۱۰ ایده‌ی دکوراسیون داخلی برای چیدمان ورودی خانه

16
۵
(۱)

۱- فضایی برای استراحت

معمولا وقتی که به‌خانه می‌رسیم، خسته هستیم. شاید این خستگی باعث شود که بسیاری از ما پس از ورود به‌خانه با کفش به سمت سالن نشیمن برویم و روی یک مبل ولو شویم. یک طراح دکوراسیون داخلی برای کاربردی‌تر بودن چیدمان ورودی خانه، معمولا به‌شما پیشنهاد می‌کند که از یک صندلی، نیمکت و یا یک مبل استفاده کنید. مخصوصا در آپارتمان‌هایی که پله‌ی زیادی دارند، وجود یک نشیمن در ورودی خانه می‌تواند کمک فراوانی کند. همچنین پوشیدن و دراوردن کفش نیز راحت‌تر می‌شود. البته فراموش نکنیم که این عناصر به‌غیر از جنبه‌ی کاربردی‌شان، اگر طراحی خوبی داشته باشند، می‌توانند به‌عنوان تزئین و دکور نیز در چیدمان خانه‌ی شما به‌کار روند.

۲- آینه، آینه‌‌ی روی دیوارهر کجا صحبت از طراحی داخلی‌ست، حتما بحث آینه نیز به‌میان می‌آید. همه‌ی ما می‌دانیم که آینه‌ها به‌دلیل انعکاس دادن نور و دیگر خصوصیاتشان، چه‌قدر در چیدمان منزل ما کاربرد دارند. همچنین آن‌ها یکی از بهترین عناصر تزئینی و دکوری هستند که یک نفر می‌تواند در دکوراسیون داخلی خانه‌ی خود استفاده کند. انواع مختلف آن‌ها به‌ ما امکان شخصی سازی‌شان را می‌دهد. می‌توانیم برایشان از قاب‌های پر زرق و برق یا ساده استفاده کنیم و یا یک دیوار را به آینه بپوشانیم. می‌توانیم از آینه‌های کوچک در کنار هم برای ایجاد یک طرح و نقش خاص نیز استفاده کنیم. وجود آینه در ورودی خانه، به‌جز تمام کاربرد‌های معمول آن، باعث می‌شود که فرد، هنگام ورود و خروج به‌ منزل ما احساس راحتی بیشتری داشته باشد. اکثر ما زمانی که وارد فضایی می‌شویم، دوست داریم خودمان را در آینه تماشا کنیم و سر و وضعمان را کمی سامان دهیم. پس با قرار دادن یک آینه در چیدمان ورودی منزلمان، هم زیبایی را در اختیار داشته باشیم و هم راحتی را از خودمان و دیگران دریغ نکنیم.

۳- پوشش ما، تزئین ورودی

بله، لباس‌ها امروزه تبدیل به عناصر تزئینی برای انواع فضاها در خانه شده‌اند. احتمالا این محبوبیت به‌دلیل آن است که پارچه‌ها بسیار متفاوت و پر نقش و نگار شده‌اند و می‌توانند گرمای جدیدی را وارد خانه‌ی ما کنند. ما از قدیم الایام عادت داریم که کمد‌هایی را در ورودی خانه قرار دهیم، تا هنگام ورود یا خروج بتوانیم به‌راحتی پالتو و لباس‌های رویی مان را بپوشیم. اما در اینجا می‌خواهم بگویم که برای داشتن یک دکوراسیون مدرن، لباس‌ها را در ورودی خانه از کمدها بیرون بکشید. وجود یک جالباسی، علاوه بر جنبه‌ی تزئینی می‌تواند به فردی که به منزل شما آمده‌است این حس را القا کند که در این خانه یک زندگی در جریان است.

۴- دیوارها از شما می‌گویند

همان‌طور که می‌دانیم، کاغذ‌دیواری می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای تزئین دیوارهای یک فضا باشد. تنوع آن‌ها باعث می‌شود که بتوانیم در یک فضا ایجاد حس و حالی خاص کنیم. وقتی به این موضوع فکر می‌کنیم که ورودی خانه چه‌قدر می‌تواند در افکار اولیه‌ای که درباره‌ی محیط خانه‌ی ما شکل می‌گیرد تأثیرگذار باشد، ناخودآگاه به‌ یاد کاغذدیواری می‌افتیم. چرا که این عنصر می‌تواند به‌راحتی ما را در زمینه شکل دادن به این افکار یاری کند. اگر دوست دارید که کسی در بدو ورود به منزل شما احساس کند که پا به محیطی گذاشته است که پر از عشق به طبیعت است و فضای گرمی دارد، می‌توانید از کاغذدیواری‌های طرح چوب استفاده کنید. کاغذدیواری‌هایی که نقش‌های متفاوت و هنری دارند می‌توانند باعث شوند که افراد شما را یک فرد هنر دوست بدانند. همچنین می‌توانید از کاغذهای دیواری برای جدا کردن فضای ورودی خانه از باقی اتاق‌ها و سالن‌ها استفاده کنید.

۵- جای کفش‌ها کجاست؟‌

البته که خیلی از ما دوست داریم که کفش‌هایمان هنگام خروج از خانه دم‌ دستمان باشد. ولی در عین حال اکثرمان هم از شلوغی بیش از حدی که کفش‌ها در ورودی خانه ایجاد می‌کنند به ستوه آمده‌ایم. جاکفشی‌ها عناصر کاربردی هستند که به‌ما کمک می‌کنند تا از این شلوغی پرهیز کنیم. انواع مختلفی که در بین جاکفشی‌ها وجود دارد باعث می‌شود که بتوانیم آن‌ها را با هر نوع دکوراسیونی هماهنگ کنیم. اگر تعداد کفش‌هایی که معمولا استفاده می‌کنید کم است، می‌توانید از جاکفشی‌هایی که قفسه‌ای هستند استفاده کنید و کفش‌هایتان را نیز مثل لباس‌ها در معرض دید قرار بدهید. در غیر این صورت انواع در دار جاکفشی‌ها که ممکن است کشویی و یا کمدی باشند برای استفاده شما مناسب‌ترند. بعضی‌ از جا کفشی‌ها سطح رویینی دارند که می‌توانید از آن به‌عنوان نیمکت نیز استفاده کنید. با قرار دادن چند کوسن روی این سطح، آن را برای نشستن به‌ بهترین نحو ممکن آماده می‌کنید.

۶- هنر در بدو ورود

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که اهمیت فراوانی برای هنر قائلید و از آن لذت می‌برید، شاید بخواهید که ورودی خانه‌تان نیز این موضوع را برای دیگران فاش کند. البته به‌جز افرادی که در خانه‌ی شما رفت‌وآمد دارند خودتان نیز می‌توانید از تماشای آثار هنری در ورودی خانه‌تان لذت ببرد. حتی شاید این موضوع باعث شود که خستگی روزانه از بدنتان در بیاید و انرژی بیشتری بگیرید. پس سعی کنید برای چیدمان ورودی منزلتان از آثار هنری استفاده کنید. تابلو‌ها یکی از دم دست‌ترین و پر طرفدارترین این عناصر هستند. گرچه یک مجسمه نیز می‌تواند تأثیر مشابهی داشته باشد، ولی تابلوهای نقاشی با قاب‌های بی‌نظیرشان و ترکیب رنگی‌های درونشان می‌توانند باعث شوند که در عین حال گرما و صمیمیت خاصی نیز به فضای ورودی منزلتان ببخشید. همچنین می‌توانید از تابلوهایی استفاده کنید که حاوی پیام خاصی هستند. به‌طور مثال می‌توانید توسط طرح درون تابلو به مهمان‌هایتان خوشامد بگویید.

۷- زمان چه‌قدر برایتان مهم است؟

زمان در زندگی بسیاری از ما نقش بسیار مهمی دارد. از صبح که بیدار می‌شویم تا شب که به‌خواب می‌رویم دائما به ساعت‌هایمان نگاه می‌کنیم. شاید به‌همین دلیل باشد که یک ساعت دیواری می‌تواند پیام‌های زیادی را به‌همراه خود داشته باشد. وجود یک ساعت دیواری و یا رومیزی در چیدمان ورودی خانه‌ی ما می‌تواند علاوه بر آن‌که جنبه‌ی تزئینی دارد به افراد نشان دهد که ما چه‌قدر به زمان توجه داریم. مثلا اگر شما آدمی هستید که به سر وقت رسیدن اهمیت فراوان می‌دهید، این ساعت دیواری می‌تواند به مهمان‌هایتان بفهماند که بهتر است از این پس به موقع به منزل شما بیایند. البته شاید این موضوع به‌نظرتان کمی خنده‌دار بیاید ولی بهتر است تأثیرات بصری اشیا در ناخودآگاه افراد را فراموش نکنیم.

۸- میز‌های نجات‌بخش

میزها یکی از مهم‌ترین عناصری هستند که در هر خانه‌ای قرار می‌گیرند. آن‌ها به ما کمک می‌کنند که با راحتی بیشتری به وسایلمان سر و سامان دهیم. البته که در عین حال می‌توانند با یک طراحی مناسب زیبایی بخش فضاهای گوناگون نیز باشند. ورودی خانه از این موضوع مستثنا نیست. وجود یک میز در این فضا به ما کمک می‌کند که فضای خالی را پر کنیم و در عین حال اشیای تزئینی گوناگونی را نیز روی آن قرار دهیم. به‌جز میز می‌توانید از دراورها و یا بوفه‌ها نیز استفاده کنید. اگر معمولا کیف پول و یا کلیدتان را در خانه گم می‌کنید، کشوهای این عناصر می‌توانند یاری بخشتان باشند. همچنین می‌توانید از فضای خالی زیر میزها هم برای قرار دادن انواع اشیای تزئینی مثل سبد و پوف و غیره استفاده کنید.

۹- سر سبزی در هنگام ورود

آیا اهل گل و گل‌کاری هستید؟ آیا شما نیز معتقید که انرژی گیاهان با هیچ چیز دیگری قابل مقایسه نیست؟ پس چرا سعی نکنیم که این انرژی را در هنگام ورود به خودمان و اطرافیانمان منتقل کنیم؟ وجود گلدان‌ها و گل‌ و گیاه در چیدمان ورودی خانه خالی از لطف نیست. آن‌ها باعث می‌شوند که احساس کنیم در فضای این خانه سر زندگی و نشاط موج می‌زند. همچنین جنبه‌ی تزئینی این عناصر بر هیچ‌کس پوشیده نیست. این گلدان‌ها می‌توانند روی زمین قرار بگیرند و یا در ابعاد کوچک‌تری برای تزئینی میزهای واقع در ورودی خانه استفاده شوند.

۱۰- گرمای فرش صمیمیت و گرمایی که یک فرش می‌تواند وارد فضای خانه‌ی ما کند بسیار جالب توجه است. اگر در طراحی ورودی منزلمان از انواع فرش‌ها استفاده کنیم می‌توانیم به کسی که وارد خانه‌ی ما شده‌است این حس صمیمیت را بلافاصله القا کنیم. بدین‌ترتیب در همان بدو ورود افراد احساس غریبی‌شان را کنار می‌گذارند. به‌غیر از این‌ها فرش‌ها می‌توانند جلوی پخش شدن آلودگی بیرون به باقی فضای منزل ما را بگیرند و باعث شوند که محیط تمیزتری در اختیار داشته باشیم. البته فراموش نکنید که پادری‌ها نیز در همین دسته قرار می‌گیرند. پادری‌ها انواع مختلفی دارند که پیام‌های جالبی را نیز با خود همراه می‌کنند. اما انواع فرش می‌تواند کمی متفاوت‌تر و مدرن‌تر به‌نظر برسد.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۵ / ۵. تعداد نظرات: ۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.