کتابخانه هایی که فقط کتابخانه نیستند

24
۰
(۰)
کتابخانه با طراحی متفاوت
کتابخانه با طراحی متفاوت

استفاده از کتابخانه به عنوان کانون توجه با عملکرد زیبایی

در چیدن وسایل اتاق عامل تعیین کننده نه تنها به شکل ظاهری اتاق، بلکه به زندگی ای که در آن جریان می یابد بستگی دارد.بدون طراحی حساب شده و استفاده درست از مبلمان ها، فضایی که باید جلوه گاه آسایش و آرامش باشد حال و هوایی پرآشوب و ولنگار به خود می گیرد.اولویت در فضا آرایی بعد از مشخص شدن عملکرد آن، آسایش، سهولت و ترکیب عناصر است. فضا آرایی معمولا حول یک کانون انجام می شود که گاهی این کانون تمرکز از ابتدا وجود ندارد و طراح باید با فکر خلاق خود آن را ایجاد کند. کتابخانه ای با طرح زیبا و متفاوت می تواند یکی از این کانون ها باشد.

به عنوان مثال Mydna یک کتابخانه مدرن با طراحی بسیار جالب و زیبا است که توسط Joel Escalone طراحی شده است.وی با تبدیل شکل مستطیل به یک پیچ و تاب مدرن از کتابخانه یک عنصر دکوراتیو ساخته و آن را به کانون توجه تبدیل کرده است.قفسه های های کتاب MYDNA دارای خطوط ظریف با ساختار مارپیچ هستند که از دور شبیه به یک برج پیچ خورده به نظر می رسند.

کتابخانه به عنوان پارتیشن

کتابخانه به عنوان پارتیشن

استفاده از کتابخانه به عنوان جداکننده دو فضا در دکوراسیون

در چیدمان فضاهایی با متراژ کم یکی از دغدغه های همیشگی طراحان تقسیم فضاها است و آسایش و سهولت حرکت در آن یکی از عوامل اولیه مهم در قابل زیست بودن آن به شمار می رود.با چیدن زیرکانه وسایل می توانید ضمن آنکه فضا را به شکل تازه‌ای در می آورید بر عملکردهای آن بیفزایید. یکی از این وسایل کتابخانه است. از کتابخانه ها علاوه بر عملکرد اصلی آن می توانید به عنوان جداکننده دو فضا استفاده کنید و حتی با کمی زیرکی می توانید آن را به گونه ای طراحی کنید که با داشتن چرخ های متحرک قابلیت جابه جایی داشته باشد.این نکته را فراموش نکنید که با چیدمانی خلاق و استفاده از عناصر طراحی سبک و چند عملکردی، می توان فضاهای کوچک را به اتاق هایی زیبا برای زندگی تبدیل کرد.

کتابخانه و مبلمان

کتابخانه و مبلمان

استفاده از مبلمان در ترکیب با کتابخانه

ابتکارهای کوچک در طراحی مبلمان بیش ترین تاثیر را بر دکوراسیون داخلی می گذارد.بسیاری از مردم به ویژه آنهایی که برای اولین بار صاحب خانه شده اند از فردیت بخشیدن به فضای اطراف خود عاجزند. میزها و صندلی های مدرن که از فضای زیر آنها به عنوان طبقه جهت قرارگیری اشیا تزیینی یا کتاب استفاده می شود از جمله گزینه هایی است که می تواند موجب ایجاد فردیت شود.چه بسا شما از خرت و پرت های تزیینی و متعلقات دوست داشتنی، گنجینه ای حاضر دارید که تنها با اندکی دقت در خرید مبلمان می توانید فضای کافی برای به نمایش گذاشتن آن داشته باشید.

کتابخانه و پله

کتابخانه و پله

بهینه سازی فضا با کتابخانه

۱. کتابخانه زیر پلکان

طراحی نیم طبقه در خانه های ویلایی ترفندی هوشمندانه جهت ایجاد فضایی بزرگتر است و پله یکی از بخش های مهم آن محسوب می شود . معمولا قسمت زیر پله به لحاظ فرم خاص فاقد عملکرد مناسبی است. باکمی خلاقیت می توان فضای زیر پله را به کتابخانه ای دوست داشتنی تبدیل نمود.فراموش نکنیم نفس معماری داخلی سازمان‌بخشی به فضا و خلق ظاهری دلپذیرتر است و دست یابی به این مهم نگاهی تیزبین با ذره بینی درشت نما را می طلبد.

کتابخانه

کتابخانه

۲.کتابخانه کنجی

در معماری چیزی که مهم است طرز استفاده از فضاست نه خود فضا.از کوچکی فضای خود نترسید.کوچکترین خانه ها را هم می توان بزرگ و چشمگیر، جلوه گر ساخت.قدم اول کاستن لوازم غیرضروری و قدم بعدی طراحی فکرشده و استفاده درست از فضا است.یکی از مکان های بدون استفاده در خانه‌ها کنج‌ها هستند تقریبا در همه خانه‌ها کنج اتاق ها یا سالن پذیرایی محل مناسبی برای قرار گرفتن کتابخانه هستند .این کتابخانه‌ها علاوه بر کارکرد اصلی خود که همان محل قرار گرفتن کتاب است به گوشه‌های خلوت خانه هویت می بخشند.

کتابخانه

کتابخانه

کتابخانه جایی برای نشستن

خالی، تندیس گون و آرام این ماهیت اتاق های معاصر امروزی است.در چنین فضاهایی استفاده از مبلمان متفاوت با تناسبات بی عیب و نقص ، زوایی شگفت انگیز و در عین حال ظریف و سیال منطقی به نظر می رسد.امروزه کتابخانه هایی طراحی شده که خاص و فریبنده هستند آنها صرفا یک کتابخانه نیستند بلکه فضایی برای مطالعه در آنها تعبیه شده که بدن در آن احساس راحتی می کند و با تاکید بر فرم های طبیعی و ایجاد فضایی به دور از سادگی روزمره و متداول احساس صمیمیت را برمی انگیزد.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.