همه‌چیز در مورد طراحی صحنه گتسبی بزرگ

18
۵
(۱)
صحنه‌ای از فیلم گتسبی بزرگ
صحنه‌ای از فیلم گتسبی بزرگ

بازسازی لذت پساجنگ با طراحی صحنه

باز لورمن کارگردان گتسبی که همسر کاترین است او را وا داشته بود عصاره و تجمل آن دوره‌ی زمانی را طوری بازسازی کند که برای مخاطبان مدرن امروزی قابل درک باشد. به گفته‌ کاترین: «باز تمایلی نداشت گتسبی بزرگ را مدرن کند. بلکه، او می‌خواست مخاطبان مدرن بفهمند دنیای گتسبی چه‌قدر در زمان خودش مدرن بوده. نمی‌خواست با لنز نوستالژیک به قضیه نگاه کند. بلکه می‌خواست آن حرکات دیوانه‌وار را به تصویر بکشیم و به سمت آینده حرکت کنیم.»

این حرکت به سمت آینده و احساس آزادی بود که دهه‌ بیست غرّنده را تسخیر کرده بود. در جهان پساجنگ، گتسبی، دیزی، جی، تام و حتی نیک کروی در قلمروی انحطاط مطلق و درخشش که آزادی برای لذت بردن از لحظه را در سال‌های پسا جنگ ارائه می‌کرد، زندگی می‌کنند. مسئولیت خلق این دیوانگی کم و کوچک نبود. تیم ۴۲ صحنه طراحی کردند و ۱۴ هفته برای ساخت، رنگ‌آمیزی و چیدمان عمارت نمادین جی گتسبی صرف کردند.

در ادامه نگاهی انداخته‌ایم به صحنه‌های محبوب از گتسبی و قطعات چشمگیر مبلمان این دکوارسیون:

اتاق نشیمن تام و دیزی

اتاق نشیمن تام و دیزی

اتاق نشیمن تام و دیزی

در یک صحنه از فیلم با نور و گرمایی که از پنجره‌ی اتاق نشیمن تام و دیزی می‌تابد، نیک کروی وارد اتاق می‌شود و درجا با نور ممتاز دنیای آن‌ها غسل داده می‌شود. لوسترهای ردیف شده در سقف راهرو، ثروت ساکنان به طرز دردناکی آشکار می‌شود. دوران آرت دکو به سبک مجلل معروف است. طراحان آن دوره از چوب‌های کم‌نظیر، طرح‌های هندسی و خطوط نرم در مبلمان استفاده می‌کردند. جوردن و دیزی در گرما روی مبل بزرگ کرم‌رنگ سوئیت لم داده‌اند که در اینجا تاثیری فوق‌العاده دارد چرا که در آن زمان بسیار مد بود و با صندلی‌های دسته‌دار و کاناپه هماهنگ است.

ست مبلمان لیر

ست مبلمان لیر

این ست مبلمان آرت دکوی مجلل کرم با کاناپه‌ خیلی بزرگ و صندلی دسته‌دار فندقی حال‌وهوای قدیمی دارد و همچنان در بازگشت آرت دکو به خانه‌های امروزی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مبلمان مخمل صورتی

مبلمان مخمل صورتی

زنانه و دراماتیک کردن فضا کاری است که کاترین با ست مبلمان مخمل صورتی که با فرش کرم طرح هندسی ترکیب شده به فیلم آورده است. ایده‌ای که شکوه میزبان را به رخ می‌کشد.

مبلمان قرمز مخفی گاه

مبلمان قرمز مخفی گاه

خلوتگاه مخفی تام و میرتل

ثروت بی‌حد و شکوه عمارت‌های تام و گتسبی تناقض شدیدی با خیابان‌های متروک و خاک‌آلودی دارد که در آن می‌رانند تا به خلوتگاه مخفی تام و میرتل برسند و پس از آن فضای سوت و کور است، که این دکوراسیون مجلل بیشتر احساس امینت را منتقل می‌کند.

مخفی گاه تام و میرتل

مخفی گاه تام و میرتل

چیدمان قرمز پررنگ و مخمل این صحنه اتفاقاتی رمانتیک و البته به مراتب خطرناک‌تری از صحنه‌ی قبل را نمایش می‌دهد. فضا کوچک و به‌هم‌ریخته است و سقف کوچک آرت دکو در تضاد با لوسترهای شیشه‌ای آویزان از عمارت تام است که چشم مخاطب را روی خود متمرکز می‌کند.

لوستر

لوستر

لوسترهای آویز فرانسوی که از راهرو آویزان شده‌اند تاثیری آنی بر بیننده می‌گذراند و حتی حس خلوتگاهی مخفی را برای اتاق نشیمن تداعی می‌کنند.

دیزی تنها و مغموم

دیزی تنها و مغموم

خشونت در هتل پلازا

در یکی از صحنه‌های پرآب‌وتاب فیلم، گروه در هوای خفقان‌آور دور هم در هتل پلازا جمع شده‌اند و در گرمای طاقت‌فرسای تابستان نیویورک تام و گتسبی جدال لفظی می‌کنند و تنش بالا می‌گیرد. کاترین مارتین می‌گوید در تحقیقات آن‌ها درمورد این دوره مشخص شد که پلازا جایی بوده که «هرکسی می‌توانست با دیگری ملاقات کند». صاحبان فعلی پلازا با فیلم‌سازان همکاری کردند و به آن‌ها اجازه دادند از لوگوی رسمی‌شان در فیلم استفاده کنند. کاترین میگوید در این صحنه تغییراتی دادند تا فضا را برای فیلمبرداری مناسب‌تر کنند. مثلا تخته‌های چوبی در فیلم بسیار تیره‌تر از چیزی بود که در واقعیت می‌بایست باشد تا حس‌وحال تنش و درگیری دربیاید.

دیزی، مورد توجه هر دو مرد، موقع دعوا و جدالشان ناراحت روی صندلی بزرگ عتیقه‌ای لم داده. درحالی که فیلم درمورد عشق مردان به دیزی است، فاش می‌شود که او گیج و مردد شده. در این صحنه او کوچک و کم‌اهمیت به‌نظر می‌رسد و فرورفته در صندلی خیلی بزرگ و بین دعوای مردان در اتاق شبیه کوتوله‌ها شده.

صندلی عتیقه

صندلی عتیقه

صندلی عتیقه قرمز بزرگ که به ظاهر در پلازا برای استراحت عصرگاهی مناسب است، در این صحنه نقش مهمی را ایفا می‌کند و دیزی را در آغوش گرفته و ارتباطش با دنیا به جز مردان را قطع می‌کند.

صحنه‌ای از فیلم گتسبی بزرگ

صحنه‌ای از فیلم گتسبی بزرگ

دوران آرت دکو، دوران موردعلاقه‌‌ی بسیاری از طراحان است که در سال‌های اخیر سبک آن دوباره به دکوراسیون‌ها بازگشته و محبوب شده. وسایل این دوران بی‌آلایش ولی دیدنی هستند. ترکیب چوب‌های کمیاب، مبلمان منحنی و طرح‌های هندسی زاویه‌دار با پایه و اساسی مدرن حس تجملاتی بودن به هر فضایی می‌دهد. هرچه بیشتر از دوران آرت دکو و دکوراسیونش سر دربیاورید، بیشتر عاشقش خواهید شد.

گتسبی بزرگ

گتسبی بزرگ

طراحی صحنه گتسبی منبع الهام برای دکوراسیون آرت دکو

به تازگی مبلمان آرت دکو دوباره باب شده‌است، مبلمانی که در گتسبی بزرگ نمونه‌های مجلل آن را می‌توان دید. کاترین مارتین اسکار طراحی صحنه را برای گتسبی بزرگ دریافت کرده است، چرا که توانست در سال ۲۰۱۳ حس‌وحال دهه‌ ۱۹۲۰ را با این دکوراسیون و صحنه به درستی به مخاطب منتقل کند.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۵ / ۵. تعداد نظرات: ۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.