یک پرده مناسب چه اندازه‌ای باید داشته باشد؟

56
۱
(۱)

شیوه نصب پرده‌ها به اندازه طرح پارچه پرده و میزان آن در طراحی دکوراسیون اهمیت دارد. پرده‌ها این فرصت را به ما می‌دهند که معماری و فضای هر محیط را تحت تأثیر قرار داده و تغییر دهیم؛ اما احتمالاً از خود می‌پرسید که چگونه؟ پس بهتر است کمی دقیق‌تر به جزئیات یک پرده مناسب بپردازیم.

عرض پرده

به طور کلاسیک عرض پرده در پنجره‌های متوسط و باریک باید ۲ تا ۲.۵ برابر عرض پنجره‌ها باشد؛ بنابراین اگر یک پنجره به پهنای ۱ متر دارید پرده مناسب برای آن باید حدود ۲ تا ۲.۵ متر عرض داشته باشد. البته در پرده های ظریف مثل تور و حریر این مقدار کمی بیشتر و در پرده های ضخیم مثل ساتن این مقدار می تواند حداقل باشد چون پرده چین می‌خورد. همچنین این کار به بزرگ‌تر جلوه دادن پنجره‌ها کمک می‌کند چراکه پرده‌های باریک نه‌تنها زیبایی ندارد که عمدتاً به دلیل عدم هماهنگی با سایر اجزا نظیر میز و مبلمان، تأثیر منفی در زیبایی دکوراسیون داخلی می‌گذارند.

عرض مناسب پرده

طول پرده

در پرده‌های کلاسیک که عمدتاً در اتاق‌های نشیمن استفاده می‌شوند، طول پرده باید تا زمین امتداد داشته باشد. در واقع درازای پرده‌ها در بلندتر جلوه دادن ارتفاع اتاق نشیمن نقشی اساسی دارد.

طول مناسب پرده

عملکرد پرده‌ها

در مواردی که حریم خصوصی چندان اهمیت ندارد پرده‌ها بیشتر به عنوان یک قاب برای خالی نبودن اطراف پنجره استفاده می‌شوند. در این موارد پرده‌ها همیشه باز هستند و نمای بیرون از داخل منزل یا لابی به وضوح دیده می‌شود. اگرچه در این مواقع نیازی به کشیدن پرده‌ها نیست اما طراحی آنها باید به‌گونه‌ای باشد که به نظر رسد دارای این قابلیت هستند.

عملکرد پرده ها

پارچه پرده

هیچ قانونی برای انتخاب پارچه مناسب پرده‌ای وجود ندارد. انتخاب پارچه پرده یک قاعده علمی نیست و در واقع یک هنر محسوب می‌شود که کاملاً سلیقه‌ای است. با این حال اگر در فضای داخلی منزل خود از یک یا دو رنگ ثابت برای مبلمان، فرش و دیوارها استفاده می‌کنید، پرده‌ها با ابعاد بزرگ خود این شانس را به شما می‌دهند تا یک طرح مجزا با رنگ‌هایی متفاوت را به دکوراسیون داخلی منزل خود وارد کنید.

انتخاب مناسب پرده

پرده‌ها در حالت باز شده

هنگامی‌که پرده‌ها از دو سمت باز می‌شوند، فضایی که پارچه‌های جمع شده در آنجا قرار می‌گیرد را پشته یا Stack می‌نامند. پشته اگرچه بی‌اهمیت به نظر می‌رسد اما شما می‌توانید با مکان قرارگیری آن معماری منزل خود را تحت تأثیر قرار دهید، به‌ویژه زمانی که با پنجره‌های باریکی مواجه هستید. در واقع پرده‌ها پس از باز شدن باید در لبه پنجره‌ها قرار گیرند. این کار باعث می‌شود تا باریکی پنجره به چشم نیاید و به‌نوعی بزرگ‌تر جلوه کند.

پشته پرده

چوب پرده

همانند مکان قرارگیری پشته‌ها، محل نصب چوب پرده نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. بهتر است چوب پرده‌ها تا حد ممکن به سقف نزدیک‌تر شوند. این شیوه علاوه بر بزرگ جلوه دادن پنجره‌ها و افزایش زیبایی محیط، در منازلی که سقف کوتاهی دارند به طور بصری ارتفاع سقف را افزایش می‌دهند و فضا را بازتر می‌کند.

چوب پرده

 

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۱ / ۵. تعداد نظرات: ۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.