چراغ های خیابان در لس آنجلس توریست جذب می کنند!

19
۵
(۱)
پروژه روشنایی شهری شامل چه چراغ هایی است؟
پروژه روشنایی شهری شامل چه چراغ هایی است؟

پروژه روشنایی شهری شامل چه چراغ هایی است؟

این نورپردازی شهری شامل ۲۰۲ چراغ خیابانی است که به شبکه توزیع برق نزدیک به همین مکان وصل است. بیشتر چراغ ها از خیابان های هالیوود، گلندیل و آنهایم به این بلوار آورده شدند. ۱۶ مدل متفاوت از چراغ های خیابانی در این مجموعه وجود دارد که غالبا برای خیابان ها و محله های خاص به کار می رفتند. مدل چراغ خیابانی برادوی رُز (Broadway Rose) که بزرگ ترین و شکیل ترین چراغ این مجموعه به شمار می رود دارای ۶ لامپ است. این سبک در مرکز شهر لس آنجلس کاربرد داشت و تعداد کمی از این سبک نیز هنوز در برخی خیابان ها قابل رویت هستند. شیشه های این چراغ ها از سه شکل گرد، بلوطی شکل و مخروطی شکل تشکیل می شوند. همچنین ۳۰۹ لامپ ال ای دی این مجموعه از انرژی خورشیدی تغذیه می کنند. این لامپ ها از غروب خورشید تا سپیده دم صبح روشن باقی می مانند و تنظیم ساعت خاموش و روشن شدن آنها توسط یک زمان سنج انجام می شود.

چراغ های روشنایی شهری از کجا آمده اند؟

چراغ های روشنایی شهری از کجا آمده اند؟

چراغ های روشنایی شهری از کجا آمده اند؟

کریس بردن این مجموعه را مسیر ورودی رسمی موزه بلوار ویلشایر می داند: «به مدت ۴۰ سال از کنار این چراغ ها می گذشتم و همیشه فکر می کردم می شود چنین مجموعه ای در شهر شکل بگیرد؟» بردن در دسامبر سال ۲۰۰۰ بدون این که ایده خاصی در سر داشته باشد، سعی کرد لامپ های کنار خیابان را جمع آوری کند و در ۷ سال بعد نیز به جمع آوری آنها ادامه داد. بردن هر کدام از دو لامپ اول را به قیمت ۸۰۰ دلار خریداری کرد. سپس توانست تعداد دیگری از این لامپ ها را از جف لووین و مجموعه داری به نام آنا جاستیس خریداری کرد. وقتی مجموعه روشنایی های بردن بیشتر شد اولین بار آن ها را با نام «لاشه های لامپی» به نمایش گذاشت.

به نمایش در آمدن روشنایی شهری

به نمایش در آمدن روشنایی شهری

به نمایش در آمدن روشنایی شهری

بردن در اواخر سال ۲۰۰۳ برای نصب تعداد ۱۰۰ چراغ در گالری گاگوسیان (Gagosian Gallery) در نیویورک مذاکره کرد اما به دلیل هزینه سنگین نهایتا با عملی نشد. گرچه بردن ۱۴ چراغ را به نمایشگاهی در لندن فرستاده بود، اما هدفش این بود که تعداد بیشتری از این ۱۵۰ چراغ را به صورت مجموعه و در کنار هم نگهداری کند. به همین منظور، تصمیم گرفت که مردم را به تماشای مجموعه چراغ های خیابانی در کنار استودیوی خودش دعوت کند و آن چراغ ها را در دو ردیف در کنار ساختمان استودیویش قرار داد.

در اواسط سال ۲۰۰۶ بود که موزه هنرهای کاربردی مک در وین اتریش و موزه هنر لس آنجلس کانتی تعدادی از این مجموعه چراغ ها را خریداری کردند. کمی بعد مایکل گووان؛ مدیر موزه هنر لس آنجلس کانتی در هوای گرگ و میش به استودیوی بردن آمد و با مشاهده چراغ ها به این نتیجه رسید که این مجموعه روشنایی برای موزه تحت مدیریتش عالی خواهد بود.

روشنایی شهری لوکیشن محبوب کارگردانان

روشنایی شهری لوکیشن محبوب کارگردانان

روشنایی شهری لوکیشن محبوب کارگردانان

روشنایی شهری از زمان نصب در سال ۲۰۰۸ تاکنون به عنوان جذابیت شهری خاصی شهرت یافته است. بر اساس نظر کارشناسان پروژه های شهری «روشنایی شهری» به پربازدیدترین و مشهورترین مکان برای عکاسی در کارولینای جنوبی تبدیل شده است. جایی که پیشتر به دلیل تاریکی شب ها متروک می ماند. ایوان ریتمن نخستین فیلمسازی است که از این مجموعه روشنایی شهری در تصاویر فیلم «بدون تعهد» استفاده کرد. روشنایی شهری در فیلم «شاید کالیفرنیا» به کارگردانی توری آموس و فیلم «روز ولنتاین» نیز مورد استفاده قرار گرفت. این اثر هنری همچنین در تبلیغات گینس و مقاله مجله (Vanity Fair) درباره هنرپیشه های سریال «شادمانی» حضور پیدا کرد. همچنین تعداد بیشماری از عکس های عکاسان آماتور که در اینترنت وجود دارد در کنار مجموعه روشنایی شهری گرفته شده است.

urbanlight#

urbanlight#

نخستین عکس سلفی در کنار روشنایی شهری درست چهار روز پس از نصب گرفته و در سایت عکس و ویدوی فلیکر به نمایش گذاشته شد. گرچه محل این مجموعه برای عکاسی مراسم ازدواج اجاره داده نمی شود اما برخی از عروس و دامادها هم برای عکاسی به اینجا می آیند. مجموعه تصاویر شهروندان لس آنجلس و گردشگران از پروژه روشنایی شهری را می توانید با هشتگ urbanlight# در شبکه های اجتماعی نظیر ایستاگرام پیدا کنید.

chris burden

chris burden

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۵ / ۵. تعداد نظرات: ۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.