وقتی فیلیپ استارک کفپوشی مدرن طراحی می کند!

10
۰
(۰)
استارک و کفپوش فوربو
استارک و کفپوش فوربو

کفپوش فلوتکسی که اثر استارک است از سه طرح با نام های وورتکس، آرتیست و توآیلایت تشکیل می شود. هر طرح دارای تعدادی رنگ و چهار عنصر مجزاست: طراحی مرکزی، طراحی حاشیه راست و چپ و طراحی خنثی و تقریبا ساده. همه این عناصر به شکل ورقه‌ دو متری که به صورت دیجیتالی چاپ شده است، ارائه می شوند و در حالی که قابلیت استفاده به صورت طرح های تکی را هم دارا هستند، زیبایی واقعی هر کدام از این طرح ها در روش های متنوعی است که دو یا چند عنصر را می توان با هم ترکیب کرد تا طراحی های کفپوش دراماتیک خلق کرد.

استارک می گوید: «وقتی یک هتل طراحی می کنید، پول فراوانی هزینه می کنید اما هرگز بودجه کافی برای محدوده هایی مانند راهروها و سالن ها وجود ندارد. سیستم طراحی فلوتکس کمک می کند تا از فاجعه جلوگیری کنید. این سیتم به منزله خدمت بزرگی برای متخصصان و معماران است چون این اثر طراحی تقریبا آماده است. البته کاملا آماده نیست. دوست ندارم دیگران در پروژه من همکاری کنند. حدس می زنم دیگران هم علاقه ای برای همکاری با من ندارند، اما این موضوع نوعی حق انتخاب است.»

طرح فلوتکس

طرح فلوتکس

شرکت فوربو با استفاده از تکنیک های پیشرفته صنعت چاپ دیجیتال به طرح های فلوتکس استارک زندگی بخشیده است. این تکنیک ها ارائه کننده رنگ های زنده و وضوح بالا هستند و دیدن جزئیات هنری که چنین سامانه طراحی را نشان می دهد به راحتی ممکن است. استارک توضیح می دهد: «می خواستم عنصر بشری را به محصولی کاملا تکنیکی منتقل کنم. کل گرافیک و اثر بصری بر نشان دادن حرکت و جنبش متمرکز است. در چنین طرح هایی می توانید احساس کنید که دست های یک نفر از ضربه های قلم‌مو استفاده کرده است و مشاهده می کنید که این اثر توسط انسان خلق شده است نه رایانه. این طرح هنری کاملا استثنایی است چون اثر دست بشر را در هر نقطه از این طرح می بینید.»

طرح وورتکس

طرح وورتکس

طرح وورتکس طوری طراحی شده است که طرز نگاه ما به فضا را متحول کند و بازتابی از رابطه میان آشفتگی و آرامش، ظهور توازن و انتخاب باشد. نقش های جاری و تقریبا خطی در شش رنگ برجسته مجزا مشهود هستند.

طرح آرتیست

طرح آرتیست

طرح آرتیست نیز مفهومی است که بر پایه انتقال از دو بافت بنا شده است و قابل استفاده به صورت تکی و هر دو بافت با همدیگر است در حالی که یک رنگ در رنگ دیگر محو می شود. نقش کفپوش بازتابی از علائم مجزا در بوم نقاشی هنرمند است که بیننده را به صورت بصری درگیر می کند و ارائه کننده نمایی مجزا برای تمایز میان طراحی داخلی یک ساختمان است.

طرح توآیلایت

طرح توآیلایت

توآیلایت، طرح مورد علاقه استارک است که بازی با نور، سایه و رنگ است. این طرح دو جنبه قوی و تکمیلی دارد: یکی روشنایی و نور شبیه جواهر است و دیگر سایه ای از حباب های تیره و عمیق است. این نمایش شب و روز در حالتی انتقالی ادغام می شود که انرژی و تاثیرگذاری را خلق می کند و وضعیتی را به وجود می آورد که می تواند به طور همزمان فضاها را از هم جدا و به هم متصل کند.

رنگ و فضا

رنگ و فضا

شرکت فوربو، فضای بازی را در اختیار استارک گذاشت تا با این سه طرح جدید که از یکدیگر و دیگر طرح های فلوتکس بسیار متفاوت هستند، کار کند. استارک می گوید: «وقتی می خواهید با من کار کنید، نمی خواهید تلاش کنید که مرا کنترل کنید چون خودم هم نمی توانم خودم را کنترل کنم. هرگز به من گفته نشده که چه کاری انجام بدهم؛ بنابراین، شرکت فوربو می دانست که باید انتظار اثری جدید و اصیل را از من داشته باشد و این وضعیت با طرح اصلی فلوتکس تفاوت دارد. این طرح ارائه کننده نقش ها و امکانات متعدد همچنین ترکیب ها و رنگ های متنوع است. با داشتن کاتالوگ فلوتکس می توان ظرف چند دقیقه به خلق اثری جدید پرداخت که هم جالب و تکنیکی است و هم به قیمتش می ارزد.»

کفپوش طراحی شده توسط استارک

کفپوش طراحی شده توسط استارک

استارک به رغم نداشتن تمایل به همکاری در زمینه کفپوش‌های متعارف از ساخت فنی، امکانات بهداشتی و شاخصه های اجرای کفپوش فلوتکس که کفپوش منحصر به فرد شرکت فوربو به شمار می رود، خوشش آمد و به راحتی برای همکاری در این زمینه اعلام آمادگی کرد. این طراح می گوید: «فلوتکس نوعی کفپوش هوشمند و محصولی به شدت تکنیکی است که نیازهای واقعی را برآورده می سازد. از این جزئیات تکنیکی خوشم می آید. در این کفپوش در هر متر مربع ۷۰ میلیون فیبر به کار می رود؛ بنابراین، وقتی روی آن می ایستید انگار در حال پرواز هستید! خارق العاده است. این همان نسل جدید کفپوش با عناصر بافتنی و تجهیزات عایق صداست که فرش نیست. به خاطر اثری که این محصول می تواند بر محیط زیست بگذارد نیز تحت تاثیر قرار گرفتم.»

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.