلمان، سادگی به چشم می‌خورد. کلمه‌ای که معمولاً از آن برای توصیف این سبک استفاده می‌شود، «شفافیت» است. یکی دیگر از ویژگی‌های مهم این سبک شلوغ نبودن آن و حذف عناصر غیرضروری از دکوراسیون منزل است.

سبک معاصر

سبک معاصر

۲-سبک معاصر

دو سبک معاصر و مدرن، اغلب به جای هم مورداستفاده قرار می‌گیرند درحالی‌که باهم تفاوت دارند. سبک معاصر برخلاف سبک مدرن که شروع آن به قرن بیست برمی‌گردد، به زمان حال اشاره می‌کند. از ویژگی‌های این سبک می‌توان به استفاده از رنگ‌های خنثی و خطوط منحنی اشاره کرد، برخلاف سبک مدرن که اغلب از خطوط صاف استفاده می‌کند. سقف‌های بلند، پنجره‌های بدون تزئینات، استفاده‌ی محدود از فرش و تأکید بیشتر بر کفپوش و مبلمانی با نمایی پررنگ ولی درعین‌حال ساده از ویژگی‌های این سبک است.

سبک مینیمال

سبک مینیمال

۳-سبک مینیمال

این سبک که در استرالیا طرفداران زیادی دارد، بعضی مفاهیم خود را از سبک مدرن گرفته و البته خیلی بیشتر بر جنبه‌ی سادگی تأکید دارد. در این سبک از پالت‌های خنثی، مبلمان ساده و عاری از تزئینات استفاده می‌شود. هیچ‌گونه افراط در استفاده از وسایل یا شلوغی در آن وجود ندارد. سبک مینیمال به کاربردی بودن و داشتن خطوط ظریف معروف است.

سبک صنعتی

سبک صنعتی

۴-سبک صنعتی

سبک صنعتی همان‌طور که از اسم آن مشخص است، حس و حال متفاوتی نسبت به دیگر سبک‌ها به منزل شما می‌دهد. این سبک درعین‌حال که برای برخی ممکن است عجیب به نظر برسد اما طرفداران خاص خود را دارد. سبک دکوراسیون صنعتی فضایی سرد و بی‌روح ایجاد می‌کند و این حس هم به خاطر استفاده از فلزات مختلف و رنگ‌هایی همچون سیاه، سفید و خاکستری است. در این سبک که یادآور انقلاب صنعتی و قرن نوزدهم است، اتصالات، مانند پیچ و مهره‌ها بدون پوشش طراحی می‌شوند.

سبک مدرن اواسط قرن بیست

سبک مدرن اواسط قرن بیست

۵-سبک مدرن میانه قرن بیستم

سبک مدرن میانه قرن بیستم به دهه‌ ۵۰ و ۶۰ قرن بیست برمی‌گردد و نوستالژی‌های زیادی در خود دارد. در این سبک که برخی ویژگی‌های سبک مینیمال را نیز داراست، از اشکال و قالب‌های طبیعی یا ارگانیک مثل صندلی‌های تخم‌مرغی، طرح‌های راحت و با کاربرد آسان و ساخت ساده استفاده می‌‌شود. سبک مدرن میانه قرن بیستم به‌راحتی می‌تواند به تکمیل انواع محیط‌های داخلی و حتی دیگر محیط‌ها کمک کند.

سبک اسکاندیناویایی

سبک اسکاندیناویایی

۶-سبک اسکاندیناویایی

سبک اسکاندیناوی ادای احترامی به‌سادگی زندگی مردمان ساکن کشورهای اروپای شمالی است. عناصری که در سبک اسکاندیناوی به‌کار می‌روند، اغلب در عین سادگی مثل آثار هنری می‌مانند. از ویژگی‌های سبک اسکاندیناوی می‌توان به استفاده از عناصر شفاف و تمیز در کنار عناصر رنگ‌ورورفته، استفاده از رنگ‌های کم‌رنگ و روشن همچون خاکستری و سفید، ترکیب عناصر طبیعی همچون چوب با پلاستیک‌های روشن و آلومینیوم لعابی و کفپوش وینیلی اشاره داشت. ایجاد فضاهای بزرگ و جادار، نورپردازی طبیعی و استفاده از مبلمان کاربردی از دیگر ویژگی‌های این سبک است.

سبک سنتی

سبک سنتی

۷-سبک سنتی

سبک سنتی استفاده از جزئیات کلاسیک، مبلمان مجلل و تعداد زیادی از وسایل منزل را پیشنهاد می‌کند. خانه‌های سنتی اغلب محیطی تاریک، چوبی با پالت‌های رنگی قوی هستند که انواعی از بافت‌ها و خطوط منحنی در آن‌ها دیده می‌شود. در این سبک از وسایل تزئینی زیادی همچون پارچه‌های مخملی و ابریشمی و گلدوزی شده با طرح‌های مختلف استفاده می‌شود. طرح‌های سنتی اغلب چندلایه و عمیق هستند.

سبک انتقالی

سبک انتقالی

۸-سبک انتقالی

سبک انتقالی به خاطر اینکه ترکیبی از دو سبک مدرن و سنتی است، یک سبک بسیار معروف است. سبک انتقالی از مواد مورداستفاده در سبک مدرن همچون شیشه و فولاد و در کنار آن از تزئینات مورد استفاده در سبک سنتی برای جلوه بخشیدن به آنها استفاده می‌کند و به این صورت به یک نوع تعادل با ترکیب ویژگی‌های این دو سبک می‌رسد. سبک انتقالی همچنین شامل پالت‌های رنگی خنثی و فضاهای آرامش‌بخش و صمیمی در کنار فضاهای شیک و مدرن است.

سبک فرانسوی

سبک فرانسوی

۹-سبک فرانسوی

رنگ‌های گرم و مبلمان قدیمی و زینتی و وسایل چوبی از ویژگی‌های غالب سبک فرانسوی هستند. این سبک بیشتر حس‌وحال یک خانه‌ ویلایی را برای شما فراهم خواهد کرد. در سبک فرانسوی از رنگ‌های گرمی همچون قرمز، زرد یا طلایی و مواد طبیعی همچون سنگ و آجر استفاده می‌شود. در کل سبک فرانسوی یک فضای گرم و دل‌نشین و درعین‌حال پرزرق‌وبرق ایجاد می‌کند.

سبک بوهمین

سبک بوهمین

۱۰-سبک بوهمین

سبک بوهمین یک سبک محبوب در دنیای طراحی داخلی و مد است. این سبک منعکس‌کننده‌ یک سبک زندگی از روی بی‌خیالی و با کمترین میزان قوانین ممکن است؛ به عبارتی دیگر تنها قانون، پیروی ازآنچه قلبتان می‌گوید است. خانه‌هایی که در آنها از سبک بوهمین استفاده‌شده می‌توانند دارای مبلمان وینتج، وسایل روشنایی، فرش‌ها و قالی‌های متنوع و کلکسیونی از سوغاتی‌ها باشند. در واقع این سبک ترکیبی از سبک‌های مختلف است زیرا از هیچ قانون خاصی پیروی نمی‌کند و شما می‌توانید آن‌طور که دوست دارید، دکوراسیون منزل خود را بچینید. مثلاً شما می‌توانید از یک لوستر بزرگ، یک قالی قدیمی و یک صندلی مدرن در یک محیط استفاده کنید.

سبک روستیک

سبک روستیک

۱۱-سبک روستیک

سبک روستیک از طبیعت الهام گرفته شده و شامل مواد خام و اغلب عناصرطبیعی پرداخت نشده مثل چوب و سنگ است. عناصری که در سبک روستیک به‌کار می‌روند مستقیما طبیعت گرفته‌شده‌اند؛ به‌عنوان مثال وسایل ساخته‌شده از چوب واقعی، حصیری یا کاشی‌های سفالی. پالت رنگی که در این سبک به کارمی‌رود شامل ترکیب رنگ‌های آرام و روشن همچون زرد در کنار رنگ‌هایی مثل شکلاتی است. سقف‌های چوبی زیبا از دیگر ویژگی‌های این سبک جذاب است. امروزه خیلی از طراحان به ترکیب سبک روستیک با دیگر وسایل و مبلمان مدرن‌تر می‌پردازند.

سبک شابی شیک

سبک شابی شیک

۱۲-سبک شابی شیک

سبک شابی شیک از سبک وینتج الهام گرفته‌شده ولی در مقایسه با آن رومانتیک‌تر و ظریف‌تر است و پر از ریزه‌کاری است. مبلمانی که در این سبک مورداستفاده قرار می‌گیرد جوری ساخته‌شده‌ که قدیمی‌تر از آن چیزی که هست، به نظر برسد. پالت رنگی این سبک شامل رنگ‌های سفید، کرم و پاستلی است. از وسایل جانبی برای روشنایی مثل انواع آباژورها و لامپ‌های زمینی و دیوارآویزها نیز به‌عنوان تزئین استفاده می‌شود.
سبک HOLLYWOOD GLAM
سبک HOLLYWOOD GLAM

۱۳-سبک HOLLYWOOD GLAM

این سبک که تحت عنوان HOLLYWOOD REGENCY نیز شناخته می‌شود، یک سبک لوکس و باشکوه است. سبک HOLLYWOOD GLAM یک سبک پر زرق‌وبرق است که جنبه‌ نمایشی زیادی دارد و برای افرادی که می‌خواهند دکوراسیونی تأثیرگذار و مجلل داشته باشند، مناسب است. این سبک برخی از ویژگی‌های طراحی مربوط به دوره‌ ویکتوریا همچون استفاده از قالیچه‌های قدیمی و عتیقه‌جات و مبلمان مخملی را نیز دارا است. رنگ‌های مورداستفاده در آن اغلب رنگ‌هایی قوی همچون بنفش، قرمز و فیروزه‌ای هستند.

سبک ساحلی

سبک ساحلی

۱۴-سبک ساحلی (همپتون)

سبک ساحلی مربوط به مناطق ساحلی آمریکا است. ویژگی‌های بارز آن عبارت‌اند از: پالت رنگی سرد و روشن با سایه‌هایی طبیعی سبز و آبی و مبلمان اغلب سفید یا بژ. اتاق‌ها اغلب شامل وسایلی‌اند که برگرفته از طبیعت و دریا هستند، حتی طرح‌های روی بالش‌ها و ملحفه‌ها نیز طرح‌هایی مربوط به محیط دریا هستند، پنجره‌ها نیز بزرگ و وسایل چوبی که به رنگ سفید نقاشی شده‌اند. هدف از این سبک ایجاد محیطی آرامش‌بخش است که یادآور محیط ساحل و دریا باشد.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۵ / ۵. تعداد نظرات: ۲

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.