نکاتی برای چیدمان فضاهای کوچک

22
۱
(۱)

چیدمان و دکوراسیون یک فضای کوچک مشکلی است که امروزه اکثر ما با آن رو به رو هستیم مجبوریم که تمام زندگیمان را در یک فضای کوچک جای بدهیم. به طور قطع این کار اصلا ساده نیست. معمولا با فضایی درهم و خفه مواجه می شویم که به هیچ وجه آرام نیست.در زیر به چند نکته برای جادادن وسایل ضروری در فضاهای کوچک و همچنین بزرگتر به نظر آمدن فضا را با شما در میان می گذاریم.

دکوراسیون فضای کوچک

از مبلمان کوچک و ظریف استفاده کنید

وقتی صحبت از دکوراسیون یک فضای کوچک است حتما باید به اندازه‌ ها دقت کنیم. خیلی ساده است: اگر یکی از وسایل به دیواره‌ های اتاق می‌چسبد چه از دو طرف و چه از ارتفاع بزرگتر از چیزیست که باید باشد. برای آن‌ که احساس کنید فضای بیشتری در اختیارتان است همیشه بین وسایل و مبلمان و دیوارها فاصله ایجاد کنید. (تنها استثنا تختخواب است. مثلا اگر یک تخت دونفره کوچک را بین دو دیوار قرار دهید فضای خوابی دنج و راحت خواهید داشت).

همچنین سعی کنید از وسایلی که بسیار سنگین هستند و فضای اتاق را اشغال می‌کنند اجتناب کنید. برای مثال یک مبل تک‌نفره‌ نرم یا یک صندلی به اندازه‌ یک کوسن خیلی بزرگ به‌درد نشستن می‌خورد ولی فضای کمتری از اتاق را اشغال می‌کند. اگر دلتان می‌خواهد از وسایل بزرگ استفاده کنید آنها را به دیوار آویزان کنید (یک تابلو و یا آیینه). فضای با ارزش زندگیتان را با قرار دادن آنها روی زمین از خود دریغ نکنید.

دکوراسیون فضای کوچک

ارتفاع را کم کنید

استفاده مبلمانی که ارتفاع کمتری دارند در دکوراسیون فضای کوچک باعث می‌شوند که احساس کنیم فضای بازتری در اختیار داریم. تنها به این دلیل که فضای خالی بیشتری را بالای سرشان دارند. در اتاق‌ خواب از تختخواب‌ های کوتاه استفاده کنید و یا حتی تشک را مستقیم روی زمین بگذارید. در سالن نشیمن به‌جای مبلمان کلاسیک حجیم سعی کنید از مبلمان پایه کوتاه استفاده کنید. البته که همه چیز بستگی به سلیقه‌ شما دارد.

دکوراسیون فضای کوچک

از مبلمان پایه‌ دار استفاده کنید

همانطور که گفتیم راز بزرگ‌تر نشان دادن فضا در ایجاد حس دلباز بودن و حرکت است. مبلمان ساده و باریک و پایه‌ دار به نور و هوا اجازه‌ حرکت در فضای بین و زیرشان را می‌دهند.

دکوراسیون فضای کوچک

جایی برای آیینه باز کنید

در هر بحثی که به دکوراسیون فضای کوچک مربوط می‌شود حتما جایی هم برای آیینه هست. آیینه بیش از هر چیز به فضا احساس دلباز بودن می‌دهد. این وسیله هم باعث بازتاب نور می‌شود و هم تصویر اتاق را بازتاب می‌دهد. به‌ همین دلیل چشم ما فضا را بزرگتر از آنچه هست می‌بیند.

دکوراسیون فضای کوچک

از پرده و فرش دوری کنید

همانطور که در بحث راجع به آیینه‌ ها گفتیم همه چیز به گول زدن چشم برمی‌گردد. پرده‌ ها حتی زمانی که کل پنجره را نپوشانده باشند باعث می‌شوند که فضای بیرون را نیبینیم. همچنین آنها جزئی از اشیای داخل اتاق به‌شمار می‌روند. با حذف پرده فضا را ساده‌تر می‌کنیم. جهت جلوگیری از دیده شدن خانه از بیرون می‌توانید به پشت پنجره‌ای و یا تورهای نازک فکر کنید. حتی اگر پرده یکی از بایدهای خانه شماست می‌‌توانید آن را طوری نصب کنید که به شما امکان کنار زدن کامل ‌آن‌ را بدهد.

و اما درباره‌ فرش به عکس‌هایی که در این مقاله قرار گرفته‌ اند دقت کنید. اکثر آنها فرش ندارند و یا از فرش‌ های ساده، مینیمال و کوچک استفاده کرده‌اند.

دکوراسیون فضای کوچک

از رنگ سفید بیشتر استفاده کنید

همه‌ ما می دانیم که رنگ سفید نور را بازتاب می دهد. این رنگ اتاق را دلباز می کند به آن احساس هوا داشتن و نورانی بودن می‌دهد و آرامشبخش است. با نقاشی دیوارها و سقف به رنگ سفید این حس ابرگونه را افزایش می‌ دهیم. همچنین اگر رنگ سفید دیوار و سقف یکسان می‌توانیم به‌ راحتی مرز بین آنها را از بین برده و فضا را بزرگتر نشان دهیم. اینگونه سقف بلند‌ تر نیز به‌ نظر خواهد آمد.

و در آخر رنگ سفید انتخاب خوبیست برای ساده‌ تر نشان دادن فضاهای کوچک و افزایش تأکید بر معماری آنها.

دکوراسیون فضای کوچک

از عناصر عمودی استفاده کنید

شاید به نظر شما این تیتر کمی عجیب باشد اما اشیای بلند و عمودی باعث می‌شوند که فضای اتاق به‌نظر بازتر برسد. منظور از این اشیا می‌تواند یک قفسه‌ بلند و باریک باشد. استفاده از الوارهای عمودی به عنوان پوشش دیوارها نیز می‌تواند تأثیر مشابهی داشته باشد. حتی نورپردازی بسیار ساده عمودی مثلا به شکل یک لامپ بدون لوستر که با سیمی بلند از سقف آویزان است هم فضای خانه را دلبازتر می‌کند. همچنین به شما احساس حرکت و شناور بودن می‌دهد. به‌ عنوان مثالی دیگر استفاده از پرده‌ هایی که چینشان از سقف شروع می‌شود به چشم اجازه می‌ دهد که سقف خانه را بلند‌تر از آنچه که هست ببیند.

دکوراسیون فضای کوچک

عناصر افقی را هم فراموش نکنید

همانطور که اشیای عمودی به شما کمک می‌کرد تا اتاق را بازتر احساس کنید اشیای افقی فضا را بزرگتر نشان می‌دهند. به همان الوار‌هایی که به‌ عنوان پوشش دیوار استفاده شده بود فکر کنید. اگر الوارها افقی باشند حد فاصل سقف و دیوار را کم‌تر نشان می‌دهند و همچنین به‌دلیل حرکت چشم باعث‌ می‌شوند که اتاق بزرگتر به نظر برسد. همه چیز به این موضوع برمی گردد که چشم باید حرکت را ببیند و حس کند. همانطور که مبلمان پایه بلند باعث می‌شدند که هوا در بینشان حرکت کند و یا آیینه نور را بازتاب می‌داد. هر چیزی که به چشم شما اجازه‌ دریافت حرکت را بدهد باعث ‌می‌شود که فضا را بزرگتر احساس کنید. با این وجود توجه داشته باشید که این حرکت باید در راستایی باشد که نظم و ترتیب را به‌هم نزند. اتاق‌ های شلوغ و به‌ هم ریخته نیز باعث‌ می‌شود که چشم شما دائم به سویی بچرخد ولی احساس خوبی به‌ همراه ندارند.

دکوراسیون فضای کوچک

راه رفت و آمد را باز کنید

گاهی افراد برای‌ آن‌ که بتوانند تمام وسایلشان را در یک سالن و یا یک اتاق جای دهند معمولا آنها را به‌ هم می چسبانند. این کار را نکنید چون باعث می‌شود که عبور و مرور به‌ شدت سخت شود. همچنین می‌تواند فضا را بسته‌ تر و خفه‌ تر نیز نشان دهد. بعضی وقت‌ ها بهتر است که همه‌ اشیا را در یک سمت اتاق بچینید تا جا برای رفت و آمد باز شود. این کار به شما کمک می‌کند تا فضای دلبازتری در اختیار داشته باشید.

دکوراسیون فضای کوچک

از پارچه‌ های خنک استفاده کنید

در بالا درباره‌ رنگ زمینه و اشیای اتاق گفته ایم همانطور که رنگ سفید فضا را بزرگتر و دلبازتر از رنگ‌ های تیره نشان می‌دهد جنس پارچه‌ ها و مواد استفاده شده نیز بسیار مهم است. سعی‌ کنید که تا جای ممکن از مواد و پارچه‌ های سنگین و کلفت دوری کنید. این پارچه‌ ها باعث می‌شوند که فضا تاریک شود و فضای‌ اتاق سنگین به‌ نظر برسد. برای‌ آن‌ که فضای سالن یا اتاقتان بازتر به‌ نظر برسد بهتر است از پارچه‌ هایی مثل لینن استفاده کنید.

دکوراسیون فضای کوچک

سادگی را فراموش نکنید

مهمتر از هر آنچه که تا به اینجا خواندیم سادگیست. چیدمان در طراحی داخلی فضاهای کوچک مهم است. هر چه بیشتر وسیله و مبلمان و طرح‌ ها و نقش و نگار را افزایش دهید بیشتر احساس هرج و مرج خواهید کرد. بهتر است که به اصطلاح خرت و پرت‌هایتان را دور بریزید یا حداقل تنها در مواقع لزوم و به‌ عنوان تزیین اتاق از آنها استفاده کنید. همه‌ دیوارها را پر از عکس و تابلو نکنید. سعی کنید نقش‌ ها و رنگ‌ ها را یکدست‌ انتخاب کنید. به‌طور مثال اگر به کاغذ دیوار‌ی‌ های طرحدار علاقه دارید سعی کنید تنها یک دیوار را با آن‌ بپوشانید و بقیه را تک رنگ باقی بگذارید.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۱ / ۵. تعداد نظرات: ۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.