یک گوشه دنج برای کتابخوانی (۱)

31
۳.۶
(۱۱)
گوشه شخصی و نورگیرِ کتابخوانی
گوشه شخصی و نورگیرِ کتابخوانی

۱. لذتِ خواندن کتاب در سکوهای نورگیر

ساختن این سکوها برای قسمت پایینی پنجره خانه خیلی سخت نیست. برای درست کردنشان می‌توانید از نیمکت‌های قدیمی و یا مبل‌هایی که دیگر کاربرد ندارند، استفاده کنید. کافی است نیمکت را رنگ کنید، روکش مبل‌ها را نو کنید و چند بالش و کوسن روی آن بگذارید و گوشه دنجی بسازید برای عصرهای خسته و پرفکرِ کاری تا با خواندن چند صفحه از کتابِ مورد علاقه‌تان روز خود را بسازید. یا در صبح‌های تعطیل به محیط بیرون نگاه کنید و لذت ببرید. البته اگر قسمت زیریِ مبل خالی است می‌توانید کتاب‌هایتان را هم آن‌جا بگذارید و یک کتابخانه-نشیمنگاه شخصی بسازید!

زیرپله‌ای که از قلب کتاب‌های هری پاتر آمده

زیرپله‌ای که از قلب کتاب‌های هری پاتر آمده

۲. در زیرپله‌ها پنهان و در دنیای داستان‌ها غرق شوید

اگر در یک خانه دو سه طبقه زندگی می‌کنید و اهل داستان‌های فانتزی هم هستید، حتما چند باری خودتان را جای هری پاتر در اتاق زیرپله جا کرده‌اید. خب شاید نشود جادو کرد اما می‌توان از کتاب‌های جادویی ایده گرفت. زیر پله برای زندگی دائمی خیلی مناسب نیست اما با یک مبل یا صندلی و گذاشتن چراغ خواب و وسایل شخصی، به یک مکان شخصی تبدیل می‌شود که جان می‌دهد برای استراحتی موقت از زندگی خانوادگی و خواندن چند صفحه از کتاب‌های مورد علاقه‌تان.

کتاب خواندن روی هوا

کتاب خواندن روی هوا

۳. ننوها و صندلی‌های گهواره‌ای و هوماک، کتاب خواندن روی هوا

این صندلی‌ها که از چوب‌های نازک یا الیاف گیاهی ساخته می‌شوند در بیشتر مغازه‌هایی که وسایل منزل می‌فروشند، پیدا می‌شوند. روی این صندلی‌ها می‌شود نشست (تاب خورد) و با حرکات کوچک و آرام‌بخش به مطالعه مشغول شد. اگر چند بالش نرم هم اضافه کنید، می‌توانید راحت به دوران کودکی برگردید: وقتی که روی تاب‌های درختی حیاط لم می‌دادیم و به صدای مادر یا پدر گوش می‌دادیم که برایمان داستان می‌خواندند. این صندلی‌ها هم از سقف آویزان می‌شوند و هم با بندهای دوطرفه می‌توانند در اتاق نصب شوند، پس خیلی نگران فضا نباشید!

فضاهای روشن و سفید برای بعضی‌ها افزایش تمرکز را به همراه دارند

فضاهای روشن و سفید برای بعضی‌ها افزایش تمرکز را به همراه دارند

۴. اتاق‌های سفید و روشن برای تمرکز بر جهان قصه‌ها

بعضی از ما در فضاهای تک رنگ و روشن، می‎توانیم بهتر بر روی چیزهایی که می‌خوانیم تمرکز کنیم (این قاعده بر خلاف تصور عموم، همگانی نیست. بعضی‌ها در فضاهای تک رنگ به شدت مضطرب می‌شوند و بهتر است از وسایل زیاد و رنگ‌های گرم و مختلف استفاده کنند). برای این دسته از آدم‌ها، اتاق‌های سفید یک دست، نور را افزایش می‌دهد و کتاب خواندن را لذت‎بخش‌تر می‎کند. به این اتاق یک صندلی با کوسن‎های زیاد هم اضافه کنید، حالا اتاق شما آماده است. حتی می‌توانید دکور اتاقی که کتاب‌هایتان را در آن نگه می‌دارید با گلیم‌ها و قاب عکس‌های سفید، آرامش‎بخش کنید.
خواندن خارج از خانه
خواندن خارج از خانه

۵. در فضای باز کتاب بخوانید

اگر در شهرهای بزرگ زندگی می‌کنید، احتمالا ایده ساختن فضایی برای کتاب خوانی در تراس یا بالکن و فضاهای باز منزل، از ذهنتان حتی عبور نمی‌کند. هوا خیلی کثیف است، ماشین‌ها پر سروصدا هستند و اگر هیچ‌کدام از این گزاره‌ها صادق نباشند، احتمالا دوست ندارید در منظره دید صدها نفر بنشینید و کتاب بخوانید. اما مکان‌های مناسبِ کتابخوانی حتما نباید در چهاردیواری باشند. می‌توانید یک مبل نرم و راحت در بالکن بگذارید و اگر راحت نیستید، آن را با درهای سبک تلقیِ کشویی که مات هستند، بپوشانید. حالا بالش‌ها و وسایل مورد علاقه‌تان را به بیرون از خانه منتقل کنید تا راحتِ راحت باشید. روزهای پاک و روشن بهترین زمان‌ها برای استفاده از این فضای جذاب هستند. وقتی هم که خورشید پایین رفت با ریسه‌های رنگی و شمع‌های کوچک این کنج مرتفع را روشن نگه دارید. حالا همه چیز آماده‌ یک شیرجه عمیق در دنیای داستان است.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۳.۶ / ۵. تعداد نظرات: ۱۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.