چهار آیین نظافت بهاری معروف جهان

8
۱
(۱)
سال جدید قمری چینی
سال جدید قمری چینی

سال جدید قمری چینی و آیین «نینیابات»

سال نوی چینی طبق تقویم گرگوری و بسته به هلال ماه، از اواخر ژانویه آغاز می‌شود و تا اواسط فوریه ادامه دارد. به دلیل تاثیر ماه، به آن سال نوی قمری هم گفته می‌شود. احتمالا شنیده‌اید هر سال، سالِ حیوانی خاص است که در رژه‌های محله‌های چینی سراسر دنیا نمایش داده می‌شود، اما این تازه قسمت کوچکی از این سال نو است. برخلاف سال نوی بیشتر مردم دنیا که شامل خوردن غذاهای سنتی، نوشیدن و تماشای تلویزیون است، سال نوی چینی رسم‌ورسوم خاص خودش را دارد.

نظافت پیش از سال نوی چینی

نظافت پیش از سال نوی چینی

حین جشن گرفتن سال نو در چین، اولین روز سال نو به عنوان پایان زمستان تلقی می‌شود، بنابراین تشریفات نظافتی که قبلش انجام می‌شود در واقع نظافت بهاری است. نقل قولی کانتونی می‌گوید:‌ «کثیفی را در روز نینیابات بزدایید». نینیابات بیست‌وهشتمین روز ماه دوازدهم است. (تقویم چینی‌ها هم مانند تقویم ما ۱۲ ماه دارد.) اما معمولا آیین نظافت پیش از اولین روز سال جدید انجام می‌شود. تمیز کردن خانه آن را عاری از بدشانسی‌های سال گذشته و آماده برای خوش‌شانسی‌های پیش رو، در سال جدید می‌کند. بیشتر مردم از این فرصت برای رنگ کردن خانه و تعمیر چیزهای خراب استفاده می‌کنند. اتاق‌ها باید از ورودی تا مرکز جارو شوند و زباله‌ها به پشت در منتقل شوند. خوش‌شانسی باید از در ورودی وارد شود! ابزارهای نظافت مانند جاروها بعد از تمیزکاری باید کنار گذاشته شوند و در اولین روزهای سال نو استفاده نشوند تا خوش‌شانسی را با خود نبرند.

خانه تکانی

خانه تکانی

نوروز و خانه تکانی

معمولا آغاز سال نو به خصوص در فرهنگ مناطقی که با بهار هم‌زمان است، زمانی است برای تازه شدن. اگر این طور نیست چرا مردم هر سال تصمیمات جدیدی می‌گیرند؟ سال نوی ما که به عنوان نوروز شناخته می‌شود نیز در روز اعتدال بهاری تحویل می‌شود. علاوه بر ما ایرانی‌ها، مردم کشورهای زیادی در خاورمیانه، آسیای مرکزی و سراسر دنیا نوروز را جشن می‌گیرند.

خانه تکانی

خانه تکانی

جالب است بدانید که خانه تکانی هم فقط مخصوص ما نیست و در این منطقه و همه فرهنگ‌هایی که نوروز را جشن می‌گیرند، قبل از سال جدید آیین نظافتی موسوم به خانه تکانی برپا می‌شود که بیش از هر آیین نظافتی دیگری و واقعا به معنای تکاندن خانه است! از گذشته رسم بر این بوده که تمام افراد خانواده درگیر این فرآیند می‌شوند و خانه را زیرورو می‌کنند. وسایلی که ممکن است در طول سال تمیز نشوند، مانند نقره‌جات، فرش‌ها، مبلمان و … هم در این ایام با وسواس نظافت می‌شوند. بعضی‌ها خانه‌شان را رنگ هم می‌کنند، قدیمی‌ترها برای تازه و معطر کردن هوای خانه، عود می‌سوزانند یا اسپند دود می‌کنند و گل‌های معطر مانند سنبل می‌خرند. خانه تکانی به جز نظافت خانه به روح هم توجه دارد و فرصت مناسبی برای خلاص شدن از گذشته و افکار منفی است.

سان کران

سان کران

سان‌کران

سان کران جشنواره دو روزه‌ایست که در بسیاری از تقویم‌های آسیایی در روز اول سال نو در ماه‌های بهار و در تایلند، در سیزدهم آوریل برگزار می‌شود. جشنواره‌های مشابه که معمولا از یک تقویم تبعیت می‌کنند به نام‌های لائوس و کمبودیا شناخته می‌شوند. تایلندی‌ها از این فرصت فقط برای نظافت خانه‌شان استفاده نمی‌کنند، بلکه تمام عکس‌ها و مجسمه‌های بودایی که در خانه‌ها یا معابدشان هست را هم نظافت می‌کنند. در رژه‌ها مردم به عکس‌ها و مجسمه‌های بودا آب می‌پاشند تا آن را تمیز کنند. معمولا، این آب را با عطر و گیاهان خوشبو ترکیب می‌کنند. به عقیده آن‌ها بناست این آیین نظافت در سال جدید برایشان عافیت و شانس به ارمغان بیاورد.

سان کران

سان کران

در واقع، ریختن آب روی دیگران علاوه بر تمیزی نشان‌دهنده‌ی مهربانی و احترام است، مثل ما ایرانی‌ها که آب را مظهر نور و روشنایی می‌دانیم و معتقدیم آبی که بر زمین بریزد نشان از روشنایی دارد. در تایلند آبی که از مجسمه‌های بودا شره می‌کند را جمع‌آوری می‌کنند و روی سالخوردگان و تارک‌های دنیا می‌ریزند تا آن‌ها را پاکیزه و متبرک کند. اگر در روزهای سان‌کران به تایلند رفتید، آماده باشید که چه بخواهید و چه نخواهید روی شما آب ریخته شود. اخیرا آیین تطهیر به آب پاشیدن با اسپری و تفنگ‌های آبی در خیابان‌ها تبدیل شده. این کار اصالت رسم سابق را ندارد، اما با توجه به گرمای ۴۰ درجه‌ای تایلند در ماه آوریل مردم هم دیگر خیلی به دنبال اجرا کردن عین به عین همان رسوم نیستند و برایشان آب بازی جذاب تر است.

کوئیما دل دیابلو

کوئیما دل دیابلو

کوئیما دل دیابلو Quema del Diablo

همه‌ «نظافت‌های بهاری» در بهار انجام نمی‌شود. بعضی آیین‌های نظافت بزرگ ابتدای سال در فصول دیگری انجام می‌شود. یکی از عجیب‌ترین این آیین‌ها برای کسانی که چیزی درموردش نمی‌دانند، کوئیما دل دیابلو است که ۷ دسامبر و نزدیک به سال نوی میلادی هر سال در گواتمالا برگزار می‌شود. خیلی از مردم گواتمالا سنت‌های کریسمس مثل خواندن سرود، تزئین خانه با ریسه و کاج و هدیه دادن را اجرا می‌کنند. اما اگر در آن حین به گواتمالا بروید، با اتفاق دیگری جز آداب مرسوم کریسمس روبرو می‌شوید. در این تاریخ همه جا مردی با لباس قرمز را می‌بینید که البته بابانوئل نیست. او شیطان است!

کوئیما دل دیابلو

کوئیما دل دیابلو

کوئیما دل دیابلو یعنی «سوزاندن شیطان». مردم گواتمالا اعتقاد دارند شیطان زیر تخت خواب، گوشه‌کنارها و بین زباله‌ها مخفی می‌شود. برای بیرون کردن این پسر ناپاک، باید تمام خانه را تمیز کنند و تل زباله‌ها را بیرون بگذارند. برخی زباله‌ها را آتش می‌زنند و بعضی دیگر ابتدا آدمک کاغذی شیطان با لباس قرمز و ریش سیاه را روی زباله‌ها می‌گذارند و بعد آتش می‌زنند. بعضی شهرها آتش‌بازی‌های کوئیما دل دیابلو جمعی دارند که موسیقی هم پخش می‌شود. چه کسی حدس می‌زد تمیز کردن خانه به چنین ضیافتی ختم شود؟ در این مراسم هم از شر زباله‌ها و هم شیطان خلاص می‌شوند و جز آن روح‌شان هم پیش از شروع تعطیلات پاک می‌شود. تنها عیب این تعطیلات ضررهایی است که دودهای سیاه حاصل از آتش‌بازی به محیط زیست می‌زند.

بیشتر این آیین‌ها فقط به پاکیزگی خانه و محیط اطراف ختم نمی‌شود، بلکه خالی کردن روح و ذهن از افکار منفی، کینه‌ها و دشمنی‌ها هم مورد توجه است. سال نو فرصتی برای شروع تازه است و با فراموش کردن اتفاقات گذشته حال‌مان بهتر می‌شود و می‌توانیم با انرژی مثبت سال را آغاز کنیم.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۱ / ۵. تعداد نظرات: ۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.