گرایش جدید طراحی داخلی در سال ۲۰۱۸؛ با سبک wabi-sabi آشنا شوید

13
۰
(۰)
سبک Wabi-Sabi
سبک Wabi-Sabi

wabi-sabi چیست و چطور می‌توان آن را شناخت؟

wabi-sabi هنری برای پیدا کردن زیبایی در نقص است و این شیوه زیبایی شناختی و فلسفی ریشه در باورهای ژاپنی دارد تا به امروز نیز ادامه داشته است. در باورهای افراد معتقد به این فلسفه استفاده از مواد و متریالی که از طبیعت به دست آمده و لزوما هم کامل و بدون نقص نیست یک ارزش تلقی می شود. به عبارتی دیگر wabi-sabi با ایجاد یک اتصال عمیق به زمین و لذت بردن از لذت‌های ساده‌ی زندگی خود را پایه‌گذاری می‌کند. اینطور باید گفت که حقیقت کلیدی wabi-sabi بهره گیری از خراش‌ها، ترک‌ها، سختی و نرمی‌هایی است که در گذر زمان و با جریانات آب و هوایی پدید آمده اند و بخشی جدایی ناپذیر از طبیعت هستند.

سبک Wabi-Sabi

سبک Wabi-Sabi

داستان Wabi-sabi

داستان درباره‌ی مرد جوانی است که تصمیم به زیباسازی یک باغ داشت. او با دقت مشغول به کار شد و در نهایت طرحی زیبا و کامل به باغ داد. اما پیش از نشان دادن باغ به استادش به سمت درخت گیلاس رفت و کمی آن‌ را تکان داد و چند گلبرگ از آن به شکل تصادفی به زمین ریخت. حالا باغ زیباتر شده بود. wabi-sabi دقیقا همین است؛ شناخت نقص‌هایی که در طول زمان می‌دانیم به وجود می‌آیند و پذیرفتن اینکه این نقص‌ها بخشی از زندگی را تشکیل داده‌اند. به همین دلیل نقصی که در باغ با ریختن گلبرگ‌ها به وجود آمد خود دلیل بر کامل بودن باغ بود و این ذات زندگی ا‌ست.

سبک Wabi-Sabi

سبک Wabi-Sabi

ترکیب wabi-sabi چطور بوجود آمد؟

با وجود اینکه مفهوم wabi-sabi عمیقا با باورهای ژاپنی پیوند خورده است اما شما این اصطلاح را نمی‌توانید در لغت‌نامه پیدا کنید. دو واژه‌ی wabi و sabi با هدف بیان دیدگاه، احساس و بینش خاصی به هم پیوند خورده‌اند و هر یک از این کلمات معنای ویژه‌ی خود را دارند. wabi ریشه در سادگی، فروتنی و زندگی با طبیعت دارد و از شخصی صحبت می‌کند که حتی با کم و کاستی‌هایی که دارد زندگی می کند و به هرچه که دارد می‌افزاید. اما Sabi به جریاناتی که در گذر زمان اتفاق می‌افتد اشاره دارد و به تداوم و زیبایی و صحت هر چیز اشاره دارد.

سبک Wabi-Sabi

سبک Wabi-Sabi

Wabi به شکلی از زیبایی اشاره دارد که ناسازگاری و ناهمواری در آن دیده می‌شود و نمی‌توان از آن انتظار تقارن داشت. عدم تقارن در یک کاسه‌ی سرامیکی نمونه‌ای از wabi است. sabi شکلی از زیبایی است که در چیزهای سالم با گذر زمان تغییر می‌کنند. مانند زنگ‌زدگی یک قاب عکس فلزی زیبا که روی دیوار برای مدت طولانی نصب شده است.

سبک Wabi-Sabi

سبک Wabi-Sabi

wabibitos چیست و به چه کسانی wabibitos می‌گویند؟

علاقه‌مندان به wabi-sabi به نام wabibitos نیز معرفی می‌شوند. این افراد کسانی هستند که زندگی را در سادگی می‌بینند و به عقیده‌ی آن‌ها سادگی بهترین چیز است و همین امر می‌تواند دلیل خوبی برای لذت بردن از زندگی باشد. برای یک wabibitos زندگی در یک خانه‌ی کوچک و یا استفاده از یک خودرو کوچک و خوردن غذا در حد نیاز و به اندازه‌ی کافی می‌تواند بخشی از یک زندگی لذت‌بخش باشد. آن‌ها یاد گرفته اند از چیزی که در اختیار دارند لذت ببرند نه اینکه برای به دست آوردن چیزهای بهتر و ایده‌آل‌تر از زمان و شادی خود غافل شوند.

سبک Wabi-Sabi

سبک Wabi-Sabi

برای استفاده از سبک wabi-sabi باید از طبیعت در فرایند طراحی داخلی خانه استفاده کنید. از آنجا که اساس wabi-sabi برقراری اتصال با زمین است استفاده از مواد و عناصر طبیعی در دکوراسیون خانه نکته‌ی بسیار مهم و کلیدی‌ به شمار می‌رود. توجه داشته باشید در این فرآیند نمی‌توان از محصولات مصنوعی استفاده کرد چون مهم‌ترین موضوع در wabi-sabi اصالت موادی است که در طراحی داخلی به کار رفته‌اند. البته این موضوع که تهیه‌ی مواد اصیل و ارگانیک هزینه‌های کلانی به دنبال دارد را نمی‌توان نادیده گرفت. با این حال بهترین راه حل این است که به جای هزینه‌های مداوم برای یک محصول بی‌کیفیت و ناکارآمد هزینه‌ی بیشتری جهت تهیه‌ محصولات اصل و ماندگار پرداخت کنیم. بدون شک این کار در دراز مدت در حذف بسیاری از هزینه‌ها نقش بسزایی خواهد داشت.

سبک Wabi-Sabi

سبک Wabi-Sabi

چنانچه با قبول این اصل که سادگی بهترین است بخواهیم زندگی خود را به سبک wabi-sabi شکل دهیم باید با این حقیقت رو‌به‌رو شویم که در این نوع از زندگی دارایی‌های کمی داریم اما آنچه خواهیم داشت در گذر زمان ماندگار خواهد بود و کیفیت خود را حفظ خواهد کرد. در واقع این بهترین امتیازی است که در استفاده از مواد اصیل به دست می‌آوریم.

سبک Wabi-Sabi

سبک Wabi-Sabi

لئونارد کوهن: ذهن را پاک کن اما شعر را حذف نکن

احساسات و عواطف اغلب ما را به اشیاء پیرامون‌مان گره زده است و همین وابستگی‌های روحی است که باعث می‌شود برای مدت طولانی از لباسی که دیگر استفاده نمی‌کنیم دل نکنیم و آن را انبار کنیم. شاید فکر کنید این موضوع چندان اهمیتی نخواهد داشت و به هر صورت با بسته‌بندی کردن لوازم قدیمی و گذاشتن آنها در گوشه‌ای از انبار چیزی از دکوراسیون خانه به هم نخواهد خورد. اما موضوع این است که در wabi-sabi یاد می‌گیریم با کنار گذاشتن این وسایل و اهدا کردن آن‌ها از تعلق خاطری که ذهن ما‌ را برای مدت زمان طولانی به خود مشغول کرده است رها شویم و فضای خانه را در نهایت سادگی به جایی برای آسودگی خاطر خود و اعضای خانواده تبدیل کنیم

سبک Wabi-Sabi

سبک Wabi-Sabi

چطور از wabi-sabi در طراحی داخلی خانه‌ی خود استفاده کنیم؟

فضای‌ خانه را می‌توان با یک بینش زیبایی‌ شناسانه در نهایت سادگی به مکانی خارق‌العاده و سرگرم کننده تبدیل کرد. از ظروف یک دست با ظاهر تکراری می‌توانید دست بکشید و ظروفی ناهمگون را جایگزین آنها کنید با کمی دقت در انتخاب رنگ‌های مختلف متوجه خواهید شد که چه تغییر زیبایی شکل خواهد گرفت. به گل‌های مینیاتوری و گلدان‌های متداول اکتفا نکنید. می‌توانید از کنار هم قرار دادن گیاهان بزرگ در کنار گل‌های وحشی و علف‌های هرز شکل بی‌نظیری از طبیعت را در گوشه‌ای از خانه‌ی خود خلق کنید. اگر خانه‌ی شما کم نور است می‌توانید با استفاده از آینه‌های دکوراتیو برای جذب و بازتاب نور کمک بگیرید.
از بافت‌های طبیعی و سنگ‌های زینتی و هر چیزی که رنگ و بو و حس و حال طبیعت را در خانه به جریان در می‌آورد استفاده کنید و خود و اعضای خانواده را از نتیجه‌ی کار شگفت‌زده کنید.
در این سبک کمتر چیزی را که اساس طبیعی دارد به دور می ریزید و با کجی و معوجی ظاهری یا زنگار این اشیاء نه تنها مشکل ندارید بلکه آنها را جزئی از تاریخ و گذر زمان می دانید و ارج می نهید.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.