چرا صندلی شکسته نماد صلح است؟

12
۵
(۱)
صندلی شکسته در میدان ملل
صندلی شکسته در میدان ملل

صندلی شکسته چیست؟

۱۸ اوت سال ۱۹۷۷ بود که معاهده منع استفاده از مین های ضد نفر امضا شد. این معاهده که به نام پیمان اتاوا یا پیمان منع استفاده از مین هم شناخته می شود، برای واداشتن کشورها به حذف مین از تسلیحات جنگی بود. در همان زمان برای تشویق ملت ها به امضای معاهده و استفاده نکردن از مین، نهاد غیردولتی هندیکپ اینترنشنال (Handicap International) یا موسسه بین‌المللی معلولان به مجسمه ساز سوئیسی دنیل برست (Daniel Berset) سفارش ساخت صندلی شکسته ای را داد تا توجه افراد را به قربانیان مین جلب کند.

صندلی شکسته روبه‌روی دره پرچم ها

صندلی شکسته روبه‌روی دره پرچم ها

نتیجه ساخت یک صندلی با ۱۲ متر ارتفاع و وزن ۵,۵ تن با پایه ای شکسته بود. این مجسمه در میدان ملل مقابل مقر سازمان ملل در ژنو قرار گرفت. از آنجا که این نماد باید با کامیون های مخصوص به محوطه منتقل می شد و با استفاده از دو جرثقیل سرهم می شد از دو قسمت مجزا ساخته شد. طراح این اثر دینل برست اهل شهر بین بود و نجاری به نام لوئی جنیو و مهندسی به نام توماس بوچی به او در ساخت این اثر کمک کردند. در ابتدا بنا بود این مجسمه فقط سه ماه در این محل قرار گیرد اما به قدری مفهوم مورد نظر طراح را به خوبی منتقل کرد که به نماد تبدیل شد و اکنون تقریبا بیست سال است که در میدان ملل ایستاده است.

صندلی شکسته نمادی از صلح

صندلی شکسته نمادی از صلح

نقش صندلی شکسته در پیمان اتاوا

موسسه هندیکپ اینترنشنال در این پروژه تنها نبود و موسسات دیگری در این زمینه همکاری کردند تا مطمئن شوند کشورهای عضو سازمان ملل پیمان اتاوا را امضا می‌کنند. برای مثال سازمان «مبارزات بین‌الملل برای ممنوعیت مین های زمینی» که به خاطر تلاش برای عملی شدن معاهده اتاوا، همان سال برنده جایزه صلح نوبل شد.

پیمان اتاوا سال ۱۹۹۹ اجرایی شد و علی رغم تلاش‌های موسسه هندیکپ اینترنشنال و سازمان های دیگر همه کشورها این پیمان را امضا نکردند. تا امروز ۱۶۲ کشور این معاهده را امضا کرده اند اما ۳۴ کشور باقی مانده که غیبت شان قابل توجه است: آمریکا، روسیه و چین.

صندلی شکسته

صندلی شکسته

صندلی شکسته و تسلیحات خوشه ای

مالکیت این کار تا سال ۲۰۰۴ در دست مجسمه ساز، دنیل برست بود تا آن را به موسسه هندیکپ اینترنشنال منتقل کرد. سال ۲۰۰۵ برای نوسازی میدان ملل، صندلی برداشته شد و برای برگشت دوباره آن بحث و جدل فراوانی شد. اما در آخرین لحظه با حمایت افراد متعددی از صندلی شکسته که حالا شهرت جهانی پیدا کرده بود، به میدان بازگشت و سرجای قبلی روبه روی دره پرچم ها قرار گرفت. وقتی صندلی در مارس ۲۰۰۷ به میدان ملل بازگشت، موسسه هندیکپ اینترنشنال تصمیم گرفت نیروی نمادین این اثر را این بار در حمایت از ممنوعیت تسیلحات خوشه‌ای به کار گیرد و گسترش دهد. پیمان اسلو در دسامبر ۲۰۰۸ تسلیحات خوشه ای را ممنوع کرد.

صندلی شکسته در میدان ملل

صندلی شکسته در میدان ملل

آوریل ۲۰۱۶ هندیکپ اینترنشنال تصمیم گرفت به حضور این اثر هنری معنایی تازه دهد. صندلی شکسته در حال نمادی از این باورها است:
  • فریادهای ناامیدانه اما موقر غیرنظامیان که با هر نوع سلاح نظامی آسیب دیده اند و تعهد ایالات متحده برای حمایت از آن ها و نجات قربانیان.
  • باور بلندپروازانه ای که شهروندان و قانون گذاران را ملزم می‌کند به صورت مداوم افراد، خانواده ها و جوامعی که آسیب دیده یا ضعیف شده اند و در درگیری ها ثبات شان را از دست داده اند را همراهی کنند تا دوباره توان خود را به دست آورند و آنچه را حق شان بوده پس بگیرند.
مجسمه شکسته هم زمان نماد شکنندگی و قدرت، ناپایداری و ثبات و خشونت و عزت نفس است. حضور آن در میدان ملل و روبه روی دفتر سازمان ملل در ژنو به هرکسی اجازه می دهد درمورد مسئولیت شخصی برای قبول نکردن و عمل کردن اظهار نظر کند و واکنش نشان دهد.
اعتراضات در میدان ملل

اعتراضات در میدان ملل

ایران دومین کشور آلوده به مین

ورودیسازمان مللمحل اعتراضات صلح طلبانه است و به بیشتر دیده شدن صندلی شکسته هم کمک می کند. امروزه دیدگاه های صلح طلبانه در سایه این صندلی شکسته دیده و شنیده می شوند. فعالان اجتماعی اعتراضات خود را در شکل‌های مختلف مثل سکوت یا ترانه بیان می کنند. صندلی شکسته نیز نمادی از تلاشی است که اثر ماندگار داشته و بدون صداهای هم‌نوا و کوشش خستگی ناپذیر به دست نمی‌آمد.

گفتنی است با وجود موفقیت های کسب شده در زمینه حذف مین های زمینی کار دشواری است و هر سال اخبار مجروح یا کشته شدن هم وطنان خودمان در شهرهای مختلف گواه این ادعاست. ایران دومین کشور آلوده به مین در دنیاست و پیش بینی می شود حدود ۱۶ میلیون مین عمل نکرده هنوز باقی مانده باشد. سال ۲۰۱۵ مین های زمینی چیزی حدود ۶۴۶۱ نفر را در سراسر جهان کشته یا مجروح کردند که نشان دهنده رشد ۷۵ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۴ بود. طبق کمپین بین المللی منع استفاده از مین بودجه پاکسازی زمین های مین گذاری شده هر سال کمتر می شود و هنوز زمین های زیادی برای پاکسازی باقی مانده است. چهل و دو هزار کیلومتر مربع از خاک ایران نیز آلوده به انواع مین است.

منبع: خوگرنیوز

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۵ / ۵. تعداد نظرات: ۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.