چگونه خانه خود را برای پدیرایی از مهمان آماده کنیم؟

16
۰
(۰)

هنگامی‌ که صحبت از یک خانه آماده استقبال از مهمان می‌ شود با دو مقوله مجزا مواجه ایم. نخست نظم و ترتیب اسباب و وسایل است که ظاهراً معضل بسیاری از خانه‌ های ایرانی است و دیگری فضای مناسب برای نشستن و تحرک افراد که با توجه به کاهش مساحت خانه‌ ها به یکی از چالش‌ های جدی ما بدل شده است اما برای هر دو مشکل راهکارهایی ساده و عملی وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

خانه آماده استقبال از مهمان
خانه آماده استقبال از مهمان

مبل راحت  کوچک

در یک خانه با مساحت کوچک چه راهی برای افزایش فضای مفید خانه وجود دارد؟ دیوار خانه‌ ها که قرص و محکم سر جایشان نشسته‌اند، امکان خرید یک خانه بزرگتر هم که میسر نیست. در نتیجه تنها راه معقولی که به ذهن می‌ رسد خرید وسایلی با ابعاد مناسب و بهینه برای دکوراسیون داخلی است اما برخلاف آنچه تصور می‌ کنید وسایل جمع و جور مترادف با راحتی کمتر نیستند. قرار نیست هر مبل و صندلی با ابعاد کوچک شما را در هنگام نشستن با مشکل مواجه کند.

آنچه در یک مبل از اهمیت بالایی برخوردار است راحتی است و این راحتی با جنس و فرم نشیمن و تکیه‌ گاه ارتباط بیشتری دارد. وجود دسته‌ های پهن و مرتفع یا پایه‌ های حجیم اگر چه زیباست اما الزامی نیست و همواره به‌ راحتی یک مبل منجر نمی‌ شود بلکه بیشتر جنبه‌ دکوراتیو دارد که اساساً برای خانه‌ هایی با مساحت محدود نه‌ تنها مناسب نیست و جلوه خود را به‌ خوبی نشان نمی‌ دهد که به دلیل عدم تناسب با فضا رفت و آمد را هم مشکل می‌ کند. با این وصف اگر منزلی کوچک دارید از همان ابتدا به دنبال مبل‌ هایی با فضای نشیمن مناسب اما دسته و پایه‌هایی جمع و جور باشید تا با چینش پر تعداد آنها فضای بیشتری را برای نشستن فراهم کنید. توجه به این نکته ساده هم موجب رضایت شما از دکوراسیون داخلی می‌ شود و هم ارتباط گرم و صمیمانه‌ ای را در جمع‌ های دوستانه خلق می‌ کند.

خانه آماده استقبال از مهمان
خانه آماده استقبال از مهمان

پاف نشیمنی چند منظوره

مشکل کمبود فضای نشیمن در خانه‌ ها گاهی تنها با انتخاب مبل‌ های مناسب و بهینه حل نمی‌ شود. در واقع این مشکل تنها برای خانه‌ های کوچک نیست. حتی خانه‌ هایی با مساحت مناسب هم عمدتاً با مشکل فضا و رفت و آمد رو به رو هستند. با نگاهی به این منازل یک وجه مشترک در میان تمام آنها مشاهده می‌ شود وجود بیش از حد وسایل! در واقع ما بدون توجه به فضایی که در اختیار داریم دائماً در حال خرید اسباب و لوازم دکوراتیو هستیم. جدا از مبل و میز ناهارخوری، میزهای عسلی و جلومبلی نیز از لوازم دست و پاگیر خانه‌ ها محسوب می‌ شوند که گاهی در تعداد زیاد آنها را خریداری می‌ کنیم. به‌ ظاهر چاره‌ ای هم برای رفع مشکل آنها به ذهنمان نمی‌ رسد و حذف آنها از دکوراسیون داخلی نیز چندان عملی و معقول نیست. پس چاره چیست؟

خلاقیت! از دید روانشناسی انسان در هنگام سختی و مشکلات خلاق می‌ شود. ما نیز هنگامی‌ که با خانه‌ هایی کوچک مواجه شدیم و چاره‌ ای برای کاهش اسباب و لوازم آنها و افزایش فضای مفید نیافتیم پاف را یک راه‌ حل جالب و مناسب دیدیم. بگذارید کمی از تنوع صحبت کنیم. ساختار و قالب لوازم موجود در خانه معمولاً ثابت است. مبل‌ها، میزها و کمدها همگی ساختاری مشابه هم دارند. حال تصور کنید حضور وسایلی با ظاهری متفاوت تا چه میزان در ذوق و نشاط شما تأثیر می‌ گذارند و توجه شما و دیگران را به خود جلب می‌کنند؟ تا چه میزان در میهمانی‌ ها و جمع‌ های دوستانه درباره آنها صحبت می‌ شود؟ با این وصف در سال‌ های اخیر خلاقیت و نوآوری برای ساخت محصولاتی با ظاهری متفاوت در دستور کار طراحان مبلمان و میز و صندلی‌ها قرار گرفت. با این وجود گاهی قیمت بالا یکی از معضلات محصولات دکوراتیو نوآورانه است اما پاف محصولی است که در عین زیبایی، خلاقیت و حس نشاطی که به همراه دارد از قیمت مناسبی برخوردار است اما چرا پاف؟

تصور کنید وسیله‌ ای در اختیار دارید که می‌ توانید روی آن بنشیند یا دراز بکشید، هنگام مطالعه و نشستن روی مبل پای خود را بر روی آن بگذارید، در جمع‌ های دوستانه و صمیمی خود یا مهمانان بر روی آن بنشینید و یک گروه نزدیک به هم تشکیل دهید و هنگام پذیرایی از آن به‌ عنوان یک میز عسلی یا جلومبلی استفاده کنید. گذشته از تمام اینها می‌ توانید به تعداد زیاد، در تنوع رنگ بالا و با قیمت مناسب آن را خریداری کنید. تمام این وظایف از عهده یک پاف برمی‌آید!بنابراین به‌کارگیری پاف در دکوراسیون داخلی علاوه بر حل مشکلات فضا و افزایش فضای نشیمن شادی و نشاط زیادی به ارتباطات شما با میهمانان می‌ بخشد.

خانه آماده استقبال از مهمان
خانه آماده استقبال از مهمان

چه میز ناهارخوری برای چه فضایی؟

قرار نیست همواره قید خرید یک میز ناهارخوری را بزنید. قرار هم نیست تنها میزهای گران‌ قیمت و بزرگ جلوه زیبایی به منزل شما ببخشند. ساختار و فرم تنها بخشی از جلوه‌ ای است که اسباب و لوازم به محیط می‌ دهند. بخش دیگر تناسب ابعاد آنها با مساحت محیطی است که در آن قرار می‌ گیرند. برای یک خانه با مساحت کم نبود میز ناهارخوری یعنی کلافگی برای پذیرایی از مهمانان. در مقابل خرید یک میز بزرگ نیز مترادف است با هزینه بالا و دردسرهای جا به جایی و رفت و آمد. اما می‌توان با خرید میزهایی ساده به همراه صندلی‌ هایی کوچک این مشکل را تا حدودی حل کرد. شاید از خود بپرسید صندلی و میز ناهارخوری کوچک از جلوه‌ ای که انتظار دارید برخوردار نیست اما به شما توصیه می‌ کنیم زیبایی را با رنگ و فرم میز و صندلی احیا کنید. در دکوراسیون مدرن اصولاً خبری از لوازمی با شکل و فرم پیچیده نیست پس به‌ راحتی می‌ توانید با استفاده از محصولاتی با تنوع رنگ مناسب و فرم نوآورانه زیبایی را به خانه خود بیاورید.

خانه آماده استقبال از مهمان
خانه آماده استقبال از مهمان

با بی‌نظمی در خانه چه کنیم؟

تنها بخشی از عدم آمادگی ما به وسایل و چیدمان آنها ارتباط دارد و بخشی دیگر به بی‌ نظمی یا به‌ هم‌ ریختگی فضای نشیمن و اتاق‌ ها بازمی‌ گردد. کتاب‌ هایی که در سر جای خود نیستند و لباس‌ هایی که از در و دیوار و صندلی آویزانند عمده مشکل ما هنگام سر رسیدن مهمان سرزده است. اما راه‌ حل چیست؟ چاره کار تغییر نگرش و عادت‌ های روزمره ماست. اصلاً نگران نباشید قرار نیست یک‌ شبه با نظم و ترتیب شوید بلکه تنها باید در فضاهای مشخصی از خانه شلخته و بی‌ انضباط باشید. برای این کار کافی است سبدهایی در اتاق‌ ها و حتی در فضای نشیمن قرار دهید و وسایلی که فعلاً حوصله چیدن و جا دادن آنها در کمدها را ندارید به داخل آنها بیاندازید. چندان مهم نیست کتاب باشد یا توپ، دسته بازی باشد یا لباس، کیف باشد یا دسته‌ کلید و موبایل. حسن این کار جا به جایی سریع آنها در هنگام سر رسیدن مهمان سرزده است. از سوی دیگر جا دادن آنها نیز آسان‌ تر می‌ شود و از همه مهمتر به‌ راحتی وسایل گمشده خود را در این سبدها پیدا می‌ کنید. این سبدها یا سایر وسایل نظم دهنده به جزئی از دکوراسیون شما تبدیل خواهند شد و محیط را از به هم ریختگی و شلختگی خارج می کنند.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.