نکات کلیدی برای دکوراسیون اتاق‌ ناهارخوری

6
۰
(۰)

اهمیت اتاق‌ ناهارخوری

 

اتاق ناهارخوری جایی‌ست که برای صرف وعده‌های غذایی با خانواده‌مان دور هم جمع می‌شویم و از اتفاقاتی که طی روز برایمان پیش آمده است صحبت می‌کنیم. در مهمانی‌ها، با دوستان و یا فامیل، گرد یک میز می‌نشینیم، از غذاهای خوشمزه لذت می‌بریم و به بحث‌های شیرین می‌پردازیم. در بسیاری از خانواده‌ها، صرف شام و ناهار و یا افطار بسیار مهم است و ترجیح می‌دهند که همه‌ی اعضای خانواده در این مواقع کنار یک‌دیگر باشند. حتما شما هم خاطرات دلنشینی از گردهمایی های فامیلی یا دوستانه دارید که در همین فضا اتفاق افتاده و با مرور آنها یا دیدن تصاویرشان لذت می برید. برای آن‌که در این اتاق، فضایی بهتر و خاطره‌انگیزتر در اختیار داشته باشیم، لازم است که دکوراسیون آن را طوری طراحی کنیم که هم راحت و جواب‌گوی استفاده‌ی روزمره‌ی ما باشد و هم به زیبایی خانه بیفزاید.

دکوراسیون اتاق ناهارخوری

۱- سبک خود را پیدا کنید

هنگام دکور کردن یک اتاق پیش از هرچیز بهتر است که برای سبک آن تصمیم بگیرید. ممکن است طرف‌دار دکوراسیون مدرن باشید. بدین ترتیب از میان انتخاب‌های فراوانی که برای مبلمان، اشیای دکوراتیو، پرده، نورپردازی، فرش و غیره وجود دارد راحت‌تر و محدودتر قادر به تصمیم‌گیری خواهید بود. در عین حال ممکن است که طرف‌دار یک دکوراسیون کلاسیک و تجملی باشید. برای این منظور نیازی نیست که تماما از اشیای گران‌قیمت، عتیقه و غیره استفاده کنید، یک لوستر بزرگ و پر زرق و برق می‌تواند فضای اتاق ناهارخوری شما را به‌کلی تغییر دهد.

۲- انتخاب میز

مرکز ثقل و توجه در اتاق ناهارخوری میز و صندلی های آن است. پس هنگام طراحی دکوراسیون این اتاق، قبل از هرکار باید به‌دنبال سرویس ناهارخوری مناسب که شامل میز و صندلی‌هاست باشیم. برای انتخاب میز اولین چیزی که باید در نظر داشته باشیم جمعیت است. باید توجه داشته باشیم که در طول روز چند نفر از این میز استفاده می‌کنند و همچنین در مناسبت‌های خاص‌تر چند نفر به آن اضافه می‌شوند. اگر زیاد اهل مهمانی هستید و بیشتر اوقات تعداد زیادی سر میز ناهارخوری شما غذا می‌خورند، بهتر است به‌دنبال میز‌های بزرگ‌تر باشید. اما اگر تنها چند بار در سال میزبان جمعیت‌های زیاد هستید پس میزهای کوچک‌تر می‌توانند به‌راحتی جواب‌گوی نیاز خانوادگی و روزمره‌ی شما باشد. امروزه خانه‌ها وسعت کم‌تری دارند. به‌همین دلیل هنگام انتخاب میز باید به اندازه‌ی اتاق و یا فضای‌ ناهارخوری نیز توجه داشته باشیم. در فضاهای کوچک‌تر می‌توانیم از میزهای تاشو استفاده کنیم. اندازه‌ی میز باید طوری در نظر گرفته شود که وقت همه دور آن نشسته‌اند همچنان جا برای تکان دادن صندلی‌ها و حرکت وجود داشته باشد. میزهای گرد برای فضاهای کوچک کاربرد بسیاری دارند چرا که تعداد نفر بیشتری را دور خود جای می‌دهند و فضای کم‌تری را نیز اشغال می‌کنند.

۳-با رنگ‌ها بازی کنید

اتاق ناهارخوری جزئیات زیادی دارد. از ظرف‌ها گرفته تا کارد و چنگال و رومیزی و تزیینات اتاق. در طراحی دکوراسیون این اتاق خوب است که به رنگ مبلمان و جزئیات توجه ویژه داشته باشیم. اگر به‌دنبال آن هستیم که فضای اتاق‌ ناهارخوری ما حالتی سنتی‌تر و کلاسیک‌تر به خود بگیرد بهتر است برای مبلمان از رنگ‌های خنثی استفاده کنیم. معمولا قهوه ای، سفید و کرم انتخاب‌های شیک‌ و پراستفاده‌ای هستند. این رنگ‌ها را می‌توان به‌راحتی با دیگر اجزا هماهنگ کرد به همین دلیل دست شما در انتخاب رنگ برای جزئیات نظیر رومیزی ، ظروف تزئینی و کاربردی و سایر لوازم مکمل باز خواهد بود . برای جلوگیری از یک‌نواختی رنگ در فضا می‌توانید از تزییناتی که رنگ‌های تندتری دارند استفاده کنید. ولی اگر به‌دنبال داشتن فضایی مدرن هستید از رنگ‌های متفاوت و پرهیجان نترسید. می‌توانید از رنگ‌ها و طراح‌های غیر معمول و متفاوت استفاده کنید و با ترکیب کردن آن‌ها در فضا ایجاد کنتراست کنید.

۴-نورپردازی

یکی از نکات کلیدی در طراحی دکوراسیون داخلی همه‌ی اتاق‌های خانه نورپردازی‌ست. نوری که در یک فضا استفاده می‌کنید باید مطابق با احتیاجات شما باشد. به‌طور مثال نور متمرکز و مستقیم برای اتاق کار و یا درس مناسب‌تر است درحالی که اتاق ناهارخوری به نورپردازی ملایم‌تری احتیاج دارد تا فضای دلپذیرتری را در اختیار شما قرار دهد. نکته‌ی اصلی برای ایجاد چنین فضایی استفاده‌ از نور در تمام سطوح است. بدین معنا که بهتر است علاوه بر نور لوستر، از چراغ‌هایی که روی زمین کار گذاشته می‌شوند، آباژور‌ها، هالوژن‌ها و لوسترهای دیواری و همچنین نور طبیعی نیز استفاده کنید. توجه داشته باشید که شکل چراغی که انتخاب می‌کنید در طراحی اتاق تأثیر به‌سزایی دارد. وقتی برای بالای یک میزگرد از یک لوستر دایره شکل استفاده می‌کنید و یا لوستر‌های بیضی را برای میزهای بیضی ترجیح می‌دهید، چشم‌ شما تصویر زیباتری را مشاهده می‌کند و به‌طبع احساس بهتری در فضا ایجاد می‌شود. در آخر توجه داشته باشید که هنگام انتخاب نورپردازی باید به اندازه‌ی اتاق نیز دقت کنید. اگر اتاق ناهارخوری شما وسیع و بزرگ است از لوسترهای پر زرق و برق‌تر و بزرگ‌تر استفاده کنید تا به فضا جلوه‌ی خاص خودش را ببخشد. در اتاق‌های کوچک‌تر از چراغ‌های مدرن‌تر و کوچک‌تر استفاده کنید، چرا که در دکوراسیون همه‌چیز به تناسب و هماهنگی برمی‌گردد.

در عکس زیر حالت ردیفی چراغ‌های لوستر شکل مستطیل میز را تداعی می‌کند.

۵-تزیینات اتاق ناهارخوری

اتاق ناهارخوری نیز مثل هر اتاق دیگری از خانه به دکور شدن و اشیای تزیینی نیاز دارد. در این اتاق رومیزی و ظرف و ظروف نیز بین این اشیا قرار می‌گیرند. شما به‌راحتی می‌توانید سبک و سیاق خود را با انتخاب نقش و طرح مناسب وارد فضای اتاق‌ ناهار‌خوری خانه‌ی خود کنید. به‌طور مثال دستمال‌سفره‌ها را با طرح و رنگ رومیزی هماهنگ کنید. فراموش نکنید که گلدان‌ها، شمع‌ها و دیگر اشیای دکوراتیو نیز نقش بسیاری در شخصیت بخشیدن به این فضا دارند. می‌توانید دیوارها را با تابلو‌های نقاشی، ظروف دیوارکوب و از این قبیل تزیین کنید. نکته‌ی مهمی که در تزیین این اتاق باید مورد توجه قرار بگیرد امتناع از زیاده‌روی‌ست. به‌همان اندازه که خلوتی ممکن است آسایش شما را هنگام غذاخوردن به‌هم بزند، شلوغی نیز چشم‌ را آزار می‌دهد و تأثیر کاملا مشابهی دارد. به‌همین دلیل بهتر است از وسایلی استفاده‌ کنید که بیش از هرچیز نشان دهنده‌ی سلیقه‌ی شما باشند و روی تعداد کم‌تری از آن‌ها تمرکز کنید.

اتاق ناهار‌خوری چند‌منظوره

همه‌ی ما می‌خواهیم که از فضای خانه‌ی خود به بهترین شکل استفاده کنیم. به‌همین دلیل هنگام طراحی دکوراسیون یک اتاق باید به سبک زندگی خود توجه داشته باشیم. زندگی مدرن امروزی ما را به سمتی هدایت کرده‌ است که شاید استفاده‌ی زیادی از یک اتاق ناهارخوری رسمی نداشته باشیم. به‌جای حذف این مرکز مهم از فضای خانه می‌توانیم آن را طوری طراحی کنیم که جواب‌گوی دیگر احتیاجات روزمره‌ی ما نیز باشد. اگر به‌دنبال داشتن یک‌ اتاق ناهارخوری کلاسیک نیستید می‌توانید آن را در عین حال به یک هوم آفیس و یا یک کتاب‌خانه نیز تبدیل کنید. با انتخاب میز ناهارخوری مناسب، نورپردازی درست، قرار دادن قفسه‌های کتاب و صندلی‌های راحت، اتاق ناهارخوری تبدیل به یک فضای چند منظوره برای استفاده‌ی بیشتر و با کیفیت‌تر می‌شود. علاوه بر این همان‌طور که اشیای تزیینی به فضای اتاق شخصیت می‌بخشید، این کار نیز عادات و سلایق شما را نمایان می‌سازد.

هر چه فضایتان کوچکتر باشد و کاربری که از فضای ناهارخوری انتظار دارید بیشتر لزوم خلاقیت در طراحی و دکوراسیون فضای مورد نظرتان بیشتر می شود. راه حل های بسیاری وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید. در فضاهای یک پارچه که تکلیف جای ناهارخوری چندان مشخص نیست می توانید از گوشه های دنج و معمولا کمتر کاربردی برای این منظور استفاده کنید و ترکیب کاناپه با صندلی های میز نیز می تواند ایده خوبی باشد.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.