هشت راه برای تزئین دیوار با چیزی به جز قاب عکس!

81
۳.۱
(۷)

۱-استفاده از پارچه‌ها، پتو یا گلیم روی دیوار

هیچ وقت به آویختن پارچه‌ها به دیوار فکر کرده‌اید؟ پارچه‌ نقش‌دار می‌تواند با رنگ، بافت و طرحی که دارد فضای خانه شما را به اصطلاح هنری کند. فضای خالی دیوار پشت کاناپه و مبل و یا تختی که تاج بلند ندارد بهترین محل برای تزئین شدن با پارچه‌های طرح‌دار هستند. طرح‌های سنتی و متقارن که تمرکز را به خود جلب می‌کند از بهترین انتخاب‌ها برای این کار هستند. چرا که با جزئیات زیادشان در عین اینکه سبب می‌شوند چشم به خوبی در تمام سطح دیوار حرکت کند به دلیل نوع تقارنش وحدت را نیز به دکوراسیون میاورد. اساسا وحدت عناصر در عین تکاثرشان از اون موضوعاتی است که سبب می‌شود ذهن به دلیل درک الگوی پیچیدگی احساس خوشایند از آن طرح دریافت کند.

گلیم روی دیوار

پارچه‌ها را چطور به دیوار آویزان کنیم؟

برای این‌کار از قلاب‌ها و میخ‌های کوچک یا پونزها می‌توان استفاده کرد؛ البته این روش برای پرده‌هایی با بافت ضخیم کاربرد دارد، وگرنه با این کار پارچه سوراخ سوراخ می‌شود. برای اینکه پارچه صاف آویخته شود با یک ردیف قلاب آن را به دیوار نصب کنید و گوشه‌های آن را با پارچه بپوشانید.

استفاده از چوب پرده و آویزهای نگه‌دارنده پوستر هم راه مناسبی است. اما اگر به آن‌ها دسترسی ندارید؛ راحت‌ترین کار این است به دوسر یک چوب شیاردار متصل کنیم و سپس این پارچه قاب شده را با بندی زیبا به دیوار بیاویزیم.

چه پارچه‌هایی را به دیوار بزنیم؟

استفاده از ملحفه‌های طرح‌دار

لازم نیست حتما به دنبال پارچه‌های طرح‌دار خاصی باشید. همین ملحفه‌ها و روتختی‌های از دور خارج شده را دریابید. معمولا ملحفه و روتختی‌هایی که ازشان خسته شدیم را در کمد، بقچه‌ها و گنجه‌ها نگه‌ می‌داریم. بار دیگر به عنوان یک شی تزئینی به آن‌ها نگاه کنید. اگر دیوار خالی بزرگی در خانه دارید، آویختن یک ملحفه‌ به دیوار می‌تواند نگاه شخصی را که به اتاق شما وارد می‌شود به خود جلب کند. روتختی‌های سبک هم انتخاب بسیار خوبی برای تزیین دیوار است و کارایی ۲۰ قاب عکس (یا حتی بیشتر!) را دارد.

ما در ایران گنجینه‌ای از گلیم‌ها و قالیچه‌های دستباف داریم. گلیم‌هایی که با طرح‌های ساده و انتزاعی‌ خود بی‌شباهت به آثار مدرن گرافیکی نیستند. شاید هزینه خرید چند تابلوفرش برای تزئین دیوار زیاد باشد اما همین زیبایی را به شکل اصیل‌تری می‌توانیم با گلیم‌ها به خانه بیاوریم.نصب قالیچه و گلیم بر روی دیوار است که ترکیبی از رنگ‌ها و نقش‌ها را بر دیوار می‌آفریند. فقط برای نصب گلیم روی دیوار دقت کنید که قلاب محکمی را انتخاب کرده باشید.

استفاده از ملحفه‌های طرح‌دار

۲- استفاده از انواع بافته‌های سنتی و مدرن

در طول چندین دوره از تاریخ مکرمه‌ها در دکوراسیون مورد استقبال قرار گرفتند و استفاده از آن‌ها در ۱۹۷۰ میلادی به اوج خود رسیده بود. این بافتنی‌های محبوب صدها سال پیش در مناطق مختلفی از به‌کار می‌رفتند. ملکه ماری نیز آن را در قرن ۱۷ به بریتانیا معرفی کرد و در عصر ویکتوریا تکنیک بافت آن مدرن‌تر شد.

امروزه نیز به لطف هنرمندان خلاق، این سبک از تزئینات دوباره مد شده است و در سبک‌هایی که در تزئینات دکورها به جزئیات بیشتری توجه می‌شود، باز هم مکرمه‌های هنرمندانه مورد توجه قرار گرفته‌اند و طرح‌های سنتی با ایده‌های مدرن در هم آمیخته و سبک نویی از تزئینات سنتی-مدرن را پدید آورده است. مکرمه‌ها حلقه‌هایی با تزئین بافتنی هستند که می‌توانند بر روی دیوارها بدرخشند و جلوه‌ای از هنر را به زیبایی نشان می‌دهند. این حلقه‌های زیبا را می‌توان همچون دریم‌کچر‌ها در بالای تخت‌خواب آویزان کرد.

استفاده از مکرمه برای تزئین دیوار

۳- انواع ظروف و سبد

اگر همچنان به‌دنبال ایده‌های ناب تزیین دیوار خانه‌ هستید، سبدهای تزئینی را از یاد نبرید. سبدهای بافته شده با اندازه‌ها و بافت‌های مختلف وجود دارد که با ست کردن آن‌ها در کنار یکدیگر می‌توانید صحنه‌ چشم‌نوازی را بیافرینید. دقت کنید ترکیب انتخابی شما مخلوطی از سایزها، بافت‌ها و رنگ‌های گوناگون باشد. سبدها را می‌توانید هم از جلو و هم از پشتشان آویزان کنید، فقط لازم است پونز یا میخ ریز مناسب را به‌کار ببرید.

انواع ظروف و سبد

استفاده از بشقاب‌های چینی بر روی دیوار از قدیم هم در تزئینات دکوراسین ایرانی جای داشته است. اگر طرح‌های مکمل یکدیگر و با رنگ‌های خیره‌کننده گردهم بیایند می‌توانند زیبایی دیوار خانه شما را دو برابر کند. استفاده از ظروف سفالی و چینی برای تزئین دیوار یک روش سرگرم‌کننده به سبک چینی‌ها نیز هست و به طور کلی ریشه در شرق دارد. ظروف تزئینی بسیار متنوع هستند و با هر سلیقه‌‌ای، چه مدرن و چه سنتی، می‌توان برای تزئین دیوار از آن‌ها استفاده کرد.

استفاده از بشقاب‌ها

۴- انواع اکسسوری

استفاده از انواع اکسسوری و لوازم جانبی پوشاک مانند کلاه و روسری و گردنبند و … بر روی دیوار به خصوص برای اتاق خواب ایده‌ای خوبی است چرا که به نحوی اتاق را شخصی‌سازی می‌کنید و علایق و سلایق خود را در قالب مجموعه‌ای متنوع از اشیاء خاص به نمایش می‌گذارید. اکسسوری‌ها لوازمی مانند کلاه و کیف پول هستند که اغلب کمتر از آن‌ها استفاده می‌کنید و می‌توانید با هنرمندی از آن‌ها برای دکور دیوار استفاده کرد. یک دسته از قلاب‌ها را با همان طرحی که برای آویختن اشیاء تزئینی بر دیوار در نظر گرفته‌اید نصب کنید و کلاه، نقاب، کیف دستی و دیگر اکسسوری‌های خود را بر آن بیاویزید.

کلاه

برای مثال می‌توانید انواع مدل‌های کلاه را جمع‌آوری کرده و روی دیوار نصب کنید. مطمئن باشید این ایده بسیار جذاب است به خصوص برای اتاق خواب! الان بهترین وقت آن است که کلاه‌های عتیقه‌ای را که روزی مد بوده و الان نمی‌توانید آن‌ها را جایی بپوشید، با هنرمندی به دیوار نصب کنید. کلاه‌ها جالب و خیره‌کننده هستند و باعث می‌شوند از تماشای دیوار لذت ببرید. از کلاه‌هایی با رنگ مشابه استفاده کنید و یا اگر می‌توانید آن‌ها را با هم جفت کنید و سبکی متفاوت را داشته باشید.

استفاده از کلاه

روسری

اگر روسری یا دستمال سر با طرح جذاب و هنری دارید، پیشنهاد می‌کنیم آن‌ها را به دیوار نصب کنید چون از دور مانند یک تابلوی زیبا بر دیوار خانه می‌درخشد و هرگاه که تجدید نظر کردید و خواستید آن را در یک مهمانی بپوشید می‌توانید آن را از روی دیوار به سر کنید. اگر هم از خیر سر کردنشان گذشته‌ای می‌توانید داخل یک قاب ثابتشان کنید تا همیشه دیوار با این طرح و رنگ زنده بماند.

استفاده از روسری

۵- تزئینات روستیک و دریایی

برای استفاده از تزئینات روستیک و دریایی، همانطور که در خانه‌های ساحلی و نزدیک به دریا استفاده می‌شود، می‌توانید قاب پنجره‌های قدیمی که رنگ شده‌اند را به دیوار نصب کنید و در فضاهای خالی بین قاب، عکس‌هایتان را بچسبانید. (بهتر است رنگ‌های خنثی را برای رنگ قاب پنجره‌ها انتخاب نکنید که بسیار حوصله‌سربر هستند.) همچنین بهتر است برای ایجاد حال‌وهوای روستیک، از آینه و گیاهان استفاده کنید. استفاده از آینه به فضای اتاق عمق می‌دهد و برای اتاق‌های کوچک نیز بسیار انتخاب مناسبی است. گلدان‌های متفاوت با گل‌های وحشی بالای یک نیمکت چوبی نیز طراوت زیادی به فضاسازی می‌دهد. چگونگی ترکیب این موارد بسته به سلیقه‌ی منحصر به فرد شماست!

با ترکیب رنگ‌ها و فلز دیوارها را تزئین کنیم

یکی دیگر از نشانه‌های سبک روستیک، استفاده از لوازم فلزی تزئینی است؛ می‌توانید تابلویی با یک تایپوگرافی هنری را با رنگ‌های خنثی در ترکیب با فلز (سطل‌های کوچک) و چوب به دیوار نصب کنید. به جزئیات دقت کنید که همین ریزه‌کاری‌هاست که دیوار شما را خاص می‌کند؛ خیلی هم تزئین دیوار را شلوغ نکنید؛ هرچه ساده‌تر بهتر! دیواری با فضای خالی مناسب را انتخاب و فاصله‌ی بین دکوری‌ها را رعایت کنید.

استفاده از یک شلف چوبی شیک و خاص

با نصب یک شلف چوبی بر دیوار و گذاشتن چند شمع بر روی آن، به فضا گرما و ملایمت می‌بخشید. ترکیب چوب و آتش، همانند بخشی از طبیعت است که به فضای خانه شما آمده و یک انتخاب منحصربه‌فرد از سبک روستیک محسوب می‌شود. می‌توانید از شمع‌های بدون شعله نیز استفاده کنید و یا شلف چوبی در نقطه‌ی مرکزی بین دیگر دیوارکوب‌ها نصب کنید.

استفاده از یک شلف چوبی شیک و خاص

استفاده از صدف‌های دکوری

یکی از راه‌های ایجاد آرامش در خانه استفاده از نمادهایی است که ما را یاد خاطرات خوبمان می‌اندازد. بیشتر ما خاطرات شیرینی در کنار ساحل داریم و جمع کردن صدف‌ها را تجربه کرده‌ایم. حالا می‌توانیم روزهای گرم تابستانی را که در کنار ساحل دریا سپری کردیم با نمادی از دریا بر روی دیوار خانه نصب کنیم و یادآور آن روزهای خوش باشیم و از آن لذت ببریم. یک قاب آینه تزیین شده با انواع صدف‌های ساحلی بالای یک ‌میز آنتیک، ترکیب زیبای یک خانه ساحلی را یادآور می‌شود.

استفاده از صدف‌های دکوری

۶- تم هنری

یک ایده‌ هیجان‌انگیز برای دوستداران موسیقی این است که وسایل مرتبط با موسیقی را مانند سی‌دی، گیتار، صفحه گرامافون و… را به عنوان دکور بر دیوار نصب کنند. سازهای موسیقی نیز به قدری جذابیت دارند که اگر تنها آن را بر روی دیوار نصب کنیم جلوه دیوار را دو برابر می‌کنند؛ هرکدام از آلات موسیقی که باشد فرقی ندارد: ترومپت، درام، ساکسیفون و… به‌هرحال برای هیجان‌انگیزتر کردن دیوار خانه وسیله دکوری مناسبی هستند.

امروزه تکنولوژی با سرعت زیادی پیش می‌رود و لوازم جدید جای قدیمی‌ها را می‌گیرند؛ مثلا صفحه‌های گرامافون و فیلم‌های ویدئو و فلاپی‌ها و نوارهای کاست دیگر به نوستالژی تبدیل شده که روزی با آن‌ها خاطره‌سازی می‌کردیم؛ البته هنوز هم می‌توانیم با نصب آن‌ها بر دیوار، یک فضای نوستالژیک بسازیم.

استفاده از صفحه‌های گرامافون

۷-تم ورزشی

توپ‌های تنیس بی‌استفاده و راکت‌های چوبی را که در کناری افتاده‌اند با نگاه دیگری ببینید و به جای اینکه آن‌ها را در گوشه‌ای از کمد بیندازید، یک دکور هیجان‌انگیز از وسایل ورزشی خود بسازید. استفاده از راکت تنیس کاربردهای زیادی دارد مثلا می‌توانید بعد از اینکه آن را دیوارکوب کردید، گوشواره و گردنبند و دستبند خود را از آن آویزان کنید. سیم‌های رشته‌ای که در راکت وجود دارد مانند یک قلاب برای زیورآلات شما محسوب می‌شوند. همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید ایده‌های جالبی را می‌توانید با این دکور ورزشی هیجان‌اگیز خود داشته باشید.

به دیوار خود دقت کنید و بسته به نوع و اندازه دیوارتان تصمیم بگیرید که راکت را عمودی بر دیوار نصب کنید یا افقی بچرخانید. ایده رنگ کردن راکت هم کارتان را متفاوت‌تر جلوه می‌دهد. یک ایده‌ی دیگر این است که سیم‌های داخل راکت را دربیاورید و به جای آن آینه بچسبانید و یک دکور خاص داشته باشید.

استفاده از راکت تنیس

یک ایده خلاقانه ورزشکاری دیگر می‌تواند استفاده کردن از چوب اسکی‌های قدیمی روی دیوار باشد که می‌تواند یک تم زمستانه جذاب را به خانه شما بیاورد. آن‌ها را می‌توانید بالای مبل یا یک کنسول متناسب با چوب اسکی‌ها قرار دهید. یا اگر چوب اسکی‌های جدید دارید می‌توانید از مبلمان‌های اسپورت استفاده کنید و فضا را جوان‌پسندتر کنید. همچنین چوب اسکی را می‌توانید متناسب با شکل دیوار خانه نصب کنید، عمودی، افقی یا به صورت مورب. این یک انتخاب مدرن برای دکور دیوار خانه شماست.

استفاده از چوب اسکی برای تزئین دیوار

۸- گیاهان سبز

تزئین دیوار با گیاهان یک ایده جذاب دیگر است. از گیاهان آپارتمانی و یا گیاهانی که نیاز به خاک و نور زیادی ندارد (مانند ساکولنت‌ها) استفاده کرده و یک محیط با طراوت در گوشه‌ای از خانه خود دست‌وپا کنید. می‌توانید با نصب کردن به حالت رشته‌ای و در کنار هم، جلوه‌ی آن‌ها را بیشتر کنید. ایده دکور گیاهی برای دیوارهای آشپزخانه هم بسیار جذاب‌تر است. می‌توانید گیاهان را در کنار بشقاب‌های تزئینی که بر روی دیوار است نصب کنید.

گیاهان مورد علاقه‌تان را خوب بشناسید و با دیوارکوب کردن آن‌ها هر روز با دیدنشان احساس خوب و باطراوت بودن کنید. می‌توانید گلدان‌های زیبایی هم برای گیاهانتان انتخاب کنید و آن را با قلاب از دیوار آویزان کنید، یا بر روی دیوارهای خالی و بی‌روح خانه شلف‌های چوبی بگذارید و گیاهانتان را بر روی این شلف‌ها قرار دهید و رنگ چوب را با سبزی گیاهان در کنار هم بر روی دیوار به نمایش بگذارید.

ااستفاده از گیاه

می‌توانید با استفاده از مفتول هم آویز گلدان درست کنید. برای مثال مفتول‌های مقاوم را به صورت عمودی و افقی بر روی هم قرار دهید و مربع‌هایی را ایجاد کنید و داخل این مربع‌ها حلقه‌هایی برای نصب گلدان‌ها بر روی دیوار نصب کنید تا گلدان‌ها را نگه دارد و یک باغچه کوچک بر روی دیوار خود درست کنید.

به جای استفاده از گلدان‌های سفالی و سنگین بر روی دیوار می‌توانید گلدان‌های پارچه‌ای زخیم درست کنید. پارچه‌ها را پانچ کرده و ریسمان محکمی از آن رد کنید. سپس ریسمان را با قلاب به دیوار نصب کنید و گلدان‌های فانتزی و خلاقانه‌ای را داشته باشید.

نهایتا گفتنی است در تزئین دیوار محدودیتی وجود ندارد. مجسمه‌های دیواری نیز راهی ساده برای افزودن زیبایی بصری و ظرافت زیبایی‌شناسانه به دکوراسیون است. مجسمه‌های دیواری تنوع بسیاری دارند و شما می‌توانید با سبک خانه و سلیقه خودتان آن‌ها را انتخاب کنید. استفاده از احجام تزئینی سه بعدی و برجسته، حال‌وهوای مدرن به خانه‌ شما می‌آورد. خودتان هم می‌توانید این دکورها را با کمک تخیل و هنرتان درست کنید و دیوار خانه را به نمایشگاهی از آثار هنری تجسمی تبدیل کنید.

مجسمه‌های دیواری

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۳.۱ / ۵. تعداد نظرات: ۷

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.