نکات استفاده از رنگ خاکستری در دکوراسیون

96
۳
(۲)

بسیاری از افراد از تم تکرنگ خاکستری در دکوراسیون منزل خود استفاده می‌ کنند که اتفاقاً انتخاب بسیار مناسبی هم برای سبک کلاسیک و هم مدرن است. جالب است بدانید که این رنگ فارغ از نوع کاربری فضا و همچنین ابعاد می‌ تواند گزینه‌ بسیار مناسبی در طراحی باشد. همچنین این رنگ ترکیب فوق‌ العاده‌ ای با سفید، مشکی و طیف های مختلف خاکستری می‌ سازد. نکته‌ حائز اهمیت دیگر این است که بسیاری از وسایل خانه به این رنگ در بازار موجود هستند و از این بابت دچار مشکل نمی‌ شوید از فرش و گلیم گرفته تا مبلمان و میز و پرده. اما برای اینکه بهترین چیدمان را در منزل خود داشته باشید باید به برخی از نکات توجه کنید چرا که در استفاده از هر رنگ بایدها و نبایدهایی وجود دارد که بهتر است رعایت شود. در ادامه‌ مطلب با  بلاگ خوگر همراه باشید.

خاکستری در دکوراسیون
خاکستری در دکوراسیون

خاکستری چه رنگی است؟

خاکستری در واقع در طیف رنگی بین رنگ‌ های سیاه‌ و سفید قرار می‌ گیرد یعنی هر رنگی که در این طیف وجود دارد خاکستری است پس می‌ توان نتیجه گرفت که این رنگ تن‌ های رنگی مختلفی دارد. نکته‌ دیگری که در ارتباط با این رنگ وجود دارد این است که رنگ خاکستری رنگی خنثی است و معمولاً آن را با عنوان رنگ اندوه، افسردگی و ناامیدی می‌ شناسند اما یک ترکیب رنگی فوق‌ العاده از آن می‌ تواند فضایی بسیار آرامش بخش بسازد. رنگ خاکستری یکی از رنگ‌ های زیبایی است که می‌ توان از آن در بسیاری از موارد استفاده کرد از لباس گرفته تا ماشین و حتی دکوراسیون داخلی. از چندین سال قبل دریایی از تغییرات در دنیای دکوراسیون اتفاق افتاده است تغییراتی که همه‌ جهان را فرا گرفته است. جالب است بدانید که امروزه از این رنگ در دکوراسیون داخلی منزل بسیار استفاده می‌ شود. اما از آنجاییکه رنگ خاکستری رنگی خنثی محسوب می‌ شود به شما پیشنهاد می‌ کنیم با عناصر و رنگ‌ های دیگری ترکیب شود تا یکنواختی آن از میان برود. این رنگ به‌ خصوص را می‌ توان با طیف گسترده‌ ای از رنگ‌ ها استفاده کرد از آبی روشن و آرامش‌ بخش گرفته تا رنگ زرد و کرم گرم. این رنگ زیبا می‌ تواند هم در فضاهای سنتی و هم در فضاهای مدرن مورد استفاده قرار گیرد و به‌ عنوان یک پس‌ زمینه در طراحی نقش بسیار پررنگ و قابل توجهی را ایفا کند. اما با دارا بودن طیفی گسترده‌ انتخاب تناژ مناسب آن کمی سخت خواهد بود.

خاکستری در دکوراسیون

تناژ رنگ را در نظر بگیرید

این را در ذهن داشته باشید که همه رنگ های خاکستری به یک رنگ نیستند و با یکدیگر تفاوت دارند هم رنگ خاکستری گرم وجود دارد و هم خاکستری سرد. بهترین رنگ خاکستری رنگی است که در میان این دو قرار گیرد. هرگز رنگ خاکستری روشن را با یک کرم روشن یخی ترکیب نکنید چرا که فضای بسیار سردی را می سازد. خود را با طیف وسیعی از خاکستری آشنا کنید. اگر اولین تصویر که از رنگ خاکستری در ذهنتان نقش می بندد سرد و صنعتی است مرحله بعدی این است که خود را با تناژهای دیگری از رنگ خاکستری برای چیدمان منزل آشنا کنید.

خاکستری در دکوراسیون

توجه به نورپردازی مناسب

اگر تصمیم دارید تا دیوارهای اتاق را به رنگ خاکستری در آورید حتما به نوری که اتاق شما دریافت می کند توجه کنید. یک اتاق آفتابگیر ترکیب خوبی با خاکستری گرم و قوی می سازد. در حالیکه یک اتاق شمالی با نور کمتر ممکن است با خاکستری روشن و سرد بهتر به نظر برسد.

خاکستری در دکوراسیون

خاکستری با تناژ صورتی ممنوع

اینکه رنگ خاکستری را برای اتاقتان انتخاب کنید که هیچگونه تناژ صورتی و یا بنفشی نداشته باشد بسیار مهم است. البته که خاکستری با رنگ صورتی و بنفش بسیار هماهنگ و زیبا ترکیب می شود اما به جای استفاده از یک خاکستری با تناژ صورتی بهتر است از تأثیرات لطیفی که این رنگ برای شما ایجاد می کند در وسایل دیگر به طور مجزا استفاده کنید. بهتر است پالت اصلی خود را حفظ کنید و در طراحی خود لایه هایی را تعریف کنید که وسایلی با رنگ های لطیف در آن قرار می گیرند.

خاکستری در دکوراسیون

ترکیب بژ با خاکستری

این را فراموش نکنید که رنگ خاکستری رنگی خنثی است. برخی از طراحان از دو رنگ بژ و خاکستری با هم استفاده می‌ کنند. پیشنهاد می‌ شود که پالت رنگ خود را بر اساس یکی از این دو رنگ انتخاب کنید. اما اگر از ترکیب این دو رنگ لذت می‌ برید از استفاده‌ آن در دکوراسیون منزلتان نترسید.

خاکستری در دکوراسیون

اصول اولیه رنگ های سرد و گرم را بیاموزید

سرد یا گرم بودن رنگ خاکستری که قرار است از آن استفاده کنید را بشناسید در این صورت بهتر می توانید ترکیب رنگی مناسب را انتخاب کنید. متناسب نبودن رنگ ها در فضا و دکوراسیون همیشه می تواند مشکل ساز باشد.

خاکستری در دکوراسیون

خاکستری ذغال چوب جایگزینی برای سیاه

از خاکستری ذغال چوب به‌ عنوان جایگزینی برای سیاه و یا آبی تیره استفاده کنید. خاکستری ذغال چوب می‌ تواند جایگزین بسیار مناسبی برای رنگ سیاه باشد با این تفاوت که تیرگی محض این رنگ را ندارد. این رنگ در مبلمان و فرش و گلیم فوق‌ العاده است.

خاکستری در دکوراسیون
خاکستری در دکوراسیون

همه عناصر خاکستری رنگ را در نظر بگیرید

لازم نیست که رنگ خاکستری رنگ غالب اتاق شما باشد حتی یک شومینه به رنگ خاکستری می‌ تواند فوق‌ العاده تأثیرگذار باشد. اگر شما در منطقه‌ ای زندگی می‌ کنید که آسمان آن اغلب مواقع خاکستری و ابری است دیوار سفید می‌ تواند گزینه‌ مناسبی برای اتاق شما باشد. هنگامی‌ که قصد دارید تا رنگ خاکستری را به اتاق خود اضافه کنید حتماً به خاکستری‌ های دیگری که در اتاق وجود دارد حتی آسمان هم توجه داشته باشید.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۳ / ۵. تعداد نظرات: ۲

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.