چگونگی استفاده از تن های مختلف یک رنگ در دکوراسیون

14
۵
(۱)
چرخه رنگ
چرخه رنگ

چرخه رنگ

همانطور که گفته شد بهتر است به جای اعتماد کردن صرف بر شم خود برای ترکیب رنگ در دکوراسیون، به اصول کلاسیک هماهنگی رنگ که کارشناسان مراجعه کنید، این اصول به شما اجازه ساخت یک روند را به شما می‌دهد. البته برای شناخت این اصول قبل از هر چیز باید با رنگ‌ها آشنا شویم.

  • چرخه رنگ دارای ۱۲ رنگ است:

۳ رنگ اصلی: قرمز، زرد، آبی
۳ رنگ‌های ثانویه که از ترکیب رنگ های اصلی ساخته می‌شوند: نارنجی، سبز، بنفش
و ۶ رنگ ثالث که از ترکیب رنگ‌‌های اولیه و ثانویه ایجاد می‌شوند.

  • به رنگ‌هایی که هیچ میزانی از سفید، خاکستری یا سیاهی به آن‌ها اضافه نشده است، «اشباع کامل» یا «خالص» می‌گویند و تمام رنگ‌های ثانویه را می‌توان با مقدارهای مختلفی از سه رنگ اصلی تولید کرد.
  • چرخه رنگ همچنین شامل سه نوع سایه رنگی است:

رنگ مخلوط با سفید
رنگ مخلوط با خاکستری
رنگ مخلوط با سیاه

تن های مختلف یک رنگ
تن های مختلف یک رنگ

ترکیبی از رنگ‌های تک رنگ

اولین استراتژی ترکیب رنگ، استفاده از یک رنگ واحد در سایه های مختلف است که با اضافه کردن سفید، سیاه و یا خاکستری به دست می آید. این استراتژی ساده اجازه می دهد؛ رنگی که در حال حاضر در دکوراسیون وجود دارد، ارتقاء یابد یا جریانی از رنگ با استفاده از تن های مختلف از اتاقی به اتاق دیگر، ایجاد شود.

رنگهای مشابه
رنگهای مشابه

ترکیبی از رنگ‌های مشابه

استراتژی دیگری ترکیب رنگ دکوراسیون که سبب درخشش بیشتر می‌شود، استفاده از رنگ‌های مشابه است که منظور از این رنگ‌ها، رنگ های نزدیک در چرخه رنگ هستند. با این کار یکپارچگی دکوراسیون در خانه حفظ می‌شود. همچنین با استفاده از سایه‌های مختلف (سطوح سفید، خاکستری یا سیاه) از این رنگ‌ها می‌توان جلوه‌های جالب را برای ترکیب رنگ‌های روشن و تیره به‌دست آورد. به عنوان مثال، آبی روشن در کنار بنفش تند اثر بیشتری نسبت به دو رنگ روشن کنار هم دارد.

رنگ های مکمل
رنگ های مکمل

ترکیبی از رنگ‌های مکمل

یک استراتژی که سبُکی و کنتراست بیشتری را به وجود می‌آورد، استفاده از رنگ‌های مکمل است. آبی و نارنجی، زرد و بنفش و قرمز با سبز مکمل یکدیگر هستند. هرچه رنگها مخالف‌تر باشند، در کنار هم هماهنگ تر به نظر می‌رسند، به خصوص وقتی که آنها در اشباع کامل (بدون اضافه کردن سفید یا سیاه) استفاده شوند. در این حالت استفاده از مقدار زیادی رنگ برای ایجاد یک اثر بزرگ لازم نیست. دو رنگ در مقدار معادل هم معمولا تاثیرگذاری کمتری دارند. به طور کلی بهترین انتخاب یک رنگ غالب است و از دومی برای تاکید استفاده کنید.

ترکیبات رنگها
ترکیبات رنگها

دیگر ترکیب‌های رنگ مکمل

  • ترکیب مثلث متساوی الساقین:

ترکیب یک رنگ با دو رنگ مجاور رنگ مکملش که کنتراست را متعادل می‌کند.

  • سه گانه (ترکیب مثلث متساوی الاضلاع):

ترکیبی با سه رنگ که در دایره رنگ همسطح هستند: سه رنگ اصلی، سه رنگ ثانویه یا رنگ‌های ثالث.

  • ترکیب مکملِ مکمل (مستطیل):

در این ترکیب از چهار رنگ استفاده می‌شود که شامل دو جفت رنگ مکمل هستند.

  • ترکیب در مربع:

در این ترکیب، چهار رنگ روبروی هم در دایره رنگ به‌کار برده می‌شوند.

پیشنهاد ما این است که هنگام استفاده از این ترکیبات متضاد، یک رنگ غالب را انتخاب و بقیه را با دقت بیشتر و میزان کمتر استفاده کنید. بهره بردن از تفاوت‌های ظریف (اضافه کردن سفید، خاکستری یا سیاه) به جای رنگ‌های خالص نمای کلی را تعدیل و دکوراسیون را چشمگیرتر می‌کند.

هماهنگی تن های درونی
هماهنگی تن های درونی

هماهنگی تن های درونی

جانل لابن (Janel Laban) طراح دکوراسیون، در گفتگویی با وبسایت آپارتمان تراپی می‌گوید: «انتخاب ترکیبی خاص که به خوبی هماهنگ می‌‌شود، مانند ترکیب رنگ‌های اصلی و مکمل، اغلب موفقیت آمیز بودن یک دکوراسیون را تضمین می‌کند.» اما او ادامه می‌دهد طیف‌های مختلف یک رنگ هم مهم هستند. به معنی دیگر تنها با کنار هم گذاشتن چند رنگ که یکسان به نظر می‌رسند، می‌توان تفاوت تن‌های درونی را درک کرد و تشخیص داد. برای مثال، با کنار هم گذاشتن و مقایسه تعدادی رنگ توسی است که حس می‌شود که آن‌ها شامل رنگ‌های مختلفی هستند و این موضوع برای یک ایجاد ترکیب رنگ مناسب در دکوراسیون به شما کمک می‌کند. چرا که یک رنگ خاکستری بدست آمده از بنفش در یک پالت رنگی شامل صورتی یا قرمز یا سفید که همان تنالیته را دارند، هماهنگ‌تر است، در حالی‌که یک خاکستری که به آبی می‌زند در پالتی شامل رنگ‌های سبز و زرد بهتر نتیجه می‌دهد.

به طور خلاصه، یک رنگ را نباید جداگانه انتخاب کرد، بلکه باید با مقایسه چندین نمونه بین آن‌ها و به ویژه با کنار هم قرار دادن آن با رنگ‌های دیگر ترکیب نمود.

اثر نور
اثر نور

اثر نور

در نظر گرفتن نور اجازه می‌دهد، اطمینان پیدا کنیم که نتیجه به دست آمده همان چیزی است که منتظرش بودیم. این مسئله به ویژه هنگام انتخاب رنگ دیوار اهمیت پیدا می‌کند. یک رنگ روی دیوار کنار پنجره بسیار تیره‌تر از وقتی دیده می‌شود که بر دیوار روبروی پنجره زده شده است. پس مقدار کمی از رنگ را بخرید و آن را روی یک سطح کوچک امتحان و تغییراتش را در نورهای مختلف برای چند روز مشاهده کنید. این کار به شما اجازه می‌دهد از انتخابتان مطمئن شوید. در پایان گفتنی است، استفاده از یک پالت هماهنگ در کل خانه می تواند یک اثر زیبای واحد ایجاد کند.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۵ / ۵. تعداد نظرات: ۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.