هفت عامل تعیین‌کننده در دکوراسیون داخلی

9
۰
(۰)
فضای داخلی
فضای داخلی

فضا

فضا یکی از مهم‌ترین اصول طراحی داخلی است. فضا به عنوان پایه‌ای که نقشه‌ی طراحی داخلی روی آن ساخته می‌شود عمل می‌کند. ضمنا لازم است طراح درمورد میزان فضایی که در اختیار دارد، ابعاد و کاربرد این فضا اطلاعات دقیقی داشته باشد. فضا از نظر نام‌گذاری به دو دسته تقسیم می‌شود: فضای دوبعدی که کف و زمین(طول و عرض) را شامل می‌شود و فضای سه‌بعدی که فضای زندگی را تشکیل می‌دهد (طول، عرض و ارتفاع). فضایی که با وسایل و مبلمان پر می‌شود، فضای مثبت و فضا خالی فضای منفی است. توازن میان فضاهای مثبت و منفی باید رعایت شود و زیاد شلوغ کردن فضا یا خالی گذاشتن آن روی این توازن موثر است.

خط در فضای داخلی

خط در فضای داخلی

خط

خطوط فرم‌ها و اشکال را شکل می‌دهند و مسئول ایجاد حس هارمونی، تضاد و وحدت در فضای زندگی هستند (که این سه مورد از قواعد طراحی داخلی است). خطوط خستند که شکل‌ها را تعریف می‌کنند و به‌سان راهنمای بصری برای فضای داخلی عمل می‌کنند. خطوط به صورت عمده به سه دسته تقسیم می‌شوند: افقی، عمودی و دینامیک. خطوط افقی ساختارهایی مثل میزها، صندلی‌ها و تخت‌خواب‌ها را تزئین می‌کنند و خطوط عمودی در پنجره‌ها، درگاه‌ها و کابینت‌های ایستاده پیدا می‌شوند. خطوط افقی احساس امنیت و حفاظت به فضا می‌دهند درحالی که خطوط عمودی طبیعت آزاد و رها را بروز می‌دهند. خطوط دینامیک یا زاویه‌دار که جهت‌دار هستند گیرایی فضا را افزایش می‌دهند و در ساختارهایی مانند راه‌پله دیده می‌شوند. طراح داخلی باید بداند چگونه این خطوط را برای تعریف فرم‌ها که عنصر مهم دیگری در طراحی داخلی هستند به‌کار گیرد.

فرم در فضای داخلی

فرم در فضای داخلی

فرم

فرم‌ها به‌طور کلی به معنای اشکال هستند، طرح کلی هر شکل سه بعدی در فضا. فرم‌ها می‌توانند با ترکیب دو یا چند شکل ایجاد شوند و کمک دیگر عناصر مانند بافت، طرح‌ها و رنگ‌ها اهمیت شان مشخص می‌شود. فرمی که به خوبی ایجاد شده هارمونی و فرم‌های دیگر برای توازن فضا را پایه‌گذاری می‌کند. دو نوع فرم وجود دارند: هندسی (ساخته دست بشر) و طبیعی (ارگانیک). فرم‌ها همچنین به دو دسته‌ی باز و بسته تقسیم می شوند: فرم‌های باز آن‌هایی هستند که می‌توان به آن‌ها نگاه کرد و فرم‌های بسته با سطحی بسته و احاطه می‌شوند. فهم درست از دو مورد ذکر شده‌ی قبل یعنی فضا و خط برای داشتن فرمی خوب لازم است.

نور در فضای داخلی

نور در فضای داخلی

نور

نور یکی از مشخص‌ترین عناصر طراحی داخلی است. چه طبیعی و چه بشری، بدون نور عناصر دیگر مانند رنگ، بافت و طرح هیچ مفهومی ندارند. نور حس و نقش را به فضای زندگی می‌آورد و همه عناصر دیگر مثل فضا، خطوط و فرم‌ها را بارزتر می‌کند. با جای‌گیری هوشمندانه‌ی درها و پنجره‌ها باید از نور طبیعی محافظت کرد. نور مصنوعی یا ساخته دست بشر به سه دسته تقسیم می‌شود: نور انجام کار، نور تاکیدی و نور حال‌وهوا. نور کار همان‌طور که از اسمش پیدا است شامل منابع نوری مثل آباژورهای روی میز و کنار تخت می‌شود که هدف مشخصی دارند و برای کار مشخصی ایفای نقش می‌کنند. نورهای تاکیدی برای بارز کردن شی‌ای خاص یا نشان دادن اثری هنری، مجسمه و از این دست به کار می‌روند. نور حال‌وهوا یا محیطی به نورهایی اطلاق می‌شود که حس‌وحال به فضای زندگی می‌دهند و همه‌جای خانه را روشن می‌کنند.
رنگ در فضای داخلی
رنگ در فضای داخلی

رنگ

رنگ نیاز به معرفی خاصی ندارد. رنگ‌ها ارتباط بین اشیا و حس‌وحال را ایجاد می‌کنند. رنگ‌ها باید براساس روان‌شناسی و طرز فکر ساکن خانه انتخاب شوند. برای مثال، قرمز انتخابی عالی برای اتاق غذاخوری است و اشتها را تحریک می‌کند و رنگ سبز هم از آنجا که رنگ آرامش و سلامتی است، برای اتاق خواب به کار می‌رود. هر رنگ سه شخصیت متفاوت به نام‌های طیف، ارزش و قدرت دارد. طراح داخلی باید به خوبی از این شخصیت‌ها آگاه باشد تا بتواند تغییرهای اساسی ایجاد کند و رنگ‌ها را نیز ترکیب کند. رنگ‌ها به دو دسته‌ی اصلی و فرعی هم تقسیم می‌شوند که رنگ‌های فرعی خود به دسته‌های سوم، مکمل، مشابه و مونوکروم تقسیم می‌شوند.

بافت در طراحی داخلی

بافت در طراحی داخلی

بافت

بافت اصولا با سطوح سروکار دارد و اینکه سطح باید چگونه به نظر برسد را تعیین می‌کند. بافت به فضای زندگی کشش و عمق می‌دهد و حس/ظاهر و سازگاری سطح را تعریف می‌کند. بافت به دو دسته تقسیم می‌شود: بافت‌های بصری که قابل دیدن هستند و بافت‌های واقعی که هم قابل دیدن و هم قابل لمس هستند. هرچیزی که با پارچه سروکار دارد مانند روبالشی، روتختی و هر پوششی مثل پرده‌ها، رنگ دیوار یا کاغذ دیواری بافت دارد. در طراحی باید بافت قالبی برای تعریف حس‌وحال خانه وجود داشته باشد و در کنار آن بافتی متضاد برای یکنواخت نشدن هم ایجاد شود.

طرح در فضای داخلی

طرح در فضای داخلی

طرح

طرح در کنار رنگ به طراحی داخلی کشش و زندگی می‌بخشد. طرح‌ها داستان خودشان را می‌گویند و عناصر پیوستگی و انتقال آرام را به فضای زندگی اضافه می‌کنند. طرح‌ها می‌توانند از هر شکلی ایجاد شوند و معمولا طرح‌ها جذاب و تکراری را دربرمی‌گیرند. طراحی بته‌جقه طرحی که شکل قطره‌مانند دارد یکی از مرسوم‌ترین طرح‌ها در رنگ دیواری، روبالشی و دیگر سطوح دکوراتیو است.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.