کفپوش سیاه رنگ، انتخابی متفاوت و لوکس

13
۰
(۰)
کفپوش‌های تیره برای فضاهای خاص
کفپوش‌های تیره برای فضاهای خاص

رنگ مشکی کجا و چگونه؟

اگر طرفدار کفپوش‌های تیره و به ویژه مشکی هستید، کمی بیشتر فکر کنید. واقعیت این است که اگرچه کفپوش مشکی کثیفی را کمتر نشان می‌دهد اما تا حدودی فضای خانه شما را هم تیره می‌کند؛ بنابراین سعی کنید از آنها در فضاهای کوچک یا اتاق‌هایی که تاریک و کم نور هستند استفاده نکنید. اگر آن قدرعاشق مشکی هستید که نمی‌توانید حتی در اتاق‌های بدون پنجره و کوچک هم گزینه‌‍‌های دیگر را در نظر بگیرید، راه حل این است که برای سایر عناصر دکوراسیون مانند دیوارها و وسایل خانه از رنگ‌های روشن و ملایم کمک بگیرید. نورپردازی مناسب هم ایده دیگری است که می‌تواند تا حدی تیرگی کفپوش ها را تعدیل کند.

درصورتی که تصمیم گرفته‌اید کفپوش اتاق نشیمن را مشکی کنید، توصیه طراحان داخلی این است که مبل‌هایی با رنگ‌های گرم یا روشن (یا هردو) انتخاب کنید. این انتخاب فضای خانه شما را دنج و پر از آسایش می‌کند. اگر در فضای اتاق خواب –که به صورت پیش فرض برای آرامش و خواب طراحی شده- کفپوش های مشکی به کار می‌برید، رنگبندی‌ها را با دقت بیشتری انتخاب کنید. در تصویر بالا با هم یک خانه را می‌بینیم که با کاربرد تجربی رنگ مشکی،طراحی هنرمندانه‌ای را در اتاق‌های مختلف خلق کرده است.

این خانه قدیمی در مراکش، تبدیل به منزلی مدرن شده

این خانه قدیمی در مراکش، تبدیل به منزلی مدرن شده

ماجرای یک کفپوش مشکی

همان طور که گفتیم، هنگام انتخاب رنگ مشکی به عنوان کفپوش باید دیگر عناصر فضا را روشن و زنده انتخاب کرد. این خانه سنتی در مراکش، با کف سیاه خود، ظاهر عجیب و غریبش را تکمیل کرده. صندلی‌ها و میز اتاق پذیرایی هرکدام اثر یکی از طراحان معروف دکوراسیون داخلی هستند. دو طراح دکوراسیون بسیار موفق نیویورکی یعنی مارتین رافون و ویلیام مکینتاش یک منزل قدیمی و سنتی مراکشی را به این خانه مدرن تبدیل کرده‌اند.

کفپوش مشکی عنصر مرکزی این خانه است؛ چرا که انتخاب و چیدمان سایر عناصر در تقابل با هم و مهمتر از همه در رویارویی با این کفپوش مشکی صورت گرفته است و طراحان در ساخت مبلمان، انتخاب عناصر پارچه‌ای و رنگ دیوارها؛ مشکی بودن کف زمین را در نظر گرفته‌اند. با هم پروسه طراحی و اجرای صفر تا صد این خانه را به طور خلاصه می‌خوانیم، تا ملموس‌تر به نکات چیدمان خانه‌ای با کفپوش مشکی پی ببریم:

ابتدای طراحی این پروژه شبیه فرایند همیشگی‎شان بود: چند ماه از زمانشان را صرف آماده کردن مدارک و اسناد حرفه‌ای ساخت و ساز کردند و خب، خیلی زود به این نتیجه رسیدند که این مراحل را اشتباه رفته‌اند! البته جای نگرانی نبود! آن‌ها می‌گویند که متوجه شده‌اند خانه ساختن در کشوری مثل مراکش، خیلی با کارهایی که در نیویورک می‌کنند، فرق دارد. «ما در نیویورک همه چیز را سریع و تکنیکی تمام می‎کردیم. در مراکش اما می‌شود یک دیوار ساخت و بعد تصمیم گرفت در آن سوراخی ایجاد کرد تا پنجره‌ای باشد رو به بیرون!»

اتاق نشیمن با مشکی و رنگ‌های زنده طراحی شده است.

اتاق نشیمن با مشکی و رنگ‌های زنده طراحی شده است.

آن‌ها تقریبا همه چیز را (از جمله همه وسایل خانه) را از نو ساختند و یا با دقت و وسواس انتخاب کرده‌اند. در اتاق نشیمن می‌بینیم که پارچه‌های کتانی روی مبل‌ها انداخته شده، میز و ساختار کاناپه را خودشان به رنگ خاکستری روشن رنگ‌آمیزی کرده‌اند، کفپوش تمام اتاق‌ها، کاشی‌های سیمانی هستند که به رنگ سیاه رنگ آمیزی شده‎‌اند و البته در وسط نشیمن روی آن قالیچه‌ای سفید با طرح‌های مشکی گسترانده‌اند تا ترکیبی آرام و ساکن برای نشستن و گفتگو ایجاد شود. در این بخش از نشیمن حتی قسمتی از دیوار هم مشکی شده است که با انتخاب رنگ آبی و سفیدهای جسورانه در مبل و فرش‌ها، تعادل برقرار شده. این زوج طراح حتی تا شهر دیگری برای یافتن قطعات مورد نیازشان رفتند. مکینتاش می‌گوید: «تنها چیزهایی که خریدیم صندلی‌های چوبی سالن بودند، تقریبا همه چیزهای دیگر را با دست‎‌های خودمان ساختیم».

کفپوش‌های کل خانه با جسارت به رنگ مشکی انتخاب شده‌اند

کفپوش‌های کل خانه با جسارت به رنگ مشکی انتخاب شده‌اند

در اتاق خواب اصلی نیز به جز کفپوش‌ها چهارچوب پنجره و در هم مشکی هستند و به خاطر انتخاب دقیقِ رنگ‌های دیگر، فضا تیره و مرده نشده.در این اتاق، تخت با پتو و پارچه‌های کتانی و بالش‌ها تزئین شده و نقاشی که با رنگ قرمزش توجه را به طور کامل به خود معطوف می‌کند، اثر طراح است. پرده‎های سفید وزن کفپوش را سبک کرده‌اند.

این زوج که پیش از شروع بازسازی خانه چند ماهی را در آن گذراندند، به توافق رسیده بودند که از شر چه چیزهایی راحت شوند و چه قسمت‌هایی را باید حفظ کنند و در این بین کفش مشکی از درخشان‌ترین بخش‌هایی بود که اضافه شد.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.