کتاب‌فروشی Kid’s Republic در پکن

8
۰
(۰)

این اثر یک بنای دوطبقه شامل یک فضای بازی و فعالیت در طبقه پایین و یک فروشگاه کتاب و کتابخانه برای کودکان در طبقه دوم است.اتاق بازی در طبقه پایین یک فضای رنگین کمان شکل با ۱۲ رنگ روبان مختلف است و فعالیت‌هایی مانند قصه‌خوانی یا پخش انیمیشن در فواصل معین در این محیط انجام می‌شود. فواصل و برش‌های موجود در دیوار و سقف برای تأکید کردن و نمایش اجسام هستند اما آن‌هایی که در زمین وجود دارند به‌عنوان صحنه و جایی برای نمایش و صحبت استفاده می‌شوند. همین‌طور درسرتاسر فضا موکت و فرش‌هایی پهن‌شده‌اند تا کودکان بتوانند به‌راحتی و آزادانه بنشینند، دراز بکشند و بازی کنند.

پله‌ها کودکان را به فروشگاه کتاب طبقه بالا هدایت می‌کنند. روبان رنگین‌کمانی از فضای پایین شروع می‌شود و تا فروشگاه بالا می‌رود. این روبان صدمتری در بخش‌های مختلفی از فضا عملکردهای متفاوتی دارد و پیچ می‌خورد، می‌چرخد و درنهایت به‌جایی که شروع‌شده در طبقه اول برمی‌گردد.

جلد‌های کتاب‌های کودکانه شاد و رنگین هستند و این موضوع باعث می‌شود در مقایسه با فروشگاه‌های کتاب معمولی فضای شادتر و راحت‌تری ایجاد شود. در این فضا قفسه‌های کتاب منظم وجود ندارد و کودکان در هرجایی که بخواهند می‌توانند بنشینند و تصاویر کتاب را ببینند و لذت ببرند.

در بین قفسه کتاب‌ها سوراخ‌هایی تعبیه‌شده‌اند که علاوه بر امکان تبادل اطلاعات و تبادل بصری جایی را برای کتاب خواندن کودکان ایجاد می‌کنند.

این فروشگاه تعداد بسیاری از بهترین کتاب‌های کودک از کشور‌های مختلف گردآوری کرده است و هدف آن نه‌تنها فراهم کردن بهترین کتاب‌ها بلکه ایجاد فضایی دنج و راحت برای کودکان است تا آن‌ها را به یادگیری مشتاق کند و فضایی برای پرورش ذهن‌های خلاق باشد. این مکان نمونه بسیار مناسبی از یک طراحی فکر شده است و نشان می دهد که چگونه یک اثر می‌تواند تأثیر مثبتی در جامعه داشته باشد.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.