پنج رسم زیبای مسلمانان در ماه رمضان

8
۱
(۱)
تبلیغ شادی
تبلیغ شادی

ماه رمضان و رسوم زیبای مسلمانان

در میان اکثر مسلمانان جهان این رسم وجود دارد که با شروع ماه رمضان، مردم حلول این ماه را به یکدیگر تبریک می گویند و نخستین روز آغاز این ماه را گرامی می دارند. ماهی که سرآغاز یک ماه روزه داری، دوری جستن از خوردن و آشامیدن از طلوع تا غروب و کنترل بیشتر بر خشم، حسادت و دیگر رذایل اخلاقی است. در این ماه شاد بودن، محبت کردن و تشویق به خوبی بیش از همیشه بین مسلمانان واقعی رواج دارد. اما همانطور که گفتیم این ماه رسوم نیکو و متفاوتی نیز دارد که برای غیرمسلمانان و یا مسلمانان مناطق مختلف که این آداب در آنجا مرسوم نیست، جالب توجه است.

روشنایی فانوس ها

روشنایی فانوس ها

روشنایی فانوس ها از رسوم زیبای مسلمانان در ماه رمضان

فانوس ها یکی از جذاب ترین دیدنی های مصر در ماه رمضان هستند. در داستان های فولکلور مصر سینه به سینه نقل شده است که مردم ورود معز لدین‌ الله -از خلفای فاطمی- به قاهره در سال ۹۶۹ میلادی را با روشن کردن صدها فانوس به او خوش آمد گفتند. این رسم ادامه پیدا کرد و به بخشی از رسوم زیبای ماه مبارک رمضان در این کشور آفریقایی تبدیل شد.

شلیک توپ به وقت افطار و سحر

شلیک توپ به وقت افطار و سحر

شلیک توپ به وقت افطار و سحر

در برخی شهرهای دنیای عرب رسم شلیک توپ در هنگام طلوع آفتاب و غروب خورشید وجود دارد. این کار از گذشته به صورت سنتی انجام می شد و به می کردند و پایان می داد عادت مردم در ماه رمضان تبدیل شده بود و مسلمانان با شنیدن صدای توپ روزه داری را آغاز ند، اما امروزه به حرکتی نمادین تبدیل شده است.

جشن قرقیعان

جشن قرقیعان

جشن قرقیعان برای کودکان

چهاردهمین روز ماه رمضان به عنوان روز «قرقیعان» در بخش هایی از کشورهای حاشیه خلیج فارس جشن گرفته می شود. در این روز کودکان به دلیل تلاش شان برای روزه گرفتن تا نیمروز، جایزه دریافت می کنند.

در مورد ریشه و معنی کلمهٔ «قرقیعان» اختلاف نظر وجود دارد. اما روایت رایج این است که از کلمه «قرع الباب» به معنی «در زدن» گرفته شده. چون در این روز پس از خواندن نماز مغرب، کودکان لباس های محلی خود را بر تن می کنند، کیسه های طرح دار حمل می کنند و در محله خودشان می گردند و آوازی ریتمیک می خوانند و در خانه ها را برای گرفتن هدیه می زدند. در گذشته به این کودکان خرما، برنج و گندم جایزه می دادند. این مواد برای پختن هریسه که نوعی غذای سنتی قطری است، مصرف می شوند. اما امروزه به کودکان آجیل و شیرینی می دهند.

مسحاراتی ها

مسحاراتی ها

مسحاراتی ها و بیدار شدن به وقت سحر

در بسیاری از کشورهای عربی به افرادی که در ماه رمضان بر طبل می کوبند «مسحاراتی» می گویند. کار آنها قدم زدن در کوچه ها و خیابان ها در هنگام صبح است تا با کوبیدن بر طبل و خواندن نواهای مقدس مردم را برای خوردن سحری و آماده شدن برای روزه داری بیدار کنند.

آیین «پادوسان»

آیین «پادوسان»

آیین «پادوسان» در چشمه های مقدس

در قسمت هایی از کشور اندونزی نیز مسلمانان خودشان را در آب چشمه ها یا چاه های مقدس فرو می برند تا روح و جسم خودشان را قبل از شروع ماه رمضان پاک و منزه کنند. این آیین را «پادوسان» به معنی «پاکیزگی» و «تطهیر» می نامند. طی اجرای این رسم بین بزرگان خانواده نیز غذا توزیع می کنند.

دیگر رسوم زیبای مسلمانان در ماه رمضان

دیگر رسوم زیبای مسلمانان در ماه رمضان

دیگر رسوم زیبای مسلمانان در ماه رمضان

شب بیداری ها و عبادات و بخشیدن بخشی از اموال به نیازمندان به عنوان زکات و مهمانی دادن به وقت افطار نیز از سنت های حسنه ثابت این ماه میان همه مسلمانان است.

منبع: خوگرنیوز

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۱ / ۵. تعداد نظرات: ۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.