هنگام خرید مبل به این نکات توجه کنید!

61
۲.۳
(۶)

با توجه به اینکه معمولا خرید مبل مستلزم صرف وقت و انرژی و هزینه است و حاصل کار نیز برای چند سال همراه و همنشین خانواده خواهد بود به ذکر نکاتی می پردازیم که می تواند این خرید را آسان تر و نتیجه را مطلوب تر کند. مبل چرمی بهتر است یا مبل پارچه ای؟ شاید این از اولین سوال هایی باشد که خریدار با آن مواجه است.

در موقع انتخاب رنگ مبلمان به این که رنگ غالب دکوراسیون شما فانتزی، گرم یا سرد است نیز دقت کنید. این مورد بیشتر به روحیه شما بستگی دارد و باید این نکته را بدانید که رنگهای فانتزی برای برخی افراد زود خسته کننده می شوند و معمولا بعد از مدتی دلمان می خواهد که رنگ مورد نظر را تغییر دهیم ولی رنگهای سرد و رنگهای گرم از لحاظ بصری در مدت زمان طولانی قابل تحمل تر هستند.

در خرید مبلمان منزل باید این نکته مهم را لحاظ کنیم که مبلمانی خریداری کنیم که حتما ارگونومیک باشد، درمبلی که اصول ارگونومیک در آن رعایت شده باشد هنگام نشستن روی مبل کف پاهای شما باید کاملا روی زمین قرار بگیرد. هنگام نشستن روی مبل و صندلی نباید خیلی داخل آن فرو بروید. مبل مورد نظر باید در قسمت گودی کمر برآمده باشد یا چند کوسن در آن منطقه قرار گرفته باشد تا از ستون فقرات پشتیبانی کرده و شکل بدن را هنگام نشستن در حالت درست حفظ کند.
انتخاب از میان این دو بیش از سلیقه به سبک زندگی شما بستگی دارد. برای مثال کسانی که عادت دارند به جای استفاده از میز ناهارخوری درحالی که روی مبل و کاناپه مقابل تلویزیون نشسته اند غذا را میل کنند مسلما مبل چرمی مناسب تر از مبلمان پارچه ای است چون در مبلمان پارچه ای تکه های غذا در میان بافت پارچه فرو می رود و همچنین رطوبت به راحتی جذب مبل می شود و پاک کردن مایعات به سختی انجام می شود. اگر در خانه فردی مبتلا به آسم یا آلرژی دارید انتخاب مبلمان پارچه ای چندان مناسب نیست. این نوع مبل ها گرد و غبار و آلودگی های زیادی به خود جذب می کنند و می توانند به محل زندگی حشرات حساسیت زا تبدیل شوند. استفاده تمیز و بهداشتی از مبلمان پارچه ای دقت و حوصله زیادی را می طلبد و باید به صورت مستمر مبل ها با جاروبرقی تمیز شوند تا گرد و غبار در بخش های داخلی مبل نفوذ نکند.
معمولا باید رنگ و جنس پارچه مبل با رنگ پرده‌ها و فرش منزلتان ست شود، ست بودن لزوما به این معنی نیست که اجزای مختلف دکوراسیون باید همرنگ باشند یا از میان یک طیف رنگی انتخاب شوند. بر اساس الگویی که شما انتخاب کرده اید رنگها می توانند متضاد یا مکمل یک دیگر و درعین حال زیبا باشد. مهم این است که حاصل کار چشم نواز و هماهنگ جلوه کند. وقتی به انتخاب رنگتان فکر می کنید علاوه بر این هماهنگی و هارمونی یادتان باشد اگرعلاقه زیادی به تمیز کردن وسایل خانه ندارید یا وقتش را ندارید نباید پارچه‌های روشن انتخاب کنید مخصوصا تا زمانی که کودکانتان بزرگ‌تر نشدند بهتر است از رنگهای تیره استفاده کنید.

یکی از نکات مهم در خرید مبلمان، فوم و اسفنج به کار رفته در داخل مبل است. باید دقت کنید که فوم‌ها از نوع سرد باشند یا اگر به جای فوم در ساخت مبل از اسفنج استفاده شده، اسفنج‌ها ۳۰کیلویی باشند. بد نیست بدانید نوعی از فوم به نام فوم گرم در بازار به‌کار می‌رود که درمدت زمانی بسیار کوتاه قابلیت خود را از دست داده و در اصطلاح می‌خوابد.اما از کجا بفهمیم فوم استفاده شده در مبل سرد است یا گرم؟ یکی از راه‌های ساده برای تشخیص این موضوع این است که بعد از فشار وارد کردن به فوم سرد، فوم خیلی زود به حالت طبیعی خود بازمی‌گردد اما فوم گرم بعد از تحمل فشار با کمی تأخیر به حالت طبیعی خود برمی‌گردد. اگر هم از مبلی خوشتان آمده که در آن از اسفنج استفاده شده حتما دقت کنید که اسفنج ۳۰یا ۳۵کیلویی باشد. این نوع اسفنج‌ها سفت و قابل شست‌و‌شو هستند و با گذشت چند‌ماه از خرید مبل شکل و شمایل خود را از دست نمی‌دهند.

ابعاد مبلمانی که می خواهیم خریداری کنیم چگونه باید باشد؟ این سوالی است که در هنگام خرید به ذهن همه خطور خواهد کرد ، ارتفاع استاندارد کفه مبل و صندلی از زمین برای افراد بالغ بین ۴۳ تا ۵۰ سانتی متر است. ابعاد صندلی باید طوری باشدکه هنگام نشستن و تکیه دادن روی آن حداقل فشار را در قسمت پشت و ناحیه گردن داشته باشیم. زاویه کف صندلی با قسمت پشتی حدودا باید ۱۰۰ درجه باشد و ارتفاع پشتی صندلی هم به طور متوسط ۶۴ سانتی متر در نظر گرفته شود تا بدن در بهترین وضعیت قرار بگیرد.
حتما قبل از خرید به فنرهای مبل دقت کنید .فنر‌ها خاصیت ارتجاعی دارند بنابراین به محض اینکه از روی مبل بلند می‌شوید باید به حالت اولیه خود برگردند. فنرهای مبل باید دارای انعطاف کافی باشند. به این معنا که زیاد از حد فرو نروند و در عین حال نرم باشند. بهترین کار این است که روی مبل بنشینید و راحتی آن را بررسی کنید. در عین حال به پایه‌های مبل توجه کنید پایه‌ها باید دارای استحکام کافی بوده و تحمل وزن بالا را داشته باشند. پایه‌ها هنگام نشستن نباید بلغزند یا انحنا داشته باشند.
در خرید مبلمان باید یه این نکته توجه داشته باشیم که در مواردی، مواد شیمیایی که در مبلمان، تشک ها و بالش ها به کار می روند کاملا سمی هستند و اثرات بدی روی زنان باردار و کودکان می گذارند. این مواد شیمیایی رشد جسمی و عصبی کودکان را مختل کرده و ممکن است کودکی را دچار کمبود وزن کنند.
مزیت دیگر مبل های چرم این است که گرد و خاک را کمتر به خود جذب می کنند و تمیز کردن آن ها هم بسیار ساده تر است. اگر درخانه حیوان خانگی دارید به این نکته نیز توجه کنید که معمولا حیوانات خانگی علاقه زیادی به مبل های چرمی ندارند و در عوض زمان زیادی را روی مبل های پارچه ای سپری می کنند. پاک کردن مبل پارچه ای از موی این حیوانات بسیار مشکل است اما مبل چرمی را می توان به صورت مستمر و به راحتی با یک دستمال نم دار و تمیز پاک کرد.
درمورد کوسن هایی که روی مبل گذاشته می شود هم باید دقت کنیم که هم از لحاظ رنگ بندی هم از لحاظ روکش ، باید مثل پارچه مبلمان قابل شست و شو باشند همچنین ابر و اسفنج داخل کوسن‌ها هم باید قابل شست و شو باشند. بنابراین کیفیت موادی که داخل کوسن قرار می گیرد هم مهم هستند.
مبل و صندلی که انتخاب می کنید نباید خیلی سنگین باشد اما سبک بودن بیش از اندازه هم نشانه خوبی برای مبلمان نیست چون ممکن هست در ساخت آن از مواد اولیه بی کیفیتی استفاده شده باشد. فریم داخلی مبلمان اهمیت بسیاری دارد.
درهنگام خرید مبلمان باید توجه داشته باشیم که همه اعضای خانواده باید روی مبلمان احساس راحتی داشته باشند، چه کودک و چه افراد مسن خانواده!

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۲.۳ / ۵. تعداد نظرات: ۶

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.