نقش سنت بر کالبد شهر

15
۰
(۰)
روستایی پر از نقش و نگار در قلب آفریقا
روستایی پر از نقش و نگار در قلب آفریقا

این روستای تقریبا یک هکتاری که به زبان محلی تیِبِله (Tiebele) خوانده می شود، درون خودش پیچیده ترین تزئینات شهری آفریقایی را جای داده است، نقش مایه ها و الگوهایی که شاید خیلی از ما طرفدارشان هستیم و روی لباس ها، روسری ها و کیف هایمان حملشان می کنیم بی این که بدانیم در واقع ریشه ای افریقایی دارند. این روستا مرکز سکونت رئیس قبیله، دادگاه سلطنتی و اشراف زاده های قبلیه کاسنا است که در قرن پانزدهم وارد این منطقه شدند و یکی از قدیمی ترین گروه های سنتی و محلی در بورکینا فاسو هستند.

آفریقا، سرزمین طرح ها و رنگ های بی نظیر

آفریقا، سرزمین طرح ها و رنگ های بی نظیر

هنر آفریقایی

اول بیایید کمی با هم درباره الگوهای معروف آفریقایی بخوانیم. این قاره رنگارنگ، سرشار از الگوهایی است با رنگ ها و طرح های بی نظیر، شلوغ و چشمگیر که شهرت جهانی دارند. با وجود زیبایی بی نظیر بصری شان، این الگوها به شدت ابتدایی هستند و از ریتم های خاصی پیروی می کنند که احتمالا انسان های اولیه ساخته اند. چیزی شبیه به دورهای مختلف یک کاسه پر از خوراکی یا موهای بافته یک زن. اگر در آفریقا بچرخید و دنبال الگوها و طرح های مختلف بگردید خیلی چیزها پیدا خواهید کرد. خانه های طرح دار، رنگ ها و طرح های کنار جاده، لباس زن ها، ساک ها و کیف هایی که از گیاه بافته شده اند و در دست یا روی سر زن ها قرار دارند و پارچه هایی که امکان ندارد از طرح خالی باشند.

تمام این الگوهای نقاشی دیواری آفریقایی در طبیعت این منطقه ریشه دارند، طبیعتی که درست شبیه یک فیلم زیبا، چشم ها را نوازش می کند. برگ ها، درخت ها، شاخه ها و دانه ها همه شکل هایی اصیل و زیبا دارند. سایه های عمیق و نورانی بعد از ظهر روی درخت ها و صخره ها که رنگ می سازند، رنگ و طرح های روی تن حیوانات، پرنده ها و حشره های مختلف. کدام طرح مصنوعی ای در جهان می تواند به اندازه طرح بدن یک پلنگ اصیل و زیبا باشد؟ آب دریاچه و موج اقیانوس، بافتی که آب روی ساحل به جا می گذارد. صدف ها و ماهی هایی که نور را منعکس می کنند. خب با این همه، مشخص است که چرا آفریقا مرکز طرح ها و الگوهای بی نظیر است!

عکس هایی که این روستای کوچک آفریقایی را به دنیا معرفی کرد

عکس هایی که این روستای کوچک آفریقایی را به دنیا معرفی کرد

هنر سنتی و گردشگری فرهنگی

ریتا ویلارت، عکاس فریلنسری که در سال ۲۰۰۹ به روستای تیِبِله در بورکینا فاسو سفر کرد -و این جا می توانید تمام عکس هایش را ببینید-، از این روستا و نقاشی دیواری آفریقایی سرتاسر آن عکس های زیادی گرفت و در اینترنت منتشر کرد تا کاربران در تمام دنیا بیشتر با جادوی آفریقا آشنا شوند. این روستا به شدت مهجور است و از غریبه ها هم خیلی خوب پذیرایی نمی کند، شاید به خاطر این که اهالی اش همیشه مطمئن باشند سنت ها و گفتمان سنتی شخصی شان در قالب الگوهای خودشان باقی می ماند و دستخوش تغییر نمی شود. با این حال در سال های اخیر خیلی از سازمان ها اعلام آمادگی کرده اند که یک سایت در این روستا به راه بیندازند تا توریسم فرهنگی راهش را باز کند و منابع اقتصادی زیادی را هم برای روستا به همراه بیاورد.

قصر سلطنتی تیِبِله، مجموعه ای گلی و پر از نقش

قصر سلطنتی تیِبِله، مجموعه ای گلی و پر از نقش

یکی از دیگر بلاگرهایی که به این روستا سفر کرده و تجربه هایش را آنلاین نوشته، اولگا استاوراکیس است که در وب سایتش سفرش را در سال ۲۰۰۹ این طوری توصیف می کند:

ما بعد از یک سال مذاکره و صحبت های طولانی، بالاخره اجازه پیدا کردیم به درون قصر سلطنتی برویم. اهالی منتظر ما بودند و اشراف زاده های سالخورده روستا هم به ردیف، منتظرمان نشسته بودند. هر کدام از روستاها، اهالیِ مسلمان خودشان را دارند که در کنار معتقدان به دین های آفریقایی و محلی در صلح زندگی می کنند. البته ابتدا به ما گفتند که لباس قرمز نپوشیم و چتر هم همراه خودمان نبریم. بردن چتر و پوشیدن رنگ قرمز، امتیازی است که فقط اشراف زاده ها دارند و انجام دادن این کار می توانست توهین بزرگی به میزبان هایمان محسوب شود… .

آشپزخانه سلطنتی تیِبله

آشپزخانه سلطنتی تیِبله

قصر سلطنتی به سبک آفریقایی

چیزی که در این روستای غرب آفریقا با عنوان «قصر سلطنتی» شناخته می ‌شود، ممکن است با تصور ما فرق داشته باشد. در تیِبِله، اماکن سلطنتی در واقع شامل یک سری ساختارهای آجری و گلی هستند که درون یک مجموعه قرار دارند و با نقوش سفالی تزئین شده اند. نقش هایی که طرح های هندسی، آن ها را از خانه مردم عادی متمایز می کند.

اولگا و گروه همراهش توانستند به داخل این ساختارها راه پیدا کنند و آشپزخانه ها را هم دیدند. آشپزخانه هایی بسیار ساده که تنها فرقشان با آشپزخانه مردم عادی، چند ماهیتابه سفالی و آهنی بیشتر بود. او می گوید که بیشتر غذاهای این مردم، درون یک ماهیتابه ساده روی شعله پخته می شود و معمولا موادی بسیار ساده دارد. معروف ترین غذایشان هم فوفو است. چیزی شبیه به پوره سیب زمینی با سس فلفل و سبزیجات، که هرچه خانواده ثروتمندتر باشد سسش هم پرملات تر می شود. فوفو از موز، ذرت، میوه کاساوا و نوعی سیب زمینی شیرین تهیه می شود.

دیوارهای هنرمندانه این روستا به نوعی هنر شهری محسوب می شود دربارههنر شهری اینجا می توانید بیشتر بخوانید.

منبع: خوگرنیوز

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.