نسل جدید مبلمان انتظار با احترام به حریم خصوصی

13
۰
(۰)
مبلمان انتظار Norton Wing Sofa طراحی شده توسط James Harrison
مبلمان انتظار Norton Wing Sofa طراحی شده توسط James Harrison

بدون شک همه شما تاکنون دست کم یک بار پشت در یک اتاق و روی یک صندلی منتظر یک ملاقات چند دقیقه ای مانده اید. پس حتما می دانید که در این مواقع، زمان با چه کندی و کسالتی می گذرد. این کسالت وقتی دو چندان می شود که برای انجام کارهایی نظیر چک کردن گوشی یا مطالعه نیز حریم مناسبی نداشته باشید و دائما نگاه دیگران را بر روی خود را احساس کنید. با این وصف، به نظر می رسد، هنگامی که شما در یک سالن برای انجام یک ملاقات به انتظار نشسته اید، پیدا کردن یک گوشه دنج و آرام و اصطلاحا بدون مزاحم با حریم خصوصی مناسب می تواند زمان انتظار شما را لذت بخش تر کند. پس واضح است که دیگر درباره صندلی های خشک و به هم چسبیده در راهرو اداره‌ها صحبت نمی کنیم و در ادامه نمونه‌هایی امروزی از نسل جدید مبلمان انتظار با احترام به حریم خصوصی را معرفی خواهیم کرد.

مبلمان انتظار Chill-Out High

مبلمان انتظار Chill-Out High

مبلمان انتظار Chill-Out High

Chill-Out High نام یک مجموعه مدولار از مبلمان اداری ساخت شرکت ایتالیایی تاچینی (Tacchini) است که دیزاینر معروف گوردون گیولمِ (Gordon Guillaumier) آن را طراحی کرده. این مبلمان از پیکربندی متفاوتی برخوردار است و نخستین بار در سال ۲۰۱۶ به بازار معرفی شد. نخستین ویژگی بارز قطعات این مجموعه، تکیه گاه بلندی است که در عین راحتی برای کمر، گردن و سر کاربران، حریم خصوصی قابل توجهی را نیز برای آنها فراهم می کند. مجموعه Chill-Out High از تنوع بالایی برخوردار است و شامل قطعاتی نظیر مبل دو نفره، مبل یک نفره و میزهای عسلی و جلو مبلی است.

صندلی انتظار EarChair

صندلی انتظار EarChair

صندلی انتظار EarChair

اگر تصور می کنید که حریم خصوصی تنها مزیتی است که طراحان مبلمان اداری به صندلی های انتظار افزوده اند بهتر است کمی به تصویر بالا نگاه کنید. این صندلی از هوشمندی بالایی در طراحی برخوردار است. در مبلمان انتظار جدید معمولا تکیه گاه بلند و دیواره های کناری موجب افزایش حریم خصوصی کاربران می شود. اما همین دیوارها گاهی برای نشستن طولانی مدت آزاردهنده هستند، چرا که کاربر متوجه نمی‌شود چه اتفاقی در اطرافش می‌افتد.

صندلی انتظار EarChair قطعه ای است که از یک تکیه گاه بلند و دیواره های جانبی شبیه به گوش های بزرگ فیل بهره می برد. این بخش های جانبی به شکلی است که مانع از نگاه دیگران به فعالیت شما می شود و در عین حال مانعی برای دید شما به اطراف ایجاد نمی کند.

با این حال، این تنها مزیت صندلی انتظار EarChair نیست. در واقع کسانی که برای انجام یک ملاقات یا فرا رسیدن نوبت خود به انتظار نشسته اند، علاوه بر حریم خصوصی به فضایی برای انجام کارهای خود نیز احتیاج دارند. پس دسته های این مجموعه مبلمان به شکلی طراحی شده که محلی مناسب برای قرار دادن لپتاپ، تبلت، کتاب و مجلات و گوشی تلفن همراه باشد. استودیو مکین و بی (Makkink And Bey) این مبلمان را برای شرکت هلندی پروف (prooff) طراحی کرده است.

مجموعه مبلمان انتظار Basket

مجموعه مبلمان انتظار Basket

مجموعه مبلمان انتظار Basket

مبلمان انتظار Basket مجموعه ای متشکل از پاف، صندلی های تک نفره و مبل های چند نفره است که نیازهای مختلف یک فضای انتظار را به صورت یک جا برآورده می کند. این مجموعه مبلمان مناسب سالن‌های انتظار فضاهای اداری باز است. در واقع فضای انتظار گاهی فقط برای نشستن و تنها بودن طراحی نشده و ممکن است برخی تمایل داشته باشند جلسات دو یا چند نفره خود را نیز در این محیط برگزار کنند. بنابراین، محیط انتظار باید قابلیت ارائه خدمات به این افراد را نیز داشته باشد.

از دیگر سو، رنگ ها نیز در طراحی مبلمان انتظار اهمیت بالایی دارند. از آنجایی که کمتر کسی از معطلی لذت می برد پس رنگ ها می توانند در آرامش و صبوری افراد تاثیر زیادی بگذارند. در مجموع هرچه فضای سالن انتظار از زیبایی بیشتری برخوردار باشد، نشستن و منتظر ماندن در آن راحتتر می شود؛ چه بسا برخی مراجعه کنندگان آنقدر از فضای انتظار شما لذت ببرند که تصمیم بگیرد این لحظات را با یک تصویر با دیگران به اشتراک بگذارند. این مجموعه مبلمان را ماتیاس دمیکر (Matthias Demacker) در سال ۲۰۱۱ طراحی کرده است.

مجموعه مبلمان انتظار Knightsbridge

مجموعه مبلمان انتظار Knightsbridge

مجموعه مبلمان انتظار Knightsbridge

یکی از معایب مبلمان انتظار طراحی صاف و خطی قطعات آن است که امکان صحبت رو در رو با دیگران را از کاربران می گیرد. بنابراین، طراحان مجموعه مبلمان انتظار شرکت انگلیسی Knightsbridge تصمیم گرفتند که با حفظ ویژگی هایی نظیر راحتی و حریم خصوصی، فضایی فراهم کنند تا کاربران این مبلمان بتوانند با یکدیگر نیز به گفتگو بپردازند. افزون بر این، وجود یک میز، پاف و صندلی تک نفره نیز به دیگر نیازهای افراد پاسخ می دهد.

با این حال، یکی از قطعات جالب توجه این مجموعه مبلمان انتظار، میز کوچک پایه بلندی است که برای قرار دادن لپتاپ و تبلت از آن استفاده می شود. این میز به کاربران کمک می کند تا بتوانند تعامل بهتری با دیگران داشته باشند.

صندلی انتظار Beatnik

صندلی انتظار Beatnik

صندلی انتظار Beatnik

اگر بگوییم کسی از نشستن بر روی صندلی انتظار Beatnik تا مدت ها خسته نمی شود و آرزو می کند که زمان ملاقاتش به تعویق افتد اغراق نکرده ایم. ویژگی های این صندلی تنها به حریم خصوصی و راحتی خلاصه نمی شود. صندلی انتظار Beatnik قابلیت اتصال به تلفن همراه شما و پخش موسیقی را نیز امکان پذیر می کند. جالب آنکه طراحی این صندلی به گونه ای است که صدای موسیقی به بیرون از آن منتقل نمی شود و این تنها شما هستید که می توانید به موسیقی مورد علاقه خود گوش دهید. گیگودیزاین (Gigodesign) استودیوی اسلوانیایی طراح این صندلی بوده است.

کلام آخر

به نظر می رسد که طراحان مبلمان اداری دورنمایی وسیع را در طراحی مبلمان انتظار در نظر می گیرد. آنها به خوبی می دانند که در محیط های کار امروزی، فضای انتظار تنها جایی برای نشستن و صبر کردن مراجعه کنندگان نیست و در اداراتی با دکوراسیون باز، فضای انتظار گاهی محلی برای استراحت کارکنان و جلسات کوچک اداری و دوستانه آنها و مدیران خواهد بود. بنابراین، وجود امکاناتی نظیر حریم خصوص، تکیه گاه و میزهای مناسب لپتاپ و تبلت و امکان دید مستقیم تنها احترام به مراجعه کنندگان محسوب نمی شود و به نیازی اساسی برای چنین اداراتی تبدیل شده است.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.