وقتی سقف خانه ها و سنگفرش خیابان با هم یکی می شوند

17
۰
(۰)
تاریخچه روستای ماسوله
تاریخچه روستای ماسوله

تاریخچه روستای ماسوله

قدمت روستای زیبای ماسوله به یک هزار سال پیش برمی‌گردد. در آن سال‌ها، مردم از شهر‌های مختلف ایران به این روستای خوش آب و هوا کوچ می‌کردند. ابتدا مردم محلی ماسوله در شش کیلومتری این روستا زندگی می کردند، اما ناگهان طاعون در سرتاسر ایران و مناطق شمالی گسترش یافت و مردم برای رهایی و مصون ماندن از این بیماری مسری به ناچار به روستاهای مجاور مهاجرت کردند. روستاهای باقی‌مانده نیز با شیوع بیماری کم کم به یک گورستان دسته جمعی تبدیل شدند.

مردم محلی از وجه‌تسمیه ماسوله روایت‌های متفاوتی نقل می‌کنند. بعضی از مردم معتقدند که این روستا در جوار کوهی به نام «ماه سالار» قرار دارد، و بعضی می‌گویند واژه ماسالا به معنی «ماه کوچک»، ریشه ماسوله است. بعضی دیگر نیز بر این باورند که ماسوله از ترکیب دو کلمه «ماس» به معنای کوه و «اوله» به معنای بلند این چنین نام گرفته‌است.

 تجارت مردم روستای ماسوله

تجارت مردم روستای ماسوله

تجارت مردم روستای ماسوله

از گذشته تجارت در ماسوله بسیار اهمیت داشته و قلب تپنده روستا بازار آن بوده است. یکی از مهم‌ترین محصولات بازارش صنایع دستی است. ماسوله هنرمندان زیادی را به خود دیده‌است، از جمله زنان توانمندی که با دستان معجزه‌گرشان آثار هنری سنتی و صنایع دستی زیبایی خلق می کنند. مثل ِگره‌چینی که در این تکنیک با چوب‌های خشک و نازک، سبد و وسایل دیگری بافته می‌شود، ساخت پنجره‌هایی که با مشبک های چوبی و شیشه‌های رنگی مزین شده‌‌اند، تولید ظروف سفالی با طرح و نقش‌های زیبا که با رنگ آبی فیروزه‌ای نگارگری شده‌اند و همچنین عروسک‌های کاموایی زیبا که با دستان دختران روستایی جان گرفته است.

معماری روستای ماسوله

معماری روستای ماسوله

معماری روستای ماسوله

از لحاظ اقلیمی، قرارگیری این روستا در ارتفاعات دامنه رشته کوه البرز با زمستان‌های بسیار سرد و سیلاب‌های همیشگی شرایط زندگی را سخت می‌کند. همین ویژگی‌های اقلیمی سبب شده که ساکنان گذشته ماسوله با خرد و بینشی که داشتند دست به ایجاد بافتی پلکانی بزنند. موضوعی که مورد تایید مطالعات دانشمندان معاصر نیز قرار گرفته است. با این وجود شاید اگرمعماراندر قرن بیست و یکم با این چالش روبرو بودند، چنین فکر و ایده‌ای به ذهنشان خطور نمی‌کرد.

معماری روستای ماسوله

معماری روستای ماسوله

روستای ماسوله با معماری سنتی و زیبا در ژرف طبیعت مه‌آلود رشته کوه، چشم‌انداز بدیعی آفریده است. خانه‌های این روستا از دو قسمت زمستانه و تابستانه تشکیل شده‌اند. به قسمت زمستانی خانه‌ها در زبان محلی، «سومه» می گویند. سومه اتاق کوچکی است که اغلب در انتهای خانه قرار می‌گیرد. ظروف مسی قرار گرفته روی طاقچه‌ها در گرداگرد همه سومه‌ها دیده می‌شوند و حس اصالت را در این خانه‌ها زنده می‌کنند. این خانه‌ها علاوه بر قسمت زمستانه، قسمت تابستانه نیز دارند. قسمت تابستانه خانه یا اتاق پیشخوان، اغلب با پنجره‌های چوبی و شیشه‌های رنگی تزیین شده‌است. همچنین در پشت بام بعضی از خانه‌ها اتاقی است که در زبان محلی به آن « برج» می‌گویند. برج هم اتاق تابستانه است.

معماری روستای ماسوله

معماری روستای ماسوله

خانه‌های روستای ماسوله طوری ساخته شده‌اند که هیچ گونه اتلاف انرژی در آن‌ها رخ نمی‌دهد، بیشترین جذب گرمای خورشید و کمترین هدر رفت حرارت و نور را دارند. معماری خانه‌های ماسوله‌ با محیط زیست و طبیعت اطرافش منبطق است. همچون تمام معماری‌هایی گذشته در ساخت بناها از مواد و مصالح بومی استفاده شده است. چوب، خشت و سنگ مصالح خانه‌های ماسوله هستند که با شیبی ۶۰ درجه بالا رفته‌اند. سنگ‌های مقاوم طبیعیِ دیوارها و ستون‌های خانه‌ها که به «دیوار کوه» معروف است، در برابر زلزله مقاوم هستند.
هوشمندی روستاییان در معماری
هوشمندی روستاییان در معماری

هوشمندی روستاییان در معماری

در معماری هوشمندانه‌ این روستا، خانه‌ها از یک فضای دنج و خصوصی به یک مکان عمومی تبدیل شده‌اند. تمام پشت‌بام‌ها به حیاط و باغ و یا خیابان‌ها و محل عبور و مرور روستاییان بدل شده‌اند. راه‌پله‌های شگفتی با کوچه‌های باریک، تراس خانه‌ها را بهم متصل کرده است. در کنار هر پله رمپی وجود دارد که برای جابجایی چرخ دستی و حمل کالاها بسیار کاربرد دارند. یکی از جالب‌ترین قوانین روستای ماسوله، ممنوع بودن تردد اتومبیل در آن است. به خاطر وجود همین قانون نانوشته است که مردم روستا و گردشگران با خیال آسوده در خیابان‌ها و کوچه‌های روستا قدم می‌زنند. این قانون در پاکی هوای روستا نیز بسیار موثر است.

شهری بمانند معماری روستا ماسوله

شهری بمانند معماری روستا ماسوله

شهری بمانند معماری روستا ماسوله

گرچه در شمال غربی لیبی شهری قدیمی به نام «قادس» وجود دارد که ساختمان‌ها و سقف‌هایشان بهم متصل و از این جهت کمی به ماسوله شبیه است، اما طراحی ومعماری روستای ماسوله همانندی در دنیا ندارد و منحصر به خودش است.

در ایران همیشه سقف‌ها یا پشت‌بام‌ها نقش پررنگی در تعامل و ارتباط دوستانه میان مردم به ویژه در روستاها داشته‌اند و روستای ماسوله هزار سال است که با این خصیصه گردشگران فراوانی را به خود جذب می‌کند. گردشگران و سازمان ملی گردشگری کشور بارها به یونسکو درخواست داده‌اند که این روستا در فهرست میراث جهانی به ثبت برسد.

به امید اینکه روستا زیبا و دیدنی ماسوله که مثل آن در جهان نیست، به ثبت جهانی برسد.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.