چسترفیلد، این مبل راحتی کلاسیک و درعین‌حال مدرن

16
۰
(۰)
مبل راحتی چسترفیلد
مبل راحتی چسترفیلد

اگرچه طراح مبل چسترفیلد به‌طور دقیق مشخص نیست اما احتمالا نخستین طراحی مبل چسترفیلد به اواسط قرن هجدهم باز می‌گردد که توسط فیلیپ استون هوپ انجام‌ گرفته است. ویژگی ظاهری چسترفیلد از همان ابتدا آن را از سایر محصولات متمایز می‌کرد. پشتی کوتاه، دسته‌های مدور و بزرگ و هم راستا با آن و دکمه‌های بزرگی که در تمام قسمت ها به کار رفته اند از مشخصات همیشگی مبل چسترفیلد هستند. البته به‌مرور زمان جزئیاتی در طراحی مبلمان چسترفیلد تغییر کرد اما فرم کلی آن حفظ شد. در کنار ظاهر جذاب چسترفیلد، مورد دیگری که توجه بسیاری را به سمت این کاناپه جلب می‌کند، پارچه‌های باکیفیت و خاصی هستند که زیبایی و شکوه این مبل را دو چندان می‌کند.

استفاده از روکش چرم در مبل چسترفیلد
استفاده از روکش چرم در مبل چسترفیلد

در گذشته پارچه‌های مخمل مات و براق یکی از پر طرفدارترین روکش ها برای مبل چسترفیلد در خانه‌های بزرگ و اشرافی بودند. روکش‌های چرمی نیز در فضای عمومی‌تر یا در سالن‌های نشیمن خانه‌های غیراشرافی مورداستفاده قرار می‌گرفتند. به‌مرور از پارچه‌های کتان و سایر روکش‌ها نیز در تولید مبل چسترفیلد استفاده شد که در نتیجه اقشار دیگر جامعه نیز توانایی خرید این کاناپه را پیدا کردند.

چسترفیلد، این مبل راحتی کلاسیک و درعین‌حال مدرن
چسترفیلد، این مبل راحتی کلاسیک و درعین‌حال مدرن

ویژگی جالبی که مبل چسترفیلد داشت این بود که نمی‌شد آن را به یک فضای خاص متعلق دانست و جایگاهی ثابت برای آن در نظر گرفت. طراحی این مبل به‌گونه‌ای بود که هم برای خانه‌های اشرافی و مجلل مورداستفاده قرار می‌گرفت و هم در دکوراسیون‌های مدرن و معاصر جایی برایش وجود داشت. اگرچه مبل چسترفیلد در دوره‌ای طراحی شد که چیدمان‌های سنتی و مجلل رایج بود اما این بدان معنا نیست که نتوان از چسترفیلد در سبک‌های دیگر دکوراسیون داخلی استفاده کرد. در حال حاضر چسترفیلد پابه‌پای تحولات دکوراسیون داخلی پیش می‌آید و واضح است که در آینده نیز با تغییراتی اندک می تواند همچنان پابرجا باقی بماند.

مبل چسترفیلد در دکوراسیون لوکس
مبل چسترفیلد در دکوراسیون لوکس

مبل چسترفیلد در دکوراسیون لوکس

اگرچه مبلمان چسترفیلد در ذات خود ویژگی و جذابیت‌های یک محصول باشکوه و مجلل را دارد، اما درعین‌حال قابلیت تطبیق با سایر سبک‌ها را نیز دارد. اگر در دکوراسیون منزل خود از رنگ‌های خیره‌کننده و براق استفاده می‌کنید و تمایل به یک چیدمان مجلل و شلوغ دارید، می‌توانید از مبل چسترفیلد با روکش مخمل براق استفاده کنید. همچنین اگر تمایل دارید تا از زرق‌ و برق دکوراسیون منزل خود بکاهید نیز روکش مخمل مات گزینه‌ مناسب تری به نظر می‌رسد.

مبل چسترفیلد در دکوراسیون داخلی مدرن

مبل چسترفیلد در دکوراسیون داخلی مدرن

مبل چسترفیلد در دکوراسیون داخلی مدرن

همان‌طور که در تصویر روبرو می‌بینید در فضایی با چیدمان مدرن از مبل چسترفیلد استفاده‌شده است. در چیدمان به سبک مینیمال و مونوکروماتیک، همیشه جایی خالی برای قرار گرفتن مبل چسترفیلد پیدا می‌شود. فضایی یکدست با رنگ‌هایی ملایم در کنار کاناپه‌ای با روکش چرم ترکیب فوق‌العاده‌ای به وجود می‌آورد که امروزه در بسیاری از خانه‌ها و کافه‌هایی با سبک مینیمال نیز به چشم می‌خورد.
در چیدمان‌های مدرن که تأکید بر مصرفی بودن و کارآمد بودن اجزای دکوراسیون دارد، استفاده از مبل چسترفیلد گزینه‌ مناسبی است. چراکه در چیدمانی با این اصول، راحتی این کاناپه بیشتر از وجه زیبایی آن مورد اسقبال قرار می‌گیرد.

مبل چسترفیلد در دکوراسیون سنتی

مبل چسترفیلد در دکوراسیون سنتی

مبل چسترفیلد در دکوراسیون سنتی

در خانه‌های ایرانی هنوز همدکوراسیون سنتیمورد استفاده قرار می گیرد که از آن به‌عنوان دکوراسیون کلاسیک نیز یاد می‌شود. شاید به نظر استفاده از مبل چسترفیلد در چیدمان سنتی خوشایند نباشد و ناهماهنگی و آشفتگی به وجود آورد. اما باید بدانید که یکی از بدیهی‌ترین کاربردهای مبل چسترفیلد در چیدمان‌های کلاسیک و سنتی است. رنگ هایی نظیر قهوه‌ای و کرم در دکوراسیون سنتی بسیار مشهود است و چه چیز بهتر از یک کاناپه‌ چسترفیلد با روکش چرم قهوه‌ای یا کرم و با روکش جیر یا مخمل با این ترکیب هماهنگ می شود؟

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.