نقش هنر در طراحی فضاهای درمانی

15
۰
(۰)
لیکوود پچ
لیکوود پچ

مرکز خدمات درمانی لیکوود

Cleveland Clinic Lakewood Family Health Center, Ohio

کلینیک و مرکز سلامت خانواده کلیولند در لیکوود ایالت اوهایو آمریکا واقع است. این مرکز در گوشه ای از پارک لیکوود قرار گرفته است که چشم انداز خیره کننده و دسترسی عالی به دریاچه اری دارد. با همین ایده هنرمندان منطقه کلیولند از جمله لیز ماگانس و دانا دپو طرح «نور در چشم انداز لیکوود» را برای این مرکز راه اندازی کردند.

این آثار هنری جالب از مواد بازیافتی همین منطقه ساخته شده و در مقابل پس زمینه زرد روشنی قرار گرفته است تا حس شادی، گرمی و انرژی را به بیننده منتقل کند. آثاری عجیب که پیام هایی در ارتباط با این منطقه را به بازدیدکنندگان منتقل می کنند.

کلیولند

کلیولند

کلینیک سرطان شناسی تاوسیگ

Cleveland Clinic Taussing Cancer Center

کلینیک سرطان شناسی تاوسیگ در کلیولند آمریکا واقع است. «اوا راتشیلد» هنرمند و مجسمه ساز برای ورودی این مرکز قطعات آلومینیومی رنگارنگی با نام «لبه زنده» را طراحی کرد که در سال ۲۰۱۶ در مقابل آن نصب شد. این مجسمه ۶,۵ متری از هفت مثلث با اندازه های مختلف تشکیل شده است.

راتشلید این اثر را مجموعه اشیای جالب برای آفرینش پیچ و تابِ باز اما در هم تنیده توصیف کرده است که توجه بیننده را به خود جلب می کند. این اثر طوری طراحی شده که انگار جاذبه زمین را نادیده گرفته است. هر یک از سازه های این اثر مانند پایه نگه دارنده سازه دیگر به کار رفته است و این چیدمان مجموعه پیچیده ای از سیستم حمایتی را نشان می دهد و با تجربه بیماران هم راستا به نظر می رسد.

آیووا

آیووا

بیمارستان کودکان آیووا

University of Iwoa Stead Family Children’s Hospital

بیمارستان کودکان دانشگاه آیووا در شهر آیووا آمریکا قرار دارد. بیمارستان و کلینیک این دانشگاه در فوریه ۲۰۱۷ افتتاح شد و طراحی داخلی آن از سوی دو موسسه زد جی اف (ZGF) و هیری دیزاین (Heery Design) انجام شد. این دو گروه با لری کرکلندِ هنرمند، همکاری کردند تا چند نوع اثر هنری را در فضای داخلی این بیمارستان طراحی کنند. آثاری که مراجعان را به اکتشاف دعوت و حواس پرتی مثبت و خوشایندی را برایشان ایجاد کند.

در طراحی داخلی لابی این بیمارستان دیوارهای منحنی شکلی در نظر گرفته شده است که در برخی از بخش ها تا طبقه دوم نیز کشیده می شود. این دیوارها، دیوار شکوفه ها نام دارند. روی دیوار شکوفه ها پنل های مثلثی شکلی با تنوع سایه های آبی، سبز و بنفش نصب شده است که شدت رنگ آنها به آرامی کاهش پیدا می کند تا این که در نهایت در رنگ سفید محو می شوند. همچنین فضای لابی به چهار محدوده متفاوت با طرح کلی شکل هایی نظیر حیوانات، توپ فوتبال و … تقسیم شده است.

علاوه بر این، شش مجسمه به شکل بادنما در این محوطه نصب است که ستون هایشان نقاشی های رنگارنگی دارد که بازتاب دهنده جنبه هایی از رویدادها، صنایع یا مناطق طبیعی ایالت آیووا، حروف الفبا و … است.

برگن

برگن

بنای یادبود مرکز سرطان شناسی اسلوآن کترینگ ِ برگن

Memorial Sloan Kettering Cancer Center Bergen, Montvale

بنای یادبود مرکز سرطان شناسی اسلوآن کترینگ در برگنِ مونتوال ایالت نیوجرسی آمریکا قرار دارد. این مرکز که در سال ۲۰۱۸ تکمیل شد بیشتر از آنکه شبیه به فضای درمانی باشد به یک نمایشگاه یا موزه شبیه است. چرا که آثار هنرمندان محلی و منطقه ای نظیر نقاشی منظره، آبستره، عکاسی و … در آن به نمایش در می آید. آثاری که هدفشان تقویت روحیه، آرامش و پرت شدن حواس مراجعان از بیماری سرطان است.

منبع: خوگرنیوز

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.