کوسن ،کوچک ولی تاثیر گذار

13
۰
(۰)
مبل پشت‌بلند
مبل پشت‌بلند

نوع مبل و کوسن

بسته به نوع مبل، کوسن‌های استفاده شده بر روی مبل می‌توانند با هم متفاوت باشد. مثلا مبل‌هایی که پشتی بلند دارند، به کوسن پشتی نیازی ندارند، و فقط کوسن‌های کوچک برای دست گرفتن در این گونه مبل‌ها کافی است. ولی مبل‌هایی که پشتی کوتاهی دارند، باید علاوه بر کوسن‌های کوچک دستی، کوسن‌های بزرگی داشته باشند تا نشستن در آنها راحت باشد.

عمق مبل و کوسن

عمق مبل یکی دیگر از عواملی است که بر ضخامت کوسن تاثیر می‌گذارد. هر چه عمق مبل بیشتر باشد، ضخامت کوسن پشتی باید بیشتر باشد تا راحت‌تر بتوان به آن تکیه داد. عمق مناسب یک مبل برای نشستن باید به گونه‌ای باشد که وقتی روی مبل می‌نشینید و پشتتان را کاملا به پشتی تکیه می‌دهید، زانوهای شما بر روی لبه مبل قرار گیرد و نود درجه به سمت پایین خم شود. به صورتی که کف پاهای شما روی زمین قرار گیرد. با توجه به این مساله می‌توانید کوسنی با ضخامت مناسب برای عمق مورد نظر مبلتان تهیه کنید.

کوسن عامل تنوع

کوسن عامل تنوع

استفاده از کوسن متناسب با سرویس خواب تنوع بصری و انرژی مثبتی در فضای اتاق خواب خلق می‌کند. چیدمان کوسن‌هایی با رنگ‌ها و نقش‌های شاد، انرژی و هیجان را در فضای اتاق جاری می‌کند و بیش‌تر با فضای خواب مدرن هماهنگی دارد از سوی دیگر، آرایش تخت و مبلمان اتاق خواب با رنگ‌های ملایم حس امنیت و آرامش را القا می‌کند.
ست کردن کوسن با مبلمان
ست کردن کوسن با مبلمان

چند توصیه:

  • حداقل از یک کوسن طرح‌دار با بافت متفاوت در هر مبل استفاده کنید.
  • برای مبل‌های سه نفره، تعداد کوسن را پنج به بالا در نظر بگیرید و مبل‌های دو نفره را با چهار کوسن و مبل یک نفره را با یک کوسن تزئین کنید.
  • اگر مبلمانتان بافت‌های مختلف و رنگی دارد، سادگی پارچه را در انتخاب کوسن‌ها لحاظ کنید.
  • به طور کلی تعداد کوسن‌های فرد جذابیت بیشتری به مبل و دکوراسیون می‌دهد. مخصوصا اگر به سبک مدرن و مد روز علاقه دارید تعداد کوسن‌ها را فرد در نظر بگیرید.
  • اگر به سبک سنتی سالن‌های بزرگ و رنگ‌های عمیق بیشتر علاقه دارید تعداد کوسن‌ها را زوج بگذارید.
  • همیشه در گوشه‌های کناری مبل از کوسن‌های مربع و بزرگتر استفاده کنید.
  • کوسن‌های بزرگتر را پشت و کوچکترها را در قسمت جلوتر قرار دهید.
  • هیجان دکوراسیون و چیدمان مبلمان منزلتان را با الهام از الگوی گل‌ها، برگ‌ها، الگوهای هندسی و متنوع با رنگ‌های اصلی پالت دکوراسیون‌تان و تزیینات محیطی تنظیم کنید.
  • در کنار کوسن‌ها از پتوها، شال‌ها و پوست‌های سبک حیوانات استفاده کنید.
فرصت تنوع

فرصت تنوع

کوسن‌ها با اینکه اجزاء فرعی‌تری در مجموعه مبلمان و دکوراسیون فضاهای داخلی محسوب می‌شوند اما فرصت‌های متنوع و مهمی را در اختیار طراحان داخلی می‌گذارند. اولین و مهم‌ترین آن‌ها اینکه کوسن‌ها تنوع بی‌شماری در رنگ، نقش و طرح، اندازه، تعداد و جنس دارند و به همین اندازه امکان تغییرات گوناگون را ایجاد می‌کنند.

دیگر نقش مهم کوسن‌ها ایجاد ارتباط بصری بین عناصر دیگر فضاست. این حلقه ارتباط، گاهی با ایجاد تضاد در رنگ‌ها، نقش‌ها، ابعاد و … و گاهی با تکمیل تعادل و هارمونی دکوراسیون نقش می پذیرد. استفاده از رنگ‌های متضاد قوی می‌تواند فضا را زنده و پرتکاپو کند و این تضاد رنگی در کنار الگوهایی از قبیل اشکال هندسی موثرتر واقع می‌شود.

فرصت دیگری که استفاده از کوسن‌ها در اختیار شما می‌گذارد این است که می‌توانید اساس چیدمان فضای نشیمن یا اتاق خواب یا حتی فضای کنار حوض و استخر حیاطتان را با هزینه‌ای اندک متحول کنید. گاهی با استفاده از رنگ‌های شاد، انرژی بیشتری را در فضا ایجاد کنید یا با تنوع در نقوش و ابعاد کوسن‌ها، بر سبک حاکم بر دکوراسیون فضا تاکید کنید.

کوسن عامل صمیمیت

کوسن عامل صمیمیت

چه تعداد کوسن، برای کجا؟

برای کاهش یا افزایش تعداد کوسن‌ها، علاوه بر در نظر گرفتن موارد بالا، صمیمیت و کاربری فضا را نیز در نظر داشته باشید. هر چند در تعداد کوسن‌هایی که روی مبلمان مختلف چیده می‌شود، محدودیت‌ها و الگوهایی وجود دارد اما به طور کلی تعداد بیشتر کوسن‌ها موجب احساس صمیمیت و راحتی بیشتر می‌شود و اغلب برای مبلمان فضای نشیمن خصوصی از تعداد بیشتری کوسن استفاده می‌شود.

در نقطه مقابل درچیدمان فضاهای کلاسیک و رسمی‌تر و فضاهای پذیرایی از مهمان معمولا تعداد کوسن‌ها حداقل و زوج انتخاب می‌شوند. چیدمان کوسن در اتاق‌های خواب بیشتر تابع سبک دکوراسیون اتاق است و بسته به اندازه اتاق و اندازه تخت می‌تواند متغیر باشد، البته باید در نظر داشت که زیاده روی در استفاده از کوسن در هر جایگاهی، نوعی آشفتگی بصری ایجاد می‌کند و باید از آن بر حذر بود.

مبل پشت‌کوتاه

مبل پشت‌کوتاه

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.