هانس وگنر طراح مبلمان دانمارکی و نقش او در صنعت مبلمان

13
۳
(۲)
هانس وگنر طراح مبلمان دانمارکی و نقش او در صنعت مبلمان
هانس وگنر طراح مبلمان دانمارکی و نقش او در صنعت مبلمان

هانس وگنر (Hans Wegner) در سال ۱۹۱۴ در جنوب دانمارک متولد شد. او از همان دوران کودکی به عنوان شاگرد در یک کارگاه تولید کابینت مشغول به کار شد. هانس به زودی کشف کرد که علاقه زیادی به چوب و ترکیب مواد و ابزارهای مختلف با یکدیگر دارند. بنابراین پس از پایان تحصیلات خود در ۱۷ سالگی و ۳ سال خدمت در ارتش، به دانشکده هنر و صنایع دستی دانمارک و آکادمی معماری کپنهاگ رفت و در کپنهاگ با نمایشگاه های مبلمان که طور سالیانه برگزار می شد آشنا شد. این نمایشگاه ها به فضایی برای آشنایی بیشتر هانس با بهترین طراحان زمان خود تبدیل شده بود و تجاربی دست اول در زمینه طراحی در اختیار او می گذاشت.

هانس وگنر نشسته بر روی صندلی OX که خود در سال 1960 طراحی کرده بود

هانس وگنر نشسته بر روی صندلی OX که خود در سال ۱۹۶۰ طراحی کرده بود

اولین تلاش وگنر برای ساخت قطعات مبلمان در سال ۱۹۳۶ و در دانشکده طراحی دانمارک صورت گرفت؛ زمانی که او تنها ۲۳ سال سن داشت. وگنر در دوران جوانی خود شانس همکاری با طراحان بزرگ مبلمان را به دست آورد. در سال ۱۹۳۸ آرن جاکوبسن و اریک مولر دو تن از طراحان بزرگ آن زمان، استودیویی برای طراحی و ساخت تالار بزرگ شهر آرهوس دانمارک ایجاد کردند. وظیفه او در این استودیو طراحی مبلمان برای این تالار بود. در همین زمان طراحی مجموعه مبلمان جدیدی را در کنار یوهان هانسن (Johannes Hansen) برای نمایشگاه صنایع دستی کپنهاگ تجربه کرد.

صندلی Wishbone طراحی شده توسط هانس وگنر در سال 1949

صندلی Wishbone طراحی شده توسط هانس وگنر در سال ۱۹۴۹

میراث با ارزش وگنر تمرکز بر نشان دادن روح درونی قطعات مبلمان از طریق یک ظاهر ساده و کاربردی بود. در واقع او درک عمیقی از چگونگی ادغام تکنیک های سخت افزاری داشت که به او اجازه می داد تا راحت ترین فرم ها را برای رسیدن به هدف نهایی خود به اجرا درآورد. فرم هایی که اغلب در عین سادگی فوق العاده برای نشستن راحت بودند.

افزون بر این، درک عمیقش از چوب و ویژگی های آن و کنجکاوی گسترده در مورد سایر مواد طبیعی سبب می شد تا بتواند ایده های خود را به فرم های مینیمالیستی نزدیک تر کند. او در سال ۱۹۴۳ استودیو طراحی خود را تاسیس نمود و از سال ۱۹۴۹ تا ۱۹۶۸ چندین صندلی برای کار هانسن طراحی کرد که از جمله آنها می توان به صندلی Wishbone اشاره کرد.

هانس وگنر در کنار تعدادی از صندلی های خود

هانس وگنر در کنار تعدادی از صندلی های خود

وگنر همواره به عنوان یکی از مشهورترین و خلاق ترین طراحان مبلمان دانمارکی شناخته شده است. او بسیاری از جوایز طراحی از جمله جایزه Lunning در سال ۱۹۵۱، جایزه بزرگ Triennale میلان در سال ۱۹۵۱، مدال آکیرسبرگ دانشکده هنرهای زیبا دانمارک در سال ۱۹۵۶، مدال پرنس Eugen در سال ۱۹۶۱، مدال CF Hansen در سال ۱۹۸۲ و ۸ جایزه طراحی بین المللی در سال ۱۹۹۷ را در کارنامه خود دارد. او در سال ۱۹۵۹ توسط انجمن سلطنتی هنر در لندن عنوان طراح سلطنتی افتخاری را کسب کرد و در سال ۱۹۹۵ به عضویت افتخاری آکادمی هنرهای زیبای سلطنتی دانمارک درآمد. همچنین در سال ۱۹۹۷ یک دکترای افتخاری را از سوی دانشکده سلطنتی هنر دانمارک دریافت کرد.

صندلی Peacock طراحی شده توسط هانس وگنر

صندلی Peacock طراحی شده توسط هانس وگنر

تقریبا تمام موزه های بزرگ طراحی جهان از موزه هنرهای مدرن نیویورک تا موزه طراحی دانمارک در کپنهاگ آثار هانس وگنر را به نمایش می گذارند. در میان آثار مطرح این طراح بزرگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • صندلی Peacock: این صندلی که از نمای روبرو شباهت زیادی به طاووس دارد در سال ۱۹۴۷ طراحی شد. جالب است که وگنر در طراحی این صندلی پیچیده از یک صندلی ساده سنتی به نام Windsor الهام گرفته بود. البته صندلی Peacock از راحتی و ارگونومی بیشتری در مقایسه با Windsor برخوردار بود. این ویژگی در کنار زیبایی آن سبب شد تا Peacock تا به امروز الهام بخش بسیاری از طراحان برای ساخت صندلی های مشابه باشد.
صندلی The Chair

صندلی The Chair

  • صندلی The Chair: یکی از طرح های جالب توجه هانس وگنر در سال ۱۹۴۹ عرضه شد. او نام «صندلی» را برای طرح خود انتخاب کرد با کنایه به این موضوع که این صندلی تمام آنچه که انسان برای نشستن نیاز دارد را فراهم می کند. اگرچه این تفسیر تا حدودی اغراق آمیز به نظر می رسد اما The Chair با توجه به سادگی خود بسیار هوشمندانه طراحی شده بود. قوس مناسب تکیه گاه به همراه دسته هایی که با انحنای کمی به آن چسبیده بودند تکیه دادن به The Chair را لذت بخش می کردند. شهرت این صندلی تا آنجا پیش رفت که در سال ۱۹۶۰ در مناظره های تلویزیونی بین ریچارد نیکسون و جان اف کندی، دو نامزد ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا از این صندلی استفاده شد.
صندلی Wishbone طراحی شده توسط هانس وگنر در سال 1949

صندلی Wishbone طراحی شده توسط هانس وگنر در سال ۱۹۴۹

  • صندلی Wishbone: این صندلی نخستین همکاری میان هانس وگنر و کارل هانسن بود که در سال ۱۹۵۰ تولید شد. در سال ۱۹۴۴ وگنر با الهام از یک عکس از بازرگانان دانمارکی که بر روی صندلی های سنتی چینی Ming نشسته بودند، طراحی مجموعه ای از صندلی ها را آغاز کرد که Wishbone یکی از قطعات این مجموعه بود. با مقایسه دو صندلی این الهام به وضوح قابل مشاهده است اما صندلی Wishbone از ظاهری مدرن تر و وزنی کمتر برخوردار بود که جابجایی و سازگاری آن با دکوراسیون های مینیمال را ممکن می کرد.
صندلی Flag Halyard

صندلی Flag Halyard

  • صندلی Flag Halyard: هانس وگنر به خلق فرم های بی سابقه در صندلی شهرت داشت. یکی از این طرح های متفاوت صندلی Flag Halyard بود که با الهام از صندلی های ساحلی ساخته شد. با وجود آنکه وگنر به چوب علاقه زیادی داشت اما در طراحی این صندلی از فلز، طناب و پوست گوسفند استفاده کرد.
صندلی Valet

صندلی Valet

  • صندلی Valet: صندلی والت در واقع یک الگو از ترکیب دو وسیله با یکدیگر در قالب یک قطعه مبلمان بود. تکیه گاه این صندلی همچون یک چوب لباسی برای آویزان کردن کت طراحی شده بود. هرچند نشستن طولانی مدت بر روی این صندلی کمی دشوار به نظر می رسد.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۳ / ۵. تعداد نظرات: ۲

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.