نکاتی برای چیدمان بهتر اتاق خواب

75
۳.۷
(۳)

تخت خواب

تخت خواب، مهم ترین عنصر و نقطه کانونی در هر اتاق خواب است و وسایل دیگر در اطراف و پیرامون تخت خواب قرار خواهد گرفت لذا این نکته خیلی مهم است که در ابتدا باید محل قرار گرفتن تخت خواب را در داخل اتاق خواب مشخص کرد.تخت خواب باید جایی قرار گیرد که در ترکیب دکوراسیون اتاق خواب شاخص و مورد توجه باشد، ولی در عین حال باید به این نکته توجه کرد که در راستای در ورودی اتاق قرار نگیرد و از بیرون در دید مستقیم نباشد.

روتختی

یکی از گزینه های مهم اتاق خواب روتختی است. در انتخاب روتختی به رنگ و تم مورد نظرتان دقت کنید چون با وسعت زیادی که روتختی دارد و میزان توجهی که به خود جلب می کند در شکل دادن به هویت اتاق خواب نقش چشمگیری دارد. البته روتختی در مقایسه با تختخواب و سایر مبلمان اتاق خواب این مزیت را دارد که می توانید بعد از مدتی آن را عوض کنید و یا با استفاده از دو روتختی با طرح های متفاوت ولی هر دو هماهنگ با دکوارسیون اتاقتان در آن تنوع ایجاد کنید. بسیاری از افراد روتختی را ساده و تک رنگ انتخاب می کنند تا بقیه اجزای اتاق خواب بیشتر به چشم بیاید. این انتخابی است که کاملا به سلیقه شما بستگی دارد.

یکی از راه های دیگر برای افزایش جذابیت استفاده از رنگ در اتاق خواب است. قسمتی از دیوار را که قرار است تخت در آنجا قرار گیرد با رنگی تیره بپوشانید، اینگونه تخت شما دارای نمای خیره کننده ای می شود، می توانید برای زیباتر شدن اتاق خواب، در مرکز دیوار رنگ شده، از ساعت و یا اشیاء تزئینی رنگ روشن مثل تابلو نقاشی استفاده نمایید. استفاده از رنگ هایی آرامش بخش در اتاق خواب می تواند محیطی آرامش بخش ایجاد کند.

در روند چیدمان اتاق خواب علاوه بر انتخاب و جایگزینی تخت و پاتختی به امکان و نحوه استفاده از مبل یا صندلی ، انتخاب روتختی مناسب ، انتخاب لوازم مناسب برای روی پاتختی، انتخاب کاغذ دیواری، نورپردازی اتاق خواب، انتخاب رنگ دیوار، انتخاب رنگ و مدل پرده، انتخاب پادری نیز باید دقت کنید. مجموعه این هاست که زیبایی اتاق خواب شما را رقم می زند.

قاب‌های تزئینی و نقاشی

یکی از اجزایی که می توانید برای افزایش جذابیت اتاق خواب از آن استفاده کنید قاب عکس یا تابلوهای نقاشی است. نقاشی به خودی خود عنصر تزئینی بسیار زیبایی است، اما وقتی در بالای تخت خواب قرار می گیرد زیبایی تخت را دوچندان می کند.

استفاده از کاغذ دیواری

با استفاده از کاغذ دیواری می توانید فضای اتاق خواب خود را از سکون خارج کنید و به آن زیبایی ببخشید. استفاده از کاغذ دیواری را به دو صورت می توانید انجام بدهید. یک روش این است که با ایجاد یک نقطه کانونی متفاوت واستفاده از نقوش و طرح های نسبتا شلوغ در اتاق خواب خود فضایی کاملا خاص ایجاد کنید. روش دوم این است که از طرح های ساده و رنگ های روشن و تنها به عنوان پس زمینه استفاده نمایید. درهر دو صورت توجه داشته باشید که در صورتی که فضایتان کوچک است رنگ های مورد استفاده برای کاغذ دیواری باید بسیار ملایم و کم رنگ باشد تا اتاق خواب را بزرگتر نشان دهد.

استفاده از کوسن و بالش

چند ردیف بالش نرم یا کوسن را پشت تخت خواب خود قرار دهید. می توانید این بالش‌ها را به رنگی مشابه رنگ‌ دیوارهای اتاق خواب انتخاب کنید و یا رنگ آنها را مکمل یا متضاد برگزینید. هریک از دو حالت ویژگی و زیبایی خاص خود را خواهد داشت.

از شلوغی زیاد بپرهیزید

اگر به دکورمیزآرایش خود نگاه بیاندازید، لوازم بسیاری روی آن می بینید که خیلی از آنها دیگر مورد نیاز شما نیست پس بهتر است شیشه های خالی شده عطر و ادکلن ها و سایر لوازم که مورد استفاده نیست را دور بریزید، توجه داشته باشید برای داشتن اتاق خواب منظم اولین راه حل از بین بردن استرس و تنش های فکری است. در اتاق خواب های کوچک، از مبل، میز و صندلی های کمتری باید استفاده کنید تا اتاق بزرگ تر دیده شود.

نورپردازی(لوستر ، آباژور)

استفاده از پنجره های بلند و بزرگ ضمن تامین نور و روشنایی اتاق خواب در روز، در طول شب نمایی فوق العاده از آسمان را به تخت خواب شما می آورد. در صورت امکان، تخت خواب را روبه روی پنجره قرار دهید تا چشم انداز زیبایی داشته باشد. درهر صورت شما بی نیاز از استفاده از نور در هنگام شب نیستید و استفاده از آباژور در اتاق خواب هم بسیار متداول است و هم جزئی از تزئینات آن به شمار می آید.

باید به این نکته توجه کرد که در چیدمان تخت در اتاق ، باید از هر طرف تخت به اندازه ۶۰ سانتی متر فضای خالی بگذارید تا بتوان راحت رفت و آمد کرد. هرگز تختخواب را در فاصله ۹۰ سانتی متری از در قرار ندهید زیرا مانع از رفت و آمد راحت می شود.

اگر فضای کافی دارید می توانید نیمکتی در پای تخت یاصندلی راحتی در گوشه ای از اتاق قرار دهید تا فضایی برای نشستن هم وجود داشته باشد. از آباژورها می توانید برای نوردهی صندلی و نیمکت نیز استفاده کنید. توجه داشته باشید در کنار صندلی یک میز کوچک هم قرار دهید.

تخت را درست در مرکز اتاق قرار دهید. پاتختی ها را دو طرف آن بگذارید. سعی کنید وسایل اضافه را داخل کمد دیواری جمع کنید. در یک سمت تخت یا روبه روی آن نیز می توانید میز آرایش و آینه را بگذارید.

تختی که انتخاب می کنید برای اتاق خواب باید متناسب با اندازه اتاق باشد.. در اتاق های کوچک، ترجیحا از تخت هایی با تاج های کوتاه استفاده کنید. تاج های بزرگ و شکل و شمایل‌دار باعث کوچک تر دیده شدن اتاق می شود. البته اندازه تاج تخت به سقف اتاق نیز بستگی مستقیم دارد. اگر اتاق بزرگ و سقف آن بلند است، تاج تخت بزرگی هم خریداری کنید.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۳.۷ / ۵. تعداد نظرات: ۳

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.