همه چیز درباره فاصله های استاندارد در اتاق نشیمن

136
۱
(۱)

اتاق نشیمن یکی از مهمترین فضاهای هر خانه است چرا که افراد یشتر وقت خود را در این محیط می گذرانند بنابراین طراحان دکوراسیون داخلی در چیدمان این اتاق باید توجه زیادی داشته باشند.
دانستن ابعاد و اندازه استاندارد مبلمان و پیوستگی آن با اتاق می تواند در ایجاد محیطی آرام و دلشین به شما کمک زیادی کند. اولین نکته ای که برای ایجاد یک دکوراسیون زیبا باید بدانید فاصله های استاندارد در اتاق نشیمن است که در این مطلب به آنها اشاره می کنیم. با توجه به این نکات در هنگام چیدمان دکوراسیون اتاق نشیمن یک فضای صمیمی و گرم را برای اعضای خانواده ایجاد کنید. با ما همراه باشید.

فاصله ها در اتاق نشیمن
فاصله ها در اتاق نشیمن

فاصله بین میز جلومبلی و مبل ‌ها

میز جلومبلی میزی است که نقش تکمیل‌کننده را در دکوراسیون داخلی خانه شما ایفا می ‌کند. قاعده کلی فاصله میز جلومبلی با مبل‌ به این صورت است که میز جلومبلی در فاصله ۳۵ تا ۴۵ سانتیمتری در مقابل مبل رو به‌ روی خود قرار می‌ گیرد. این فاصله بهترین مکان مناسب برای قرارگیری میز و استفاده راحت از آن است.

ارتفاع میز جلو مبلی

ارتفاع میزهای جلومبلی تا حد زیادی متفاوت است اما معمولاً برای دسترسی راحت ‌تر به آنها ارتفاع این میزها را نزدیک به مبلمان در نظر می ‌گیرند.

ابعاد و اندازه میزهای جلومبلی به نسبت اندازه مبل ‌ها

معمولاً از لحاظ بصری نسبت میزهای جلومبلی به مبل‌ها باید حداقل ۱/۲ تا ۲/۳ اندازه مبل باشد. از آنجایی که اندازه ‌گیری دقیق غیرممکن است هنگام خرید کافی است در نظر داشته باشید که اندازه میز جلومبلی کمی بیشتر از نیمی از اندازه مبل باشد.

فاصله ها در اتاق نشیمن

فاصله استاندارد بین فضاهای نشستن در اتاق نشیمن

معمولاً چیدمان مبل یا صندلی در دکوراسیون داخلی باید به گونه ای باشد که نه خیلی از هم فاصله داشته باشند و نه خیلی نزدیک به هم باشند. معمولاً فاصله محل نشستن را برای ایجاد یک محیط صمیمی نه بیشتر از ۳ متر و نه کمتر از ۱ متر در نظر می ‌گیرند. همچنین چیدمان مبل ها در کنار هم باید به صورتی باشد که افراد هنگام گفتگو به راحتی صدای هم را بشنوند که این فاصله معمولاً ۱متر است. این قاعده در مورد مبل های دو یا سه نفره اجرا نمی شود ولی فاصله بین سایر مبل ها با این مبل های چند نفره بهتر است رعایت شود.

مسیر حرکت بین مبلمان ‌ها

یکی از مهمترین اصول چیدمان در دکوراسیون داخلی اتاق ‌های نشیمن توجه به چینش مبلمان‌ است. چینش و قرارگیری مبلمان‌ باید به صورتی باشد که فضایی بدون مانع برای عبور ایجاد کند. معمولاً عرض این مسیر حرکت را بین ۷۰ تا ۹۰ سانتیمتر در نظر می ‌گیرند.

فاصله ها در اتاق نشیمن

مساحت استاندارد فرش‌ ها در اتاق نشیمن

یکی از مهمترین عناصر مورد استفاده در اتاق نشیمن فرش ‌ها هستند. به کار بردن فرش در دکوراسیون داخلی خانه قواعد و اصول کلی استانداردی دارد. به این صورت که فرش‌ های مورد استفاده در دکوراسیون خانه هرگز نبایند کمتر از ۱۵سانتیمتر از دیوار فاصله داشته باشند. بهترین فاصله فرش ‌ها از دیوار در اتاق‌ های بزرگ ۶۰ سانتیمتر و همچنین همین فاصله در اتاق ‌های کوچک از ۳۰ تا ۴۵ سانتیمتر متغیر است. فرش‌ های مورد استفاده در اتاق ‌ها باید به ‌اندازه‌ ای باشند که دو  پایه جلوی مبل بر روی فرش قرار گیرد، فرش و مبل به هم متصل شوند و اتاق نشیمن شما را یکپارچه نشان ‌دهند.

فاصله ها در اتاق نشیمن

ارتفاع تابلوها و آثار هنری بر روی دیوار

نصب آثار هنری در دکوراسیون داخلی هم مانند موارد بالا از اصول و قاعده خاصی پیروی می کند. آثار هنری و تابلوها باید با توجه به قد افراد خانه نصب شوند. معمولاً در دکوراسیون داخلی تابلوها را در حدود ۱۴۵ سانتیمتر از کف نصب می ‌کنند اما اگر تابلوها را در فضایی مانند اتاق نشیمن نصب می کنید که افراد بیشتر برای نشستن استفاده می ‌کنند بهتر است در ارتفاع کمتری قرار گیرد چرا که بهتر است با سطح چشم افراد نشسته هماهنگ شود. این اندازه حدوداً ۷۵ سانتیمتر بالاتر از ارتفاع صندلی است.

فاصله ها در اتاق نشیمن

ارتفاع تلویزیون

در دنیای امروز تلویزیون جایگاه خوبی در همه خانه ‌ها پیدا کرده است و معمولاً بهترین جایگاه را در محیط خانه برای قرار دادن این جعبه جادویی در دکوراسیون اتاق نشیمن در نظر می ‌گیرند. موارد گوناگونی در نصب تلویزیون باید رعایت شود که از جمله این موارد رعایت ارتفاع تلویزیون است. مرکز صفحه نمایش تلویزیون از پایین ترین ارتفاع صندلی باید ۷۵ سانتیمتر فاصله داشته باشد.

فاصله ها در اتاق نشیمن
فاصله ها در اتاق نشیمن

فاصله تلویزیون نصب شده بر روی دیوار تا مبل

دومین نکته ‌ای که برای نصب تلویزیون باید رعایت شود فاصله تلویزیون نصب شده بر روی دیوار تا مبل است. فاصله و اندازه تلویزیون ‌ها تا حد زیادی متغیر است و این بستگی به ابعاد و اندازه خود تلویزیون دارد و با توجه به سلیقه شخصی افراد این فاصله تنظیم می ‌شود. به طور متوسط فاصله تلویزیون و صندلی از قاعده کلی پیروی می کند به این صورت که برای به دست آوردن بهترین زاویه دید تلویزیون باید در ارتفاع خط دید افراد در حالت نشسته قرار بگیرد و سر بیننده هم سطح تلویزیون باشد. معمولاً فاصله بین تلویزیون و مبلی که بیننده نشسته است ۱/۵ برابر اندازه قطر صفحه نمایش است و این فاصله می ‌تواند فاصله دیواری که تلویزیون بر آن نصب شده تا صندلی ‌ها باشد.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۱ / ۵. تعداد نظرات: ۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.