پروفسورشهریار عدل، باستان‌شناس و کارشناس تاریخ هنر و معماری ایرانی درگذشت

11
۰
(۰)

او با وجود تحصیلات و زندگی در خارج از ایران اقدامات بسیاری برای حفظ میراث فرهنگی ایران نموده‌است که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به ثبت جهانی ایران اشاره کرد. او که ریاست کمیته بین‌المللی تدوین تاریخ آسیای میانه در یونسکو را به عهده داشت، در سال ۱۹۶۶ در یونسکو طرحی را تصویب کرد مبنی بر اینکه مطالعات و پژوهش در آسیای میانه مدنظر قرار گیرد. ده سال بعد در سال ۱۹۷۶ مجمع عمومی یونسکو طرحی را به نام «طرح تدوین تاریخ تمدن‌های آسیای میانه» تصویب کرد. در آن زمان شش کشور افغانستان، هند، ایران، پاکستان، مغولستان و اتحاد جماهیر شوروی عضو تمام عیار این طرح بودند.

وی نقش عمده‌ای در ثبت جهانی تخت جمشید، چغازنبیل و میدان نقش جهان اصفهان در فهرست میراث فرهنگی جهان یونسکو داشت . عدل بخشی از فیلم‌های بجا مانده از دوران قاجار را از خطر نابودی نجات داد و آنها را برای مرمت و بازیافت به فرانسه برد. در سال ۲۰۰۹ مدال فرهنگ جهانی یونسکو با نام “پنج‌قاره” به ایشان اهدا شد.
از ایشان تا به حال مقالات بسیاری در زمینه تاریخ ایران، هند و آسیای میانه به زبان‌های فارسی، انگلیسی و فرانسه چاپ شده‌است همچین کتاب‌هایی مرتبط با تاریخ و هنر ایران نیز منتشر کرده‌اند که می‌توان از کتاب‌های هنر و جامعه در جهان ایرانی ، تاریخ آغاز عکاسی در ایران ، تاریخ آغاز سینما در ایران و تاریخ قوم نام برد. او همچنین از اعضای تحریه مجله ایرانیکا بوده‌است.
ایشان در ۳۱ خرداد سال ۱۳۹۴ در فرانسه بر اثر ایست قلبی درگذشتند و پیکر ایشان برای تدفین به ایران انتقال داده‌شد.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.