چگونه یک اتاق خیاطی زیبا و دلنشین داشته باشیم ؟

275
۴.۱
(۲۹)

اغلب برای هرکسی که با کار دوخت و دوز و خیاطی سروکار دارد، داشتن یک اتاق و محیط کار اختصاصی آرزویی شیرینی است. جالب است بدانید که این آرزو چندان دست‌نیافتنی نیست، کافی است محیطی در اختیار داشته باشد و کمی از اصول طراحی، چیدمان و دکوراسیون بدانید تا بتوانید یک محیط کار مختص به خیاطی ایجاد کنید.

در خیاطی، ابزار و وسایل زیادی ازجمله قرقره‌های نخ، انواع سوزن، روبان نوار اریب و البته پروژه‌های نیمه‌کاره و تکه پارچه‌های مختلفی وجود دارد که اگر به خوبی سازماندهی نشوند و مرتب سر جای مناسب قرار نگیرند، علاوه بر به‌هم‌ریختگی محیط، آشفتگی ذهنی را هم در بر خواهند داشت.

برای دکوراسیون اتاق خیاطی، خلاقیت داشته باشید

چنانچه فضایی برای این کار در اختیار دارید و مایلید که دکوراسیون اتاق را تغییر دهید و آن را درست شبیه به یک اتاق خیاطی حرفه‌ای بچینید، همین امروز دست‌به‌کار شوید. اگر به خیاطی‌ها رفته باشید، حتماً دیده‌اید که بیشتر لباس‌های مردانه یا زنانه جایی دپو شده و یا در گوشه‌ای روی‌هم قرار داده‌شده‌اند.

درست حدس زدید، اولین قدم برای رسیدن به یک چیدمان خوب، نظم و ترتیب دادن به رخت و لباس‌هاست. برای رسیدن به این منظور، قفسه‌ها و رخت‌آویز سیاری تهیه کنید تا به این آشفتگی‌ها پایان دهید.

رخت اویز سیار

استفاده از دراورها برای مرتب‌کردن اتاق خیاطی

اتاق خیاطی که دارای دراورهای مختلفی است، برای یک خیاط رؤیاست.

اگر می‌خواهید دراورهایی برای اتاق خود دست‌وپا کنید، بهتر است دقت کنید که قرار است کاغذهای الگو را ایستاده در آن قرار دهید یا خوابیده تا بتوانید نسبت به‌اندازه‌ی آن برای خرید اقدام کنید. همچنین از جعبه‌های دردار برای مرتب نشان دادن اتاق خیاطی حسابی بهره ببرید و نظمی به آشفتگی اتاق کار خود دهید. همچنین تخته‌هایی که از کف زمین تا سقف قرارگرفته‌اند نمای خوبی به اتاق می‌دهد. ضمناً پیشنهاد می‌شود از صندلی‌های چرخ‌دار در این اتاق استفاده کنید تا جابه‌جایی برایتان آسان باشد.

دراورهای اتاق خیاطی

استفاده مفید از قفسه ها و شلف‌ها در خیاطی

استفاده از قفسه ها در اتاق کار علاوه بر نظم بخشیدن به این فضا، می تواند به زیباتر شدن اتاق خیاطی کمک کند. داخل دراورها را با کاغذهای الگو پر کنید در حالی که درون قفسه ها، گلدان هایی برای تلطیف فضا قرار می دهید. حتی می توانید روبان ها و مدادهای رنگی تان را درون این قفسه ها جاسازی کنید. در واقع در یک اتاق خیاطی به راحتی می‌توانید رنگ‌ها را میان قفسه‌ها بچینید. این قفسه ها را جایی نزدیک به خودتان قرار دهید تا بتوانید به راحتی به ابزارهای خود دسترسی داشته باشید.

قفسه ها در اتاق خیاطی

مرتب کردن اتاق خیاطی با شلف ها

تاثیر قفسه های رنگی بر دکوراسیون خیاطی

میز خیاطی تاشو برای اتاق‌های کوچک

اگر فضای خیلی بزرگی در اختیار ندارید، استفاده از میزهای تاشو و جمع شونده می‌تواند ایده‌ای فوق‌العاده برای استفاده‌ی بهینه از فضا باشد. این میزها هنگام جمع شدن، به شکل کمد درمی‌آیند و چرخ‌خیاطی را درون خود مخفی می‌کنند. در این حالت تشکی بزرگ و پشتی برای تکیه دادن خواهد داشت که می‌توان از آن در حالت بسته برای مصارف دیگری مانند میزاتو استفاده کرد. در این میزها، چرخ‌خیاطی کاملاً محفوظ است، خاک نمی‌گیرد و از دسترس خردسالان به دور می‌ماند.

میز خیاطی تاشو

اهمیت رنگ و روشنایی اتاق خیاطی

دقت داشته باشید برای آنکه یک اتاق خیاطی زیبایی درست کنید، نیاز به طرح و نقشه و البته صرف زمان‌ دارید. مثلاً اگر رنگ آمیزی اتاق را تغییر دهید، جلوه‌ی آن را به‌طور کامل عوض خواهید کرد. استفاده از رنگ‌های روشن در دکوراسیون اتاق خیاطی فوق‌العاده عمل می‌کند. البته حتماً به اثرات رنگ‌های مختلف در اتاق دقت کنید، مثلاً رنگ‌های سرد مانند آبی و سبز آرامش بخشند و رنگ‌های گرم مانند قرمز و نارنجی، هیجان‌آورند.

از خود بپرسید که مایلید اتاق شما چه حالتی داشته باشد. در این میان دقت کنید که روشنایی اتاق کار شما به چه میزان است، یک اتاق با رنگ‌ تیره‌تر و تندتر، به منبع روشنایی بیشتری نسبت به اتاق‌های با رنگ روشن‌تر نیاز دارد.

روشنایی در اتاق خیاطی

آویز کردن وسایل خیاطی با آهنربا

یکی دیگر از راه‌کارهای نظم و ترتیب بخشیدن و زیباسازی فضای اتاق کارتان، استفاده از آهن‌رباها و قلاب هاست. برای این منظور کافیست تا از فضاهای مختلف مانند پشت در و یا کناره های میز استفاده کنید و قلاب‌های مخصوصی را نصب کنید و سپس این کاغذهای الگو را از آنها آویزان کنید. همچنین با نصب کردن یک کیف یا قفسه های کوچک فلزی پشت در می‌توانید وسایل خیاطی‌تان را درون آن بریزید.

استفاده از قفسه های فلزی برای وسایل خیاطی پرکاربرد

یک قفسه فلزی چرخ‌دار بخرید و یک سطح صاف و مسطح روی آن، برای گذاشتن وسایل خیاطی، فراهم کنید. یک یا دو سبد برای کارهای تمام‌شده و تمام نشده‌تان تهیه کنید. با این کار وقتی در حال تمام کردن کاری هستید دیگر نیازی به جمع‌کردن وسایلتان ندارید، بلکه با استفاده از این سبدها می‌توانید وسایل موردنیازتان را در دسترس داشته باشید و زمان زیادی را برای نشستن و برخاستن جهت برداشتن وسایل موردنیازتان تلف نکنید. حتی می‌توانید چند جعبه کوچک تهیه کنید وسایل خود را در جعبه‌ها بگذارید و آنها را در قفسه‌هایی که از قبل تهیه‌شده‌اند، قرار دهید.

میز و قفسه های فلزی برای مرتب کردن خیاطی

مرتب کردن خیاطی با طبقات فلزی و سیار

نکات مهم در حین طراحی اتاق خیاطی

  • در اتاق خیاطی به یک میز و صندلی، چرخ‌خیاطی و وسایل جانبی نیاز دارید، برای اینکه بتوانید وسایل جانبی خیاطی خود را مرتب بچینید، می‌توانید از سطل‌ها و جعبه‌های ذخیره‌سازی در کنار میز کار خود استفاده کنید.
  • برای سازمان‌دهی قرقره‌های نخ یک تخته چوبی به دیوار نصب کنید و قرقره و سایر وسایل خود را روی آن قرار دهید تا همیشه در دسترس باشند.
  • نکته آخر نیز برای سازمان‌دهی وسایل جانبی این است که گلدان‌های پلاستیکی را به دیوار بزنید و برای قرار دادن وسایل خیاطی از آن‌ها استفاده کنید تا هم‌اتاق شمارا زیباتر جلوه دهد و هم وسایل به‌راحتی در دسترس باشند.
دکوراسیون اتاق خیاطی

نکات تزیین اتاق خیاطی

همان‌طور که مشاهده کردید، پایه و اساس زیبا جلوه کردن اتاق کار خیاطی، نظم و ترتیب آن است، پس با استفاده از قفسه‌ها، جعبه‌ها و دراورها، نظم را بر این اتاق حاکم کنید تا بر جلوه‌ی اتاق خود بیفزایید.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۴.۱ / ۵. تعداد نظرات: ۲۹

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.