چگونه «اینترنت اشیا» به حوزه مبلمان وارد می شود؟

5
۰
(۰)
اینترنت اشیا
اینترنت اشیا

اینترنت اشیا چیست؟

شاید بهتر باشد در ابتدا تعریف اتحادیه بین ‌المللی مخابرات از این پدیده را هم بخوانیم، این اتحادیه می‌ گوید «اینترنت اشیا زیرساختی جهانی برای جامعه اطلاعاتی است که بر اساس فناوری ‌های ارتباطی و اطلاعاتی دارای قابلیت تعامل‌پذیری از طریق اتصال اشیا، خدماتی پیشرفته به ما ارائه می‌ دهد.» از این تعریف پیچیده که بگذریم، امروز شرکت ‌های بیشتر و بیشتری به دنبال‌ وارد کردن اینترنت اشیا در سیستم‎ها و فرایند هایشان هستند. از شناسایی مدل ‌های کسب و کاری تا پخش تولیدات و مدیریت تجربه کاربری.

اینترنت اشیا

اینترنت اشیا

اینترنت اشیا و تصمیمات مدیریتی

یکی از تحقیقات اخیر مجله مشهور فوربز نشان داده که ۴۵ درصد از مدیران اجرایی در نظر دارند که اینترنت اشیا را در سطحی بالا یا بسیار بالا به شرکت‌ های خود وارد کنند اما فقط ۲۱% از آن‌ها به شکل مستقیم از این تکنولوژی ‌ها استفاده می‌ کنند. وقتی راهکارهای اینترنتی اشیا به سطوح کارخانه‌‎ای وارد می‌ شوند، تاثیری بسیار بزرگ بر کیفیت می ‌گذارند.

اینترنت اشیا

اینترنت اشیا

اینترنت اشیا و تجارت آنلاین

در کنار حوزه بهینه سازی تولید، اینترنت اشیا در حوزه مدیریت زنجیره‎ تامین و ذخایر هم تاثیرات بسیار گسترده ‌ای دارد. در همین نظرسنجی ۶۴% شرکت‌ کنندگان گفتند که مدیریت کلی ذخایر اولویت شرکت ‌هایشان است. مثلا شرکت آمازون در سال ۲۰۱۲ سیستم «کیوا» را خرید که شامل ربات‌ های هوشمندی بود که فرایند اسکن و انتخاب محصولات را کاملا اتوماتیک می کردند.

این ربات ها کارآمدی انبارها را بالا بردند و هزینه عملکرد حدود یک پنجم کاهش پیدا کرد و آمازون در سال ۲۲ میلیون دلار جلو افتاد. همچنین در حوزه مدیریت و ردگیری منابع و سرمایه‌ ها هم اینترنت اشیا به شرکت هایی با سرمایه گسترده کمک کرد منابعشان را ردگیری و پیگیری کنند و از سلامت آن ها مطمئن شوند. اینترنت اشیا در زمینه تصمیم‌‍ گیری ‌های مالی و ایجاد تجربه کاربری هم به استارتاپ ‌ها و شرکت های حوزه تکنولوژی کمک‌ های زیادی کرده است.

اینترنت اشیا

اینترنت اشیا

اینترنت اشیا در دنیای مبلمان، دکوراسیون و طراحی داخلی

این پدیده هنوز در مرحله رشد است، در بعضی از صنایع دارد جای خودش را باز می‌کند و به نیرویی پیشران تبدیل می‌ شود. در صنعت مبلمان اولین تاثیرات اینترنت اشیا در فرآیند تولید و طراحی دیده می شود. در حالی که این صنعت به شکلی تاریخی، پدیده های جدید و تغییرات فناوری را دیرتر از بقیه حوزه ها پذیرفته، می شود امیدوار بود این ترند جدید به پیشرفتش کمک کند.

اینترنت اشیا در ماشین‌های سی‌ ان سی و دیگر ابزار های ساخت مبلمان

سی ان سی یا ماشین های کنترل کامپیوتری، ماشین های تراش و فرزها وقتی برای اولین بار به صنعت ساخت مبلمان وارد شدند، در آن انقلاب بزرگی ایجاد کردند. حالا با ورود اینترنت اشیا، این ابزارها کامپیوتری شده و کنترلشان توسط انسان آسان تر و خلاقانه تر خواهد بود. این ابزارها امروز بسیار پاسخگو و دارای قدرت برقراری ارتباط متقابل هستند. اپراتورها حالا می توانند طراحی ها را راحت تر از همیشه ویرایش کنند و اگر اشتباهی رخ داده آن را تصحیح کنند. همچنین با اضافه شدن واقعیت افزوده، مدل های واقعی آسان دیده می شوند و کل فرایند سریع تر پیش خواهد رفت.

اینترنت اشیا

اینترنت اشیا

اضافه شدن حسگرها در تمام فرایندهای ساخت مبلمان

نه تنها تکنولوژی های اینترنت اشیا در مبلمان تحولی در ساخت و تولید ایجاد کرده، بلکه تعیین می کنند که بهتر است چه ویژگی هایی در محصولات وجود داشته باشند. مشتری ها مبل و تختخواب هایی می خواهند که ضربان قلبشان را ردیابی کند و فر گازهایی که بتوانند آنلاین مواد اولیه غذا سفارش دهند. حالا شرکت های ساخت وسایل و مبلمان منزل در تلاش هستند با این نیازهای تازه و مدرن سازگار شوند. از طریق سیستم ها و حسگرهای هوشمند امکاناتی به وسایل خانه می داده می شود که پیش از این وجود نداشته است. این یعنی این روزها حتی وسایل ساده ای مثل صندلی های غذاخوری حسگرها و آداپتورهای بی سیم دارند که کمکشان می کنند به سیستم هوشمند خانه متصل شوند.

کاهش پسماند

وقتی تولیدکنندگان مبلمان در فرایندهای ساختشان از اینترنت اشیا کمک بگیرند، می توانند به شکلی تقریبا ایده آل با فلسفه نیاز مشتری هماهنگ باشند. با توجه به تواناییاینترنت اشیادر رونمایی از اطلاعات پنهان و کیفیت دهی به تجربه های روزمره، حالا آسان تر از همیشه هزینه های اضافی و بی مورد حذف می شوند و پسماند کاهش پیدا می کند. این یعنی برای رسیدن به محصولی که مورد نیاز و توجه مشتری است، دیگر چندین محصول در فرایند آزمون و خطا ساخته نخواهد شد و همه طراحان و مهندسان مستقیم به سراغ محصول اصلی می روند.

منبع: خوگرنیوز

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.