چگونه طراحان دکوراسیون، اتاق کنفرانس را به محیطی شاداب و الهام بخش تبدیل می کنند؟

9
۰
(۰)
اتاق کنفرانس شرکت ردبول (Red Bull) در مکزیکو سیتی
اتاق کنفرانس شرکت ردبول (Red Bull) در مکزیکو سیتی

اتاق کنفرانس ردبول

این مجموعه مبلمان که شبیه هرچیزی است به جز یک محیط اداری، در واقع اتاق کنفرانس دفتر شرکت ردبول (Red Bull) در مکزیکو سیتی آمریکاست. صندلی هایی شبیه تاب، مبل های بادی بین بگ و کف پوشی شبیه به چمن آنقدر فضا را صمیمانه کرده که کمتر کسی پیدا می شود که برای بیان ایده های خود همچنان احساس ناخوشایندی داشته باشد.

استفاده از رنگ های غیر متعارف در طراحی اتاق کنفرانس

استفاده از رنگ های غیر متعارف در طراحی اتاق کنفرانس

البته اتاق های کنفرانس بدون نیاز به ویژگی های غیرمتعارف نیز می توانند شاد و الهام بخش باشند. در چنین مواردی به راحتی می توان با بازی رنگ ها به شادابی فضای سنگین جلسات افزود و خستگی و کسالت ناشی از آن را کاهش داد. همچنین می توانید با استفاده از پارتیشن های شیشه ای برای شرکت خود یک اتاق کنفرانس شفاف و زیبا بسازید. افزون بر این، هرچه مدیران خود را به کارکنان خود نزدیک تر نشان دهند، تعاملی سازنده تر میان آنها شکل خواهد گرفت.

اتاق کنفرانس شرکت Zamness در بارسلونا

اتاق کنفرانس شرکت Zamness در بارسلونا

اتاق کنفرانس زمنس

در محیط های اداری با دکوراسیون باز، معمولا اختصاص بخشی مجزا برای یک اتاق کنفرانس بزرگ نه با روح این نوع طراحی سازگار است و نه حتی گاهی مساحت موجود و نوع نورپردازی کلی چنین امکانی را فراهم می کند. بنابراین شرکت هایی نظیر Zamness در بارسلونا از دیوارهای شیشه ای برای جداسازی فضای کنفرانس خود استفاده می کنند و مبلمانی که در آن قرار می دهند چندان مقید به مبلمان مخصوص اتاق کنفرانس نیست. همچنین استفاده از رنگ های جسورانه که ویژگی اصلی فضاهای باز اداری است باید در طراحی اتاق کنفرانس نیز همچنان ادامه داشته باشد.

اتاق کنفرانس کوچک شرکت Fairphone

اتاق کنفرانس کوچک شرکت Fairphone

اتاق کنفرانس فِیرفون

ما به ندرت در دکوراسیون اداره‌هایی که در آنها رفت و آمد می کنیم نشانی از طبیعت می‌بینیم. در واقع بسیاری از انسان ها تصور می کنند که محیط جدی کار فضایی برای استفاده از عناصر طبیعی نیست. در حالی که بسیاری از شرکت های بزرگ دنیا نظیر Fairphone در طراحی دفاتر کاری خود از دو عنصر چوب و گیاهان سبز به وفور استفاده می کنند.

این دو عنصر در کنار یکدیگر به خوبی می توانند تعادل و آرامش را در محیط کاری جاری کنند. از این رو، ساختن اتاقک های چوبی به منظور برگزاری جلسات و قرار دادن گیاهان سازگار با محیط های بسته در آن، از ترفندهایی است که طراحان دکوارسیون برای تلطیف اتاق های کنفرانس به کار می گیرند.

اتاق کنفرانس شرکت Autodesk

اتاق کنفرانس شرکت Autodesk

اتاق کنفرانس اتودسک

سال هاست که مدیران و طراحان دکوراسیون های اداری دریافته اند که یکی از راه های افزایش بهره وری کارکنان و تشویق آنها به تعامل بیشتر با محیط کار خود، ایجاد فضایی راحت شبیه به محیط خانه، پارک یا کافی شاپ در دل اداره ها است. پس از این دوره، طرح های جالب و عجیبی برای مبلمان اداری به بازار آمد که وجه اشتراک بسیاری از آنها سرگرم کردن کارکنان و جدا کردن آنها از فضای سرد و بی روح محیط های اداری سابق بود. نظیر آنچه که در اتاق کنفرانس شرکت Autodesk می بینید.

اتاق کنفرانس شرکت WeWork

اتاق کنفرانس شرکت WeWork

اتاق کنفرانس وی ورک

برای ایجاد فضای متفاوت نه نیاز به هزینه های زیاد است و نه مبلمان عجیب و غریب، بلکه خلاقیت بیش از هرچیزی در این مواقع به کار می آید. طیف وسیعی از انسان های امروزی به خصوص جوانان به دکوراسیون کافی شاپ ها علاقه زیادی دارند. فضای غیر رسمی کافه ها به همراه نورپردازی مناسب و مبلمان ساده و بی تکلف شان از جمله موارد مثبتی هستند که مشتریان را به ساعت ها نشستن در این مکان ها دعوت می کنند. وقتی تا این حد می توانیم با چنین دکوراسیونی ارتباط برقرار کنیم چرا از طرح هایی شبیه به آن در اتاق کنفرانس ادارات بهره نگیریم؟ مثل اتاق کنفرانس شرکت WeWork.

وجود نقطه کانونی در اتاق کنفرانس

وجود نقطه کانونی در اتاق کنفرانس

دکوراسیون اتاق کنفرانس نیز نظیر هر فضای دیگری می تواند یک نقطه کانونی داشته باشد. این نقطه کانونی قرار است نگاه ها را به سوی خود جلب کند. در محیط های اداری باز معمولا این نقطه کانونی صندلی ریاست نخواهد بود چراکه در چنین فضاهایی بیش از ریاست، مشارکت و مدیریت موجب پیشرفت کارها می شود. بنابراین نقطه کانونی اتاق کنفرانس به جای یک صندلی در انتهای یک میز مستطیلی، به یک صفحه نمایش بزرگ یا تخته وایت برد منتقل می شود، یعنی دقیقا مکانی که حس تعامل و اشتراک گذاری را افزایش می دهد.

استفاده خلاقانه از دیوار در اتاق کنفرانس برای افزایش تعامل و مشارکت افراد

استفاده خلاقانه از دیوار در اتاق کنفرانس برای افزایش تعامل و مشارکت افراد

تمام بخش های یک اتاق کنفرانس می توانند فضایی برای خلق ایده های متفاوت باشد. جدا از نوع مبلمان، میز و حتی نورپردازی، دیوارها و کفپوش ها هم می توانند روی نشاط و روحیه افراد حاضر در اتاق کنفرانس تاثیر بگذارند. این بخش تا حد زیادی به خلاقیت شما بستگی دارد. برخی شرکت ها نقاشی یا طرح هایی شبیه به نقشه جغرافیا را بر روی دیوار قرار می دهند. برخی دیگر نیز پا را فراتر نهاده و دیوار را در اختیار کارکنان قرار می دهند تا همچون تخته سیاه نظرات، نوشته ها و ایده های خود را بر روی آن بنویسند!

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.